eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Katowice: rozpoczęły się obchody III Światowego Dnia Ubogich
  Choć oficjalne obchody Światowego Dnia Ubogich mają miejsce w niedzielę 17 listopada, to w Katowicach już zaczęto świętować ten dzień. Od dzisiaj do niedzieli w mieście odbędzie się mnóstwo wydarzeń, które wpisują się we wspólne świętowanie z bezdomnymi i ubogimi.
 2. Częstochowa: klerycy z Kielc zostali mistrzami Polski w tenisie stołowym
  Drużyna seminarzystów z Kielc zdobyła w czwartek Mistrzostwo Polski w seminaryjnych zawodach tenisa stołowego. Tytuł ten zdobyli po raz trzeci z rzędu, po sukcesie w 2017 r. i 2018 r. 22. edycja turnieju odbyła się w dniach 12-14 listopada w hali sportowej seminarium częstochowskiego. Patronat honorowy nad mistrzostwami objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
 3. Ks. prof. Pawlina o laureatach Honoris Causa PWTW
  "Odkrywanie tajemnicy i ukazywanie jej innym często bywa niedostrzegane. Dlatego znaleźliśmy jakby dwa kwiaty na łące zwanej teologią i chce je pokazać światu" - mówi o laureatach tytułu doctora honoris causa w rozmowie z KAI ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Tytuł przyznany zostanie 27 listopada br. o. prof. Jackowi Salijowi OP i o. prof. Ladislavowi Csontos SJ.
 4. Zmarł abp Juliusz Paetz – pogrzeb w formie ściśle prywatnej
  Dnia 15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002. Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej.
 5. Ks. prof. Chrostowski: dobry komentarz Biblii to most pomiędzy autorem, tekstem i czytelnikiem
  Dobry komentarz Biblii stanowi most pomiędzy autorem, tekstem i czytelnikiem – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski. Biblista podzielił się swoimi spostrzeżeniami nt. „Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego”. Do rąk polskich czytelników trafił pierwszy z siedemnastu tomów nowej serii Wydawnictwa W drodze. Prezentacja pierwszego tomu serii odbyła się 13 listopada w Centrum Medialnym KAI.
 6. Kard. Sarah: jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie – to prawdziwy kryzys kapłaństwa
  Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie. Jeden biskup mówi jedno, drugi mówi coś innego, a wierni są zdezorientowani. To prawdziwy kryzys kapłaństwa – powiedział kard. Robert Sarah. W sekretariacie KEP odbyła się dziś konferencja prasowa na temat książki "Wieczór się zbliża i dzień już się chyli" z udziałem prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Publikacja ta jest zapisem rozmów jakie z gwinejskim kardynałem przeprowadził Nicolas Diat.
 7. Kard. Duka podziękował Benedyktowi XVI za artykuł o skandalach
  Dobiegła końca narodowa pielgrzymka czeskiego Kościoła do Rzymu z okazji 30-lecia kanonizacji św. Agnieszki i aksamitnej rewolucji. Organizatorzy musieli stawić czoło wielu problemom logistycznym, ponieważ liczba uczestników pielgrzymki dwukrotnie przekroczyła wstępne szacunki. Było ich w sumie ponad 4 tys., co na niewielki Kościół w Czechach jest liczbą imponującą.
 8. Instalacja nowego przedstawiciela anglikanów przy Stolicy Apostolskiej
  watykanZwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby z Canterbury dokonał 13 listopada wieczorem instalacji swego osobistego przedstawiciela przy Stolicy Apostolskiej, a zarazem dyrektora Ośrodka Anglikańskiego w Rzymie. Jest nim abp Ian Ernest z Mauritiusa. Uroczystość odbyła się podczas Nieszporów w katolickim kościele św. Ignacego Loyoli.
 9. Abp Ryś na KUL: w ekumenizmie najważniejszy jest Bóg
  W ekumenizmie najpierw liczy się miłość i uczciwość względem Pana Boga, bez niej wszystko stanie się tanią, moralizatorską manierą - powiedział abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki był gościem konferencji naukowej zorganizowanej na KUL z okazji 20. rocznicy podpisania katolicko-protestanckiej deklaracji o wspólnej nauce o usprawiedliwieniu.
 10. Jasna Góra – o świadectwie i budowaniu Kościoła na Forum Szkół Katolickich
  Powołanie chrześcijanina do dawania świadectwa, które buduje Kościół to temat 30. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich, które rozpoczęło się na Jasnej Górze. W dwudniowym spotkaniu uczestniczy ok. 500 dyrektorów i nauczycieli. Wpisuje się ono też w jubileusz 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich. Jutro gościem specjalnym ma być kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z Watykanu.

Dodatkowe informacje