eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kard. Nycz powołał komitet, który przygotuje beatyfikację kard. Wyszyńskiego
  Kard. Nycz powołał komitet organizacyjny do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.
 2. Płock: paczki żywnościowe i wyprawki szkolne dla Polaków na Wileńszczyźnie
  Trzysta paczek żywnościowych oraz 200 wyprawek szkolnych zawiozą 12 grudnia Polakom na Wileńszczyźnie członkowie Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” z Płocka. Zbiórka pod nazwą „Świąteczna paczka Rodakom na Wileńszczyźnie” trwała od połowy listopada w kilku miejscach diecezji płockiej.
 3. Maryja wzorem Kościoła oczekującego na przyjście Syna Bożego
  Maryja jest wzorem Kościoła wierzącego i zarazem modlącego się o powtórne przyjście Syna Bożego - mówi abp Wacław Depo w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną. Metropolita Częstochowski i przewodniczący Komisji Maryjnej KEP opowiada o roli Maryi w katolickiej pobożności, doktrynie i ekumenizmie, odnosi się do postulatów wprowadzenia nowych dogmatów, a także wyjaśnia znaczenie Maryi w postrzeganiu kobiecości i seksualności.
 4. Nowy ormiański patriarcha Konstantynopola
  Biskup Sahak Maszalian został 11 grudnia 85. z kolei ormiańskim patriarchą Konstantynopola i będzie odtąd nosił imię Sahak II. Wybory nowego zwierzchnika społeczności ormiańskiej w Stambule się dwustopniowo. Najpierw 7 bm. ponad 13,7 tys. elektorów (spośród 30,8 tys. zarejestrowanych) wybrało 17 delegatów duchownych i nazajutrz 102 delegatów świeckich, którzy następnie razem wybrali nowego patriarchę.
 5. Powstał film o papieżu-emigrancie
  "Nasz papież" - to tytuł filmu dokumentalnego, poświęconego imigracyjnym losom rodziny papieża Franciszka. We Włoszech będzie można go obejrzeć w dniach 16-17 grudnia, z okazji 83, rocznicy urodzin Ojca Świętego.
 6. Dzieci ofiar Stalina mają dostać mieszkania jako odszkodowanie
  Dzieci ofiar terroru stalinowskiego, w tym dzieci zamordowanych duchownych, mają prawo do otrzymania mieszkania komunalnego w miastach, skąd byli wywiezieni i wywłaszczeni ich rodzice. Taką decyzję podjął rosyjski Sąd Konstytucyjny.
 7. Płock: Caritas zaprasza bezdomnych na Wigilię
  Osoby bezdomne, samotne, żyjące w trudnej sytuacji materialnej mogą wziąć udział we wspólnej Wigilii, którą tradycyjnie 24 grudnia organizuje Caritas Diecezji Płockiej. Wigilia rozpocznie się w południe, w lokalu Caritas przy ul. Sienkiewicza 54.
 8. Poznań: trwają przygotowania do wigilii Caritas dla ubogich i potrzebujących
  Trwają już przygotowania do wigilii, którą Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowuje w tym roku na 1400 osób. W pomoc przy przedsięwzięciu zaangażowanych jest 1000 wolontariuszy z 13 wielkopolskich szkół oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas. Tradycyjne świąteczne spotkanie, w którym weźmie udział abp Stanisław Gądecki, odbędzie się 24 grudnia w hali nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).
 9. Kraków: w najbliższą niedzielę adwentowe „Ciacho za ciacho”
  Już 15 grudnia odbędzie kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”. Inicjatywa jest organizowana przez grupę charytatywną „Szpunt”, działającą przy Duszpasterstwie Akademickim „Beczka” w Krakowie.
 10. Miejska Wigilia przed Ratuszem dla płocczan
  W Płocku po raz kolejny odbędzie się Wigilia przed Ratuszem dla wszystkich mieszkańców miasta, w tym także tych, którzy borykają się z problemami materialnymi. 15 grudnia o godz. 17.30 na Starym Rynku będzie dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie i ciepły posiłek dla wszystkich.

Dodatkowe informacje