eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau z udziałem prezydenta RP
  Do podjęcia wspólnego zobowiązania do pamięci i strzeżenia prawdy o Auschwitz, podjętego w obliczu „ostatnich ocalonych i świadków” wezwał prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, które odbywają się w Oświęcimiu. Zachęcił, by „nieść dalej w przyszłość przesłanie i przestrogę dla całej ludzkości, które płyną z tego miejsca”. W rocznicowych obchodach udział bierze około 200 byłych więźniów Auschwitz i ocalonych z Holokaustu oraz ponad 60 delegacji z całego świata.
 2. Kult Matki Bożej z Nazaré kandydaturą UNESCO
  Portugalia przedstawi kandydaturę kultu Matki Bożej z Nazaré jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Kwestie związane z tą inicjatywą były przedmiotem trzydniowej debaty w portugalskim mieście Nazaré, na wschodnim wybrzeżu tego kraju.
 3. Fundacja Dzieło na Misji, czyli co zrobić, żeby wyjechać na misje
  Co zrobić, żeby wyjechać na misje? – Od marzenia do jego realizacji może upłynąć zaledwie kilka miesięcy, jak to było w przypadku Barbary Kisickiej, która już po pół roku współpracy z „Dziełem na Misji” wyjechała na miesiąc do Argentyny. O tym, jak powstała Fundacja Dzieło na Misji, komu pomaga, jak ją można wspomóc oraz ile kosztuje roczne stypendium naukowe dla dziecka w Etiopii - opowiada wolontariuszka misyjna w rozmowie z KAI.
 4. O. Zoller: Prawda nie tylko boli – prawda nas wyzwoli
  Ojciec Hans Zollner jest jednym z najlepszych ekspertów w kwestii walki z nadużyciami seksualnymi w kościele. W rozmowie z Pauliną Guzik w programie Między Ziemią a Niebem TVP ducowny wskazał, że największym wyzwaniem dla polskiego Kościoła jest uporanie się z przeszłością - zrozumienie, że „w Kościele w którym było wielu bohaterów i wielu męczenników – byli także ludzie którzy molestowali nieletnich”. Ojciec Zollner wskazał, że prawda nie jest wyłącznie bolesna. Owszem boli na początku, ale kiedy już w pełni ją zobaczysz, zobaczysz też, że prawda nas wyzwoli – podsumował.
 5. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Kielcach
  Modlitwą, wykrzyczeniem nazwisk kieleckich Żydów, zapaleniem zniczy pod pomnikiem „Menora” kielczanie uczcili pamięć osób pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasie II wojny światowej podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbyły się 27 stycznia w Kielcach.
 6. Gorzów Wlkp.: diecezjalne obchody 34. rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty, kandydata na ołtarze
  Modlitwa o beatyfikację przy grobie sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty w gorzowskiej katedrze, a później montaż słowno-muzyczny i Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski – tak wyglądał program diecezjalnych obchodów 34. rocznicy tragicznej śmierci bp. Wilhelma Pluty.
 7. Oświęcim: modlitwy i hołd ofiarom w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
  Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego. W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 200 byłych więźniów i ocalałych z Holokaustu oraz przedstawiciele około 60 krajów, w tym reprezentanci europejskich monarchii, prezydenci i premierzy oraz dyplomaci.
 8. Oświadczenie Towarzystwa Jana Karskiego w 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau
  „Moja wiara każe mi mówić, że ludzkość popełniła drugi grzech pierworodny, dopuszczając do Zagłady. (...) Ten grzech będzie prześladował ludzkość do końca świata” - te słowa swego patrona przypomina Towarzystwo Jana Karskiego w 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.
 9. Cykl debat „Prymas Stefan Wyszyński na dziś”
  W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rusza cykl debat poświęconych osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca począwszy od 3 lutego, a ich tematyka dotyczyć będzie takich zagadnień jak rodzina i obrona życia nienarodzonych w świetle nauczania Prymasa Tysiąclecia.
 10. Kielce: ponad 5 mln zł na operację Hani w USA, zbiórka także przykościelna
  Do niedzieli 26 stycznia w parafiach diecezji kieleckiej, a także dzięki wielu instytucjom i ofiarności darczyńców indywidualnych trwała zbiórka dla cierpiącej na rzadki przypadek nowotworu Hani Terleckiej. We wtorek ciężko chora 18-miesięczna dziewczynka poleci na operację do Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowe informacje