eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Jezuicki portal ostrzega przed świętokradczymi memami z papieżem
  Przed niebezpiecznym trendem obecnym w mediach społecznościowych, który spełnia kryteria ustalonej przez Katechizm Kościoła Katolickiego definicji „świętokradztwa”, ostrzegają publicyści jezuickiego portalu „America”. Chodzi o szybko rozprzestrzeniające się w sieci memy ukazujące papieża Franciszka, który zamiast eucharystycznej Hostii trzyma w momencie konsekracji inne przedmioty.
 2. „Nowa Filokalia. Droga do modlitwy serca” – najnowsza książka ks. prof. Józefa Naumowicza
  Jak się modlić pomimo wielu rozproszeń? Jak nasza modlitwa powinna wyglądać? Kiedy jest prawdziwa oraz szczera i czy może być nieustanna? Ks. prof. Józef Naumowicz w swojej najnowszej książce ,,Nowa Filokalia. Droga do modlitwy serca” odpowiada na pytania, które stawiali dawni mistrzowie modlitwy i zaprasza nas w fascynującą podróż, w której odkryjemy głębię wschodniej modlitwy serca. Książka ukazała się właśnie w Wydawnictwie Esprit.
 3. Na jaką pomoc państwa mogą liczyć rodzice po urodzeniu dziecka?
  – Rodzice nowo narodzonego dziecka nie pozostają sami, ale mogą liczyć na konkretną pomoc. Jest ona znacznie większa, gdy rodzi się dziecko poważnie chore – zwracają uwagę Antoni Szymański i Daniel Zydek, którzy opracowali zestawienie świadczeń przysługujących rodzicom czy opiekunom dziecka, także z niepełnosprawnością.
 4. S. Chmielewska do protestujących: nie depczcie tego, co dla innych jest święte
  Od kilku dni trwają protesty po czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzającej niezgodność przesłanki eugenicznej do aborcji z ustawą zasadniczą. „Nie depczcie tego, co dla innych jest święte lub po prostu ważne” - zaapelowała w niedzielę do protestujących s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty Chleb Życia.
 5. Na dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej powstaje Dom Życia
  W budynku na dróżkach kalwaryjskich powstanie ośrodek pomocy psychologicznej i duchowej rodzinom, małżeństwom i osobom mierzącym się z trudnościami w związku z chorobą lub niepełnosprawnością dzieci. Placówka będzie świadczyła pomoc w postaci towarzyszenia im.
 6. Od 220 dni Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR pomaga w walce z pandemią
  Naczelnictwo ZHR 11 marca 2020 powołało Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR. - Sytuacja w Polsce jest dynamiczna, dlatego staramy się dostosować nasze działania pomocowe do bieżących potrzeb – tłumaczą przedstawicie ZHR.
 7. Bp Tyrawa: pytanie o prawdę wydaje się dziś nienaukowe
  „Dla wielu pytanie, czy coś jest prawdą, wydaje się dziś nienaukowe” – powiedział podczas ogólnobydgoskiej inauguracji roku akademickiego biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
 8. Przyznano nagrody im. ks. Szersznika
  Po raz kolejny przyznano nagrody powiatu cieszyńskiego im ks. Leopolda Jana Szersznika – wybitnego jezuity z przełomu XVIII i XIX wieku. Z powodu pandemii, nie odbyła się gala, podczas której zazwyczaj wręczano laureatom statuetki z podobizną cieszyńskiego księdza.
 9. Bp Napierała do kleryków: jesteście radością i nadzieją Kościoła
  - Jesteście radością i nadzieją Kościoła, szczególnie Kościoła Diecezji Kaliskiej- mówił bp Stanisław Napierała do 16 alumnów, którzy przyjęli strój duchowny. Obłóczyny odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.
 10. Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła – międzyreligijny apel
  Cmentarze to nasze dziedzictwo. Każdy z nas może przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni - napisali przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce w specjalnym Apelu na dzień 1 listopada 2020 r. Sygnatariusze Apelu wezwali do otoczenia opieką i szacunkiem zapomnianych grobów i cmentarzy oraz podkreślili, że każda wspólnota religijna ma prawo, by miejsca pochówku traktować jako miejsca święte i nietykalne.

Dodatkowe informacje