eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Ks. Lefébure: trudno mówi się o Bogu, ludziom którzy wyrośli w religii bez Boga
  buddyzmTajowie wyrośli w religii, w której nie ma Boga. Dlatego przybliżanie im chrześcijaństwa, głoszenie Ewangelii o Bogu, który stał się człowiekiem jest bardzo trudne – mówi pracujący w tym kraju ks. Nicolas Lefébure. Nie oznacza to jednak, że Ewangelia nie dociera do mieszkańców Tajlandii. Podoba się im piękno katolickiej liturgii, Eucharystia porusza ich serca. Trudno jest im jednak zrozumieć prawdy wiary.
 2. Biskup Schmitthaeusler: Papież tchnął w nas zaufanie do Ducha Świętego
  Franciszek tchnął w nas zaufanie do Ducha Świętego, w to że On nie tylko towarzyszy nam w naszej misji, ale również ją poprzedza. Tak papieskie przemówienie do biskupów Tajlandii i całej Azji komentuje bp Olivier Schmitthaeusler, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Kambodży.
 3. W Tokio nie widać przygotowań do wizyty Papieża
  Na tokijskich ulicach widać już pierwsze bożonarodzeniowe ozdoby, które tradycyjnie wywiesza się tam w połowie listopada. Nie widać jednak wielu oznak papieskiej pielgrzymki do Japonii. Poza terenami, na których znajdują się katolickie szkoły czy uczelnie i kościoły, brak oznak przygotowań na przyjęcie papieża.
 4. Japońskie media o wizycie papieża Franciszka
  Już jutro papież Franciszek rozpocznie wizytę w Japonii. Tamtejsze media przypominają wizytę Jana Pawła II sprzed 38 lat, historię chrześcijaństwa w Kraju Kwitnącej Wiśni, informują kim jest papież, skąd pochodzi i ilu jest katolików na świecie. Pomimo, że Japonia nie jest krajem chrześcijańskim, dla miejscowych mediów wizyta Ojca Świętego jest też okazją do zastanowienia się nad rolą religii w życiu człowieka.
 5. Nowa, ostrzejsza ustawa przeciw zmianie religii w Indiach
  Nową, jeszcze ostrzejszą ustawę przeciw przymusowej zmianie religii, przede wszystkim z hinduizmu na inne, zgłosiła Komisja Ustawodawcza indyjskiego stanu Uttar Pradeś. Ma ona wejść w życie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Według projektodawców trzeba było wprowadzić takie przepisy, gdyż dotychczasowe okazały się „niewystarczające”.
 6. Ostatni list śp. biskupa Bronisława Dembowskiego
  „Całą Diecezję, Biskupów – zwłaszcza mojego następcę – Kapłanów i Wszystkich Wiernych, a także warszawską wspólnotę świętomarcińską niech błogosławi Bóg Wszechmogący Ojciec i Syn i Duch Święty” – napisał w „ostatnim liście” śp. bp Bronisław Dembowski. Zgodnie z wola zmarłego 16 listopada emerytowanego biskupa włocławskiego, list odczytano dziś w katedrze włocławskiej podczas pierwszej mszy żałobnej oraz zostanie odczytany jutro podczas uroczystości pogrzebowych.
 7. „Szlachetna Paczka” od Ludzi Gór
  – Nie każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, musi mieć wszystko, ale jest taki poziom, który można określić poziomem godności. Jako społeczeństwo nie powinniśmy dopuszczać do tego, by ludzie żyli poniżej tego poziomu – mówi Krzysztof Wielicki, legenda polskiego i światowego himalaizmu, który wspólnie z Andrzejem Bargielem – skialpinistą, pierwszym człowiekiem w historii, który zjechał na nartach z K2 – i ratownikami górskimi Grupy Podhalańskiej GOPR włączył się w tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki. Ratownicy z Podhalańskiej Grupy GOPR w trakcie Weekendu Cudów 7 i 8 grudnia br. dotrą do wielu potrzebujących rodzin mieszkających na terenie działania grupy, również w rejonach trudno dostępnych.
 8. Mazańcowice: parafianie wsparli budowę ośrodka dla porzuconych dzieci w Kamerunie
  „Nasz Kościół jest bardzo radosny. Ludzie, mimo że są biedni, mają w sobie radość. To jest radość z życia, która pochodzi od Boga” – podkreślił metropolita Bertoua abp Joseph Atanga z Kamerunu, który gościł w parafii św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. Zorganizowano tam kwestę mającą na celu wsparcie budowy kameruńskiego ośrodka dla porzuconych dzieci.
 9. Bielsko-Biała: dary serca dl chorych Etiopczyków
  27 341,75 zł – czek na taką kwotę przekazał inicjatorom projektu „Oczy Etiopii” dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas Robert Kurpios. To swoiste podsumowanie koncertu i zbiórki, które odbyły się kilka tygodni temu w Bielskim Centrum Kultury, także przy wsparciu władz samorządowych. Wystąpiła Magda Anioł z zespołem. Z pozyskanych środków zostanie zakupiony specjalistyczny mikroskop do operacji oczu mieszkańców Etiopii.
 10. Bydgoszcz: modlitwa w 100. rocznicę służb sanitarnych w Polsce
  „Sądzę, że u ich podstaw zaistniało coś, co dzisiaj nazywamy rozumieniem obywatelskości” – mówił o służbach sanitarnych biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył w kościele w kościele ojców jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli Mszy św. z okazji 100. rocznicy ich istnienia.

Dodatkowe informacje