eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Gródek nad Dunajcem: zakończyły się obrady dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa Ogólnego z całej Polski
  Od Adwentu tego roku rozpocznie się realizacja trzyletniego programu duszpasterskiego w Polsce pt. „Eucharystia daje życie”. Drugi rok związany z celebracją Mszy św. był tematem obrad księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa Ogólnego z całej Polski, którzy spotkali się w Gródku nad Dunajcem.
 2. Watykan współfinansuje budowę katedry dla Indian
  Budowa pierwszej "katedry" Indian Amazonii powstanie na ziemiach należących do szczepu Yanomami i będzie finansowana przez Watykan. Koszt jej budowy jest szacowany na ok. 800 tys. realów (ok. 770 tys. złotych). Połowa sumy na budowę już została przekazana przez Stolicę Apostolską.
 3. Bp Milewski: tam, gdzie jest Bóg, jest odwaga i świadectwo
  O potrzebie „bezpieczeństwa duchowego” mówił bp Mirosław Milewski w płockiej bazylice katedralnej, podczas Mszy św. dziękczynnej za 60 lat działalności PERN SA w Płocku. - Tam, gdzie jest Bóg, nie ma strachu i trwogi. Tam, gdzie jest Bóg, tam jest odwaga i świadectwo – podkreślił biskup.
 4. Franciszek u św. Marty: W centrum posługi kościelnej jest dar Boży
  Na konieczność postrzegania posługi święceń w Kościele przede wszystkim jako bezinteresownego daru Boga zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Przestrzegł przed postrzeganiem kapłaństwa czy biskupstwa jako swego rodzaju zajęcia czy funkcji, i zauważył, że z braku kontemplacji tego daru Bożego rodzą się wszystkie znane nam odstępstwa i wypaczenia posługi święceń.
 5. Kalisz: bp Janiak poświęcił nowy budynek Komendy Miejskiej Policji
  Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił nowy budynek Komendy Miejskiej w Kaliszu. To jedna z największych inwestycji realizowanych przez policję w całej Polsce. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji funkcjonariuszy policji w kościele św. Gotarda.
 6. W 32 diecezjach przygotowano programy ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym
  Centrum Ochrony Dziecka zakończyło szkolenia „zespołów ds. prewencji” powołanych przez ordynariuszy we wszystkich polskich diecezjach – poinformował KAI o. Adam Żak, dyrektor Centrum. Uczestniczyły w nich zespoły z diecezji przynależących do poszczególnych metropolii, gdyż szkolenia były organizowane na poziomie metropolii.
 7. Zmarł o. Hubert Czuma SJ
  Dzisiaj w Warszawie zmarł o. Hubert Czuma SJ, niezłomny wychowawca młodzieży, duszpasterz ludzi pracy, kapelan "Solidarności", prześladowany przez aparat bezpieczeństwa PRL. Odszedł do Pana w 89 roku życia, 71 powołania zakonnego i 64 kapłaństwa. "Straciliśmy wybitnego jezuitę, prawdziwego patriotę i przyjaciela" - piszą współbracia.
 8. Franciszek w Kazachstanie w 2021?
  Zdaniem kazachskiej prasy, istnieją szanse na wizytę papieża Franciszka w tym kraju w roku 2021 – donosi portal "Il Sismografo". Informacje te pojawiły się po wczorajszym spotkaniu przewodniczącej Senatu, Darigi Nazarbajewej z ks. prał. Khaledem Akashehem, kierownikiem sekcji islamskiej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Reprezentował on Stolicę Apostolską na odbywającej się w Astanie XVIII sesji Sekretariatu Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych.
 9. Instytut Myśli Schumana zachęca do modlitwy o dobry wybór posłów i senatorów
  Do modlitwy o dobry wybór posłów i senatorów, których będzie można nazwać uczniami Chrystusa w polityce - zachęca Instytut Myśli Schumana. W dniu wyborów parlamentarnych, w niedzielę 13 października w całej Polsce ma się odbyć kolejna odsłona akcji "Modlitwa bez Granic".
 10. Ełk: obudzić i ożywić w wierzących odpowiedzialność misyjną
  W czwartek, 19 września 2019 r. w sali konferencyjnej Centrum Dydaktyczno-Oświatowego w Ełku odbyło się spotkanie referentów misyjnych diecezji ełckiej. Tematem spotkania było przygotowanie do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w diecezji.

Dodatkowe informacje