eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Profanacja w USA. Figura Matki Bożej podpalona
  W ostatni weekend w Bostonie i Nowym Jorku doszło do aktów wandalizmu wobec figur Matki Bożej.
 2. 450 lat temu św. Pius V ustanowił „Mszę Wszechczasów”
  Przed 450 laty, 14 lipca 1570 r. św. Pius V wydał konstytucję apostolską „Quo primum”, która porządkowała i wprowadzała jednolity obrzęd Mszy św., mający odtąd obowiązywać „po wsze czasy” w całym Kościele katolickim. Dokument ten, zwany również bullą, był odpowiedzią na nałożony na papieża przez Sobór Trydencki (1545-63) „obowiązek zrewidowania i ponownego wydania ksiąg świętych, a mianowicie Katechizmu, Mszału i Brewiarza”.
 3. Łódź uczciła dwudziestolecie śmierci Jana Karskiego
  W murach archikatedry łódzkiej pw. świętego Stanisława Kostki uczczono 12 lipca br. dwudziestą rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych łodzian, legendarnego emisariusza Jana Karskiego. Uroczystą Mszę św. w intencji bohatera i jego działa, które wpisało go do historii celebrował ordynariusz archidiecezji łódzkiej arcybiskup Grzegorz Ryś.
 4. III Kongres Młodzieży Polonijnej rozpocznie cykl spotkań online
  Tegoroczny Kongres Młodzieży Polonijnej będzie pierwszym Kongresem online i rozpocznie cykl wirtualnych spotkań, podczas których młodzi będą mogli poznać siebie nawzajem, pogłębić relacje i chrześcijańską formację - powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w zaproszeniu na III Kongres Młodzieży Polonijnej. Zaplanowane na 1 sierpnia spotkanie będzie miało formę wirtualną w związku z panującą pandemią.
 5. Bp Markowski: prof. J. Karski łączył miłość do Boga z miłością do drugiego człowieka
  Lekcja, jakiej udzielił nam swym życiem prof. Jan Karski, uczy nas, że miłość do Boga musi się łączyć z miłością do drugiego człowieka – powiedział bp Rafał Markowski w kazaniu podczas Mszy św. za śp. emisariusza władz polskich na uchodźstwie. 13 lipca, dokładnie w 20. rocznicę jego śmierci, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przewodniczył okolicznościowej liturgii w stołecznej bazylice Świętego Krzyża.
 6. Jak koronawirus zmienił pielgrzymowanie na Jasną Górę?
  W tym roku, z uwagi na epidemię, pielgrzymki na Jasna Górę odbędę się w bardzo ograniczonej formie. W niektórych wezmą udział tylko przewodnicy grup, inne będą miały charakter wyłącznie duchowy. Autokarów jest mniej ale wielu pielgrzymów przybywa indywidualnie - zauważa w rozmowie z KAI o Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry.
 7. Bp Samiec: zmiana Hagia Sophia w meczet to decyzja bardzo niebezpieczna
  To krok w kierunku konfrontacji - tak decyzję władz tureckich o przekształceniu dawnej świątyni chrześcijańskiej a obecnie muzeum Hagia Sophia w meczet ocenia bp Jerzy Samiec. Zwierzchnik polskich luteranów i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) powiedział KAI, że jest to decyzja bardzo niebezpieczna, bo spowoduje eskalację emocji.
 8. Andrzej Duda z modlitwą wdzięczności i zawierzenia na Jasnej Górze
  Żeby Matka Najświętsza miała zawsze naszą Ojczyznę w swojej opiece! Staję tu jako pielgrzym, to dla mnie miejsce święte i ważne, tu czuję duchowe wsparcie. Chcę tu podziękować i prosić o dalszą opiekę dla Polski i dla mnie- powiedział na Jasnej Górze prezydent Andrzej Duda. Wziął udział w wieczornej modlitwie Polaków - Apelu Jasnogórskim.
 9. Turcja odrzuca krytykę decyzji ws. Hagii Sophii
  Władze Turcji zdecydowanie odrzucają zagraniczną krytykę przekształcenia stambulskiej Hagii Sophii w meczet. Opinie takie „stanowią naruszenie suwerenności Turcji”, stwierdził minister sparw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu.
 10. Coraz bardziej zmniejsza się liczba mieszkańców Włoch
  Włochy się wyludniają. W ubiegłym roku pobito kolejny negatywny rekord, gdy chodzi o liczbę nowo urodzonych dzieci. Ponadto wzrasta też liczba Włochów, którzy na stałe wyjeżdżają z kraju. Więcej jest też zgonów. Ogólna liczba mieszkańców tego kraju zmniejszyła się w ubiegłym roku o niemal 190 tys.

Dodatkowe informacje