eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Wysokie odznaczenie państwowe dla kard. Fariny
  Były Bibliotekarz i Archiwista Kościoła, 85-letni kard. Raffaele Farina został uhonorowany w Japonii jednym z najważniejszych odznaczeń państwowych. Za pracę nad historycznymi dokumentami z okresu Edo (1603-1868) włoski kardynał i salezjanin otrzymał Order Wschodzącego Słońca, poinformowała 21 maja watykańska agencja Fides powołując się na ambasadę Japonii przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie.
 2. Syryjska szkoła w blaski wigilijnej świecy
  Świeca Caritas, która od 25 lat tworzy polską Wigilię daje efekt za granicą. 10 groszy z każdej świecy Caritas, rozprowadzanej przed Bożym Narodzeniem w Polsce, wsparło w tym roku odbudowę zrujnowanej szkoły w Aleppo. Przywrócenie placówki do życia rozpoczęła naprawa boisk. Obecnie trwa remont całego budynku, na który Caritas przekazała prawie 400 tysięcy złotych, zebranych w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Dziś w Syrii ponad 2 miliony dzieci w wieku szkolnym nie może kontynuować edukacji ze względu toczący się konflikt zbrojny.
 3. Papież Franciszek odwiedzi swoją ojczyznę w 2020 roku?
  Argentyński biskup Joaquín Gimeno Lahoz podtrzymuje nadzieje na rychłą wizytę papieża Franciszka w jego ojczystym kraju. Według portalu „Diario Crónica”, hierarcha powiedział, iż Franciszek upoważnił biskupów do informowania, że będzie w Argentynie w 2020 roku.
 4. Biskupi Bliskiego Wschodu krytykują rosnącą nienawiść i demagogię
  Katoliccy biskupi w Ziemi Świętej skrytykowali coraz większy ekstremizm i dyskryminację w ich regionie i zaapelowali o działania chrześcijan, żydów, muzułmanów i druzów. „Tylko pokój, oparty na godności, wzajemnym poszanowaniu i równości wszystkich ludzi może nas uratować, może pozwolić nam przeżyć”, głosi oświadczenie biskupów katolickich kraju, opublikowane 22 maja w Jerozolimie.
 5. Anioły Pełne Dobroci – dzieci modlą się za dzieci
  Dzieci mogą modlić się za dzieci. 1 czerwca w Dniu Dziecka, kiedy zapewne najmłodsi otrzymają prezent od najbliższych, także oni mogą dać coś wyjątkowego innym dzieciom. To dar codziennej modlitwy przez miesiąc i to w szczególnej intencji.
 6. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej broni dobrego imienia Kościoła katolickiego
  O to, by zawsze z wielką ostrożnością odnosić się do przekazów formułowanych przez liberalnych dziennikarzy, celebrytów i polityków, a jednocześnie, by nigdy nie milczeć, gdy poprzez jakąkolwiek przemoc krzywdzone jest dziecko lub człowiek dorosły – apeluje Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej. Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Delegatów stowarzyszenia wydało oświadczenie w obronie dobrego imienia Kościoła katolickiego.
 7. Bp Kamiński: cierpienie przeżywane z Chrystusem jest owocne
  Cierpienie łączone z krzyżem Chrystusa jest owocnym środkiem duszpasterskim - podkreślił bp Romuald Kamiński. W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze odbyła się uroczysta msza św. w czasie której kapłani, wyświęceni 55 lat temu dziękowali Bogu za dar powołania. Liturgii przewodniczył biskup warszawsko-praski.
 8. Kim jest abp Charles Scicluna? Watykański ekspert od walki z pedofilią w Kościele
  Scicluna, Abp Charles SciclunaPrzyjeżdżający do Polski na zebranie plenarne konferencji episkopatu (13-15 czerwca w Świdnicy) abp Charles Scicluna jest od kilkunastu lat emblematyczną postacią w walce z przypadkami wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim. Od kilkunastu lat pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, w której zajmuje się rozliczaniem tego rodzaju przestępstw.
 9. Głosowanie w wyborach do europarlamentu to nasz obowiązek
  COMECE, O. Olivier Poquillon OPJeśli nie weźmiemy udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to nie będziemy mieli wpływu na przyszłość naszego kontynentu. Z naszej bierności skorzystają inni, którzy będą decydować za nas. Zwraca na tu uwagę sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE.
 10. „Duchowość dla Warszawy” – wykład o św. Charbelu
  „Charbel: Święty inny niż wszyscy” – to tytuł kolejnego wykładu z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, który odbył się 23 maja w centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Dotyczył on życia, duchowości i świętości jednego z najbardziej niezwykłych i tajemniczych świętych, maronickiego mnicha i pustelnika Charbela Makhloufa, żyjącego w XIX w. na terenie Libanu.

Dodatkowe informacje