eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Paulini rozpoczęli Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza
  Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza rozpoczął się we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie. Dziś przypada 750. rocznica śmierci węgierskiego błogosławionego, który jest organizatorem i założycielem Zakonu Paulinów. Zjednoczeni przez niego pustelnicy przyjęli regułę i otrzymali nazwę Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
 2. Bp Tomasik wdzięczny za przyjmowanie Samorządowej Karty Praw Rodzin
  Bp Henryk Tomasik podziękował samorządom za przyjmowanie Karty Praw Rodzin. Ordynariusz radomski mówił o tym w trakcie noworocznego spotkania samorządowców, które odbyło się 20 stycznia w Przysusze. Uczestniczyło w nim prawie 600 osób. Przesłanie dla uczestników skierował prezydent PR Andrzej Duda. W spotkaniu uczestniczył m.in. wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski i wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
 3. Sekretarz zdrowia USA: nie ma prawa do aborcji, jest prawo do życia
  Nie ma międzynarodowego prawa do aborcji, jest międzynarodowe prawo do życia - podkreślił Alex Azar, sekretarz zdrowia i opieki społecznej w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Zachęcił inne państwa do przeciwstawiania się, jak się wyraził, niestrudzonemu lobbyingowi międzynarodowemu na rzecz „iluzorycznego prawa” do aborcji i wezwał do stworzenia światowej koalicji „na rzecz życia, na rzecz rodziny i na rzecz suwerenności” państw, które go nie uznają - poinformował portal LifeSiteNews.
 4. Sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej odwiedzi Auschwitz
  Auschwitz Birkenau Ściana straceń ŻydziSekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej, szejk Mohammad Alissa, odwiedzi 23 stycznia były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Będzie to pierwsza wizyta w tym miejscu wysokiej rangi przedstawiciela międzynarodowej organizacji islamskiej - poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA, powołując się na komunikat Centralnej Rady Muzułmanów (ZMD) w Niemczech.
 5. Nowy administrator apostolski na Słowacji
  Ojciec Święty mianował dotychczasowego sekretarza Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, 54- letniego abp. Cyrila Vasiľa, SJ, administratorem apostolskim sede plena eparchii obrządku bizantyńskiego w Koszycach na Słowacji – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 6. Abp Schick: Auschwitz przypomina Kościołom o potrzebie walki z antysemityzmem
  Pamięć o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przypomina Kościołom o potrzebie występowania o godność i prawa człowieka. Podkreślił to w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA arcybiskup Bambergu Ludwig Schick. „Musimy sobie przypominać także o tym, że zawiodły Kościoły, że i one są winne antysemityzmu, dlatego też muszą walczyć z antysemityzmem, a także z nacjonalizmem. Kościoły powinny opowiadać się za akceptacją i tolerancja wszystkich religii i kultur, rozwijać dialog międzyreligijny i międzykulturowy” - powiedział współprzewodniczący grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski.
 7. Franciszek u św. Marty: chrześcijaństwo to bycie wolnym przez posłuszeństwo Bogu
  O zaufaniu do Słowa Bożego, przezwyciężającym bałwochwalstwo, pychę i nadmierną pewność siebie oraz konieczności wsłuchiwania się w to, co Bóg mówi o sprawiedliwości, miłości, przebaczeniu, miłosierdziu mówił papież podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
 8. UKSW przygotowuje się do beatyfikacji swojego patrona
  Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego to żywy pomnik Prymasa Polski, z którego spuścizny korzystamy przy realizowaniu naszej misji i wyznaczaniu strategii rozwoju – podkreśla ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński. Rektor UKSW w rozmowie z KAI zwraca uwagę, że uczelnia jest wierna ponadczasowym przesłaniom, jakie pozostawił społeczności akademickiej Patron uczelni, którego beatyfikacja nastąpi 7 czerwca.
 9. Bp Leszek Leszkiewicz poświęcił Centrum Pastoralne w Peru
  Bp Leszek Leszkiewicz - biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który sam przed laty był misjonarzem w Ekwadorze, przebywa w Peru, gdzie odwiedza tarnowskich kapłanów. Dziesięciu misjonarzy z tej diecezji głosi Ewangelię w trzech rejonach bardzo oddalonych od siebie - na wybrzeżu, w puszczy peruwiańskiej i w wysokich Andach. W Pampas biskup poświęcił Centrum Pastoralne, a w miejscowości o nazwie Święty Krzysztof - plac pod budowę kaplicy.
 10. Bp Dec do dziennikarzy: jesteście obecni w dziele ewangelizacyjnym Kościoła
  Jako ludzie wierzący, przez to, że jesteście zaangażowani w przekaz medialny, jesteście obecni w dziele ewangelizacyjnym Kościoła, macie udział w misji proroczej, za tę misję wam dziękujemy - mówił bp Ignacy Dec na spotkaniu noworocznym z dziennikarzami.

Dodatkowe informacje