eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Jasna Góra: więcej pielgrzymów również na uroczystości 26 sieprnia
  Na Jasną Górę na dzisiejszy odpust Matki Bożej Częstochowskiej, w 100 grupach dodarło 36,5 tys. pieszych pątników. To o 4,5 tys. więcej niż rok temu na 26 sierpnia. Więcej jest też pielgrzymek rowerowych, których przyjechało - 25. Były też 2 grupy biegowe i 1 na rolkach. Tendencja wzrostowa pielgrzymowania utrzymuje się, i zdaniem przeora Klasztoru świadczy o „wewnętrznym instynkcie wiary Polaków”. W sumie w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym modliło się na Jasnej Górze aż o 11 tys. pątników więcej w stosunku do tego samego czasu sprzed roku.
 2. Pomocnicy Matki Kościoła obchodzą dziś swój złoty jubileusz
  Z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego powstał duszpasterski Ruch Pomocników Matki Kościoła, obchodzący dziś na Jasnej Górze 50-lecie istnienia. Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła powołał do życia Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński - dokładnie pół wieku temu, 26 sierpnia 1969 r.
 3. Bp Kaleta o bł. Wincentym Kadłubku: mąż nieprzeciętnych zalet i wartości
  Czcijmy Wincentego Kadłubka, męża nieprzeciętych zalet i świętości, człowieka, który dany przez opatrzność narodowi polskiemu wywarł wpływ na jego duchowość, historię i kulturę - mówił bp Andrzej Kaleta podczas sumy odpustowej w niedzielę 25 sierpnia w cysterskim archiopcatwie w Jędrzejowie.
 4. Afryka zwraca dług
  „Nadszedł czas, by misjonarze afrykańscy przybyli do Europy” – mówi KAI metropolita Dakaru abp Benjamin Ndiaye. Senegalski hierarcha przypomina, że mieszkańcy Afryki kiedyś otrzymali „Ewangelię od żywotnych wspólnot w Europie, które wysłały do nich misjonarzy”. I dodaje: „A teraz nadeszła nasza kolej. Zwracamy to, co wcześniej otrzymaliśmy”. Ta ważna deklaracja pada tuż przed wrześniową podróżą […]
 5. Chrześcijanie są wezwani do prawdziwej komunii z Jezusem
  Chrześcijanie są wezwani do nawiązania prawdziwej komunii z Jezusem, modląc się, chodząc do kościoła, przystępując do sakramentów i karmiąc się Jego Słowem. Przypomniał o tym Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież zwrócił uwagę, że Bóg nie zbawia nas z powodu naszych tytułów, ale z powodu życia pokornego i dobrego, życia wiary, która przekłada się na uczynki. Zachęcił też, aby poświęcać życie dla dobra braci, walcząc z wszelką formą zła i niesprawiedliwości.
 6. Robot ułoży i zinwentaryzuje leki w aptece watykańskiej
  Istniejąca od 145 lat apteka watykańska postawiła na innowację: porządkowaniem ponad 40 tys. produktów oraz ich inwentaryzacją zajmą się w przyszłości roboty, poinformował watykański dziennik „L’Osservatore Romano”. Wsparciem dla ok. 60 pracowników apteki będzie produkowany w Niemczech robot o modelu „BD Rowa”.
 7. Dziś Kościół w Polsce obchodzi uroczystość NMP Częstochowskiej
  jasna góra, matka boża,maryja,częstochowa26 sierpnia obchodzona jest uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. Ma ona przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Maryi. W tym roku obchodom uroczystości towarzyszy odmawiany we wszystkich parafiach jubileuszowy akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski.
 8. Rzecznik Episkopatu: Maryja z Jasnej Góry łączy Polaków
  Nie ma drugiego takiego miejsca, które łączy Polaków tak bardzo, jak Jasna Góra. Nie ma drugiego takiego obrazu, który tak bardzo kojarzy się z Polską, jak obraz Matki Bożej Jasnogórskiej – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski z okazji przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
 9. Pielgrzymowanie na Jasną Górę po II wojnie światowej
  Jasna Góra obok Lourdes, Fatimy, Guadalupe, Aparecidy, Lujan, należy do najznaczniejszych sanktuariów maryjnych świata przyjmując ok. 4-5 mln pielgrzymów rocznie. Najdłuższą, 600-kilometrową trasę przebywa pielgrzymka kaszubska. 26 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Z tej okazji przedstawiamy zarys historii pielgrzymowania na Jasną Górę po II wojnie światowej.
 10. Kalisz: I Dni Księstwa Kaliskiego
  Dzisiaj przeszłość staje pośród nas po to, aby zasiać to co w tamtym czasie było czyste, święte i piękne, aby żyć wartościami, które są ciągle aktualne, piękne i świetliste - mówił bp Łukasz Buzun, który w kościele oo. franciszkanów przewodniczył Mszy św. z okazji obchodów I Dni Księstwa Kaliskiego.

Dodatkowe informacje