eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Tajlandia przed wizytą Papieża: katolicy w buddyjskim świecie
  19 listopada Ojciec Święty wyruszy w azjatycką podróż apostolską. Odwiedzi dwa kraje: Tajlandię i Japonię. Jak mówi Radiu Watykańskiemu włoski misjonarz ks. Raffaele Sandona Kościół w Tajlandii jest niewielką wspólnotą misyjną w świecie buddyjskim. Obok głoszenia Ewangelii katolicy prowadzą liczne dzieła charytatywne i oświatowe.
 2. Tajlandia czeka na Franciszka
  tajlandia młodzieżTajowie przygotowują się na przyjęcie papieża Franciszka, którzy wkrótce przybędzie do ich ojczyzny. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”, które jest zarazem mottem jubileuszowych obchodów upamiętniających utworzenie pierwszego wikariatu apostolskiego, co dało początek obecnym strukturom Kościoła w Tajlandii.
 3. Przed podróżą do Tajlandii papież poznawał tamtejszy Kościół
  audiencja generalna, Plac Św. Piotra, papież FranciszekPapież Franciszek spotkał się z grupą katechistów z Tajlandii oraz towarzyszącym im misjonarzem i prosił, by przybliżyli mu realia Kościoła w tym kraju. Szczególnie był poruszony dużym zaangażowaniem świeckich w życie tamtejszych wspólnot katolickich oraz ich dobrą współpracą z kapłanami. Spotkanie było swoistym przygotowaniem do rozpoczynającej się jutro wieczorem papieskiej podróży do Krainy Uśmiechu, jak nazywany jest ten azjatycki kraj.
 4. Papieskie szaty liturgiczne wyrazem „tajlandzkiej tożsamości”
  Szaty liturgiczne papieża Franciszka w czasie zbliżającej się jego wizyty w Bangkoku mają nawiązywać do „tożsamości tajlandzkiej”. Szaty liturgiczne, w które będą ubrani papież, biskupi i księża w czasie dwóch papieskich Mszy św., wykonały siostry misjonarki z tajlandzkiego jedwabiu i ozdobiły haftami z motywami tajlandzkimi, poinformowało 5 listopada biuro prasowe Konferencji Biskupów Tajlandii. Białe komże i złota kapa podczas największej liturgii, która zostanie odprawiona 21 listopada są symbolem czystości i radości.
 5. Zaprezentowano papamobil, którym będzie jeździł Franciszek
  W Bangkoku zaprezentowano papamobil, z którego będzie korzystał papież Franciszek podczas swego pobytu w Tajlandii, w dniach 21-23 listopada.
 6. Kalwaria Zebrzydowska: pogrzeb o. Mikołaja Rudyka OFM
  W sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Mikołaja Rudyka OFM – wieloletniego kustosza i ekonoma, który swoją posługę pełnił w latach, gdy szczególnie często do Kalwarii pielgrzymował kard. Karol Wojtyła. Mszy św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej przewodniczył bp Damian Muskus OFM.
 7. Bp Mering: bp Dembowski żył sprawami Kościoła i pokochał diecezję włocławską
  Ksiądz biskup Bronisław był człowiekiem, który w historii diecezji włocławskiej bez wątpienia zajął bardzo ważne miejsce. Ukochał jej historię, utożsamił się z nią i jej poświęcił to, co miał najlepszego - mówi biskup włocławski Wiesław Mering o zmarłym 16 listopada biskupie seniorze Bronisławie Dembowskim, bezpośrednim poprzedniku na stolicy biskupiej we Włocławku.
 8. Zielona Góra: Obchody III Światowego Dnia Ubogich
  Najpierw Msza św. w intencji ubogich i bezdomnych, a później wspólny posiłek. Właśnie w taki sposób 18 listopada Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej obchodziła w tym roku Światowy Dzień Ubogich.
 9. Głogów: ruszył projekt „Spiżarnia Caritas”
  W Głogowie ruszył projekt zapobiegający marnowaniu żywności. Będzie to możliwe dzięki współpracy miasta, Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz firmy Arra Group, która przekazała specjalny samochód do przewożenia żywności.
 10. Katowice: konferencja o wizerunku powstań śląskich w edukacji i przestrzeni publicznej
  Motywy religijne były obecne prawie we wszystkich aspektach działań polityczno-społecznych na Górnym Śląsku w czasie powstań śląskich i plebiscytu. Plakaty propagandowe były układane „Od głodu, moru, wojny i przyłączenia do Niemiec - zachowaj nas Panie” na wzór modlitw, suplikacji i dziesięciu przykazań - powiedział ks. dr Mariusz Trąba z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w czasie konferencji naukowej „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” zorganizowanej 18 listopada 2019 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dodatkowe informacje