eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Zamordowany kapłan patronem Synodu Biskupów dla Amazonii?
  AmazonkaPonad 200 brazylijskich biskupów napisało list do papieża Franciszka z prośbą o jak najszybsze uznanie męczeństwa o. Ezechiela Ramina. - Lud Boży uznaje o. Ezechiela za jednego z patronów Synodu dla Amazonii - powiedział agencji SIR o. Dario Bossi.
 2. Bp Jacek Kiciński w Taizé
  W minionym tygodniu wspólnotę z Taizé odwiedził wrocławski biskup pomocnicy Jacek Kiciński. Towarzyszyła mu grupa młodych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
 3. Jak mówić o Biblii osobom niepełnosprawnym?
  Celem naszego kursu było uwrażliwianie całego Kościoła na prawdę, że Biblia jest dla wszystkich, nikogo z jej poznania nie można wykluczyć. Tymi słowami odpowiedzialny w episkopacie Włoch za apostolat biblijny nakreślił zadania kursu, jaki odbył się w Asyżu, a w którego tematem było przybliżanie Pisma Świętego osobom niepełnosprawnym.
 4. Zmarła Barbara Enholc-Narzyńska, była dyrektor Towarzystwa Biblijnego
  W wieku 87 lat zmarła Barbara Enholc-Narzyńska – wieloletnia dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce (wcześniej Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego) i inicjatorka ekumenicznego przekładu Biblii.
 5. W Łodzi powstanie szkoła katechistów
  W Łodzi powstanie szkoła liderów wspólnot parafialnych. Podczas trzech semestrów archidiecezja przygotuje osoby świeckie wspierające duszpasterzy przy formacji sakramentalnej wiernych. Zapisy ruszą 1 sierpnia.
 6. Patriarcha Bartłomiej: Kościół rosyjski jest córką Konstantynopola
  Kościół rosyjski jest naszą córką i zawsze będziemy ją kochać, bez względu na to, co się dzieje - powiedział prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, udzielając święceń biskupich nowemu biskupowi Eudokii Ambrożemu. Będzie on biskupem pomocniczym metropolity Pizydii w południowej Turcji. Uroczystość odbyła się w niedzielę 21 lipca w cerkwi św. Alipiusza w Antalyi.
 7. Katolicy linczowani przez fake newsy
  Co najmniej sześć osób zostało w minionych tygodniach zlinczowanych na śmierć, a 25 innych odniosło ranny w Bangladeszu, gdzie media społecznościowe często rozpowszechniają fałszywe wiadomości, zwłaszcza dotyczące wykorzystywania dzieci – informuje agencja Asianews. Podaje zarazem, że dwa ostatnie przypadku linczu miały miejsce w minioną niedzielę 21 lipca w Savar i Keraniganj, w pobliżu stolicy kraju - Dhaki.
 8. Klerykalizm polega na tym, że się żyje z Kościoła a nie dla Kościoła
  "Klerykalizm polega na tym, że się żyje z Kościoła a nie dla Kościoła" - uważa jezuita o. Wacław Oszajca. W rozmowie z KAI publicysta i poeta mówi m. in. o Słudze Bożym ks. Władysławie Korniłowiczu, o odchodzeniu młodzieży i inteligencji od Kościoła, o tym, jak głosić dobre kazania oraz o współczesnej sztuce.
 9. Licheń: wkrótce 27. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe
  Pod hasłem „Znów nabierzesz sił” w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbędą się 27. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. W dniach 26-28 lipca przybędą tam tysiące osób uzależnionych, aby rozmawiać o swoich problemach.
 10. Kielce: twórczość religijna Grzegorza Króla w Dworku Laszczyków
  „Będę, gdy mnie nie będzie” - to tytuł najnowszej wystawy w Dworku Laszczyków, na której zostanie zaprezentowana kolekcja prac, głównie religijnych, Grzegorza Króla - jednego z najwybitniejszych artystów ludowych Kielecczyzny. Wernisaż odbędzie się w czwartek 25 lipca.

Dodatkowe informacje