eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Pięćdziesiątnica to przyjście Boga, pociągającego nas ku sobie
  „Pięćdziesiątnica to przyjście Jezusa, za którego pośrednictwem sam Bóg przychodzi do nas i przyciąga nas ku sobie” – podkreślił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o Dziejach Apostolskich papież mówił o Zesłaniu Ducha Świętego, a jego słów wysłuchało dzisiaj około 13 tys. wiernych.
 2. Trzeba przeciwstawiać się kulturze wykluczania
  papież Franciszek w RumuniiPapież Franciszek przyjął na audiencji radę wykonawczą Międzynarodowej Federacji „Wiara i Radość” (Fe y Alegría). To Ruch Integralnej Edukacji Ludowej i Promocji Społecznej, który zajmuje się rozwojem kobiet i mężczyzn pracujących szczególnie w najbardziej zmarginalizowanych obszarach. Ruch powstał w Wenezueli i obecny jest we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej, dotarł też do Europy.
 3. Wkrótce główne obchody 450-lecia Unii Lubelskiej
  Uroczysta Msza św. z modlitwą ekumeniczną, nadzwyczajna sesja rady miasta oraz szereg wydarzeń kulturalnych złoży się w Lublinie na główne obchody 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Trwają one już od początku roku, ale ich kulminacja przypadnie na przełom czerwca i lipca.
 4. Ks. Sawa: Kościół musi iść jednocześnie w głąb i na peryferia
  „Potrzeba Jezusa i Ewangelii - ewangelizacji z wielką mocą. Potrzeba nam Dziejów Apostolskich, żywej wiary, więcej serca w modlitwie. Po prostu duchowości” – podkreślił w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Zdaniem misjonarza miłosierdzia, potrzeba większego zaangażowania biskupów, księży i świeckich w ewangelizację bezpośrednią – na ulicy czy w domach, „twarzą w twarz”.
 5. Syria wciąż jest piekłem, gdzie trwa rzeź niewiniątek
  syria flaga pomocPonad 23 tys. osób otrzymało już pomoc w ramach akcji „Otwarte Szpitale” w Syrii. Jest to zainicjowany dwa lata temu program darmowej opieki zdrowotnej dla ofiar wojny w trzech katolickich szpitalach w tym kraju: dwóch w Damaszku i jednym w Aleppo. Pomysłodawcą jest nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari.
 6. Ponad 70 mln uciekinierów na całym świecie
  Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej na całym świecie jest ponad 70 milionów uchodźców, wysiedleńców i azylantów - wynika z raportu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba wzrosła o 2,3 mln do 70,8 mln.
 7. Parafie użyczą pomieszczeń szkołom
  Metropolita katowicki wystosował do księży proboszczów i administratorów parafii pismo z prośbą o użyczenie – w razie potrzeby – pomieszczeń w parafialnych domach katechetycznych.
 8. Zaprezentowano książkę o relacjach między Polską a Stolicą Apostolską
  Kościół po ostatnim soborze wyrzekł się przywilejów - podkreślono podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano książkę „Konkordaty Polskie. Historia i teraźniejszość”. Spotkanie zorganizowane przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski oraz Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyło się dziś w Sekretariacie KEP.
 9. Białystok: abp Tadeusz Wojda modlił się z kapłanami obchodzącymi 60-lecie święceń
  „Wasze kapłańskie życie stało się prawdziwym światłem, które rozświetla innym drogi ku Chrystusowi; jest jak miasto położone na górze, które daje innym poczucie bezpieczeństwa ludzkiego i duchowego, jest zaczynem ewangelicznym, dzięki któremu inni mogę po dzień dzisiejszy wzrastać w wierze i doskonałości chrześcijańskiej - mówił abp Tadeusz Wojda do księży jubilatów obchodzących 60-lecie święceń kapłańskich.
 10. Bp Nitkiewicz: kapłańskie upadki zaczynają się od braku wdzięczności Bogu
  Kapłańskie upadki zaczynają się zazwyczaj od braku wdzięczności Bogu i Kościołowi – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas udzielenia święceń kapłańskich sześciu diakonom 19 czerwca w Sandomierzu.

Dodatkowe informacje