eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Szaman chciał „wypędzić Putina”. Trafił na badania psychiatryczne
  Szaman Aleksandr Gabiszew, który z Jakucji – dalekowschodniej republiki w składzie Federacji Rosyjskiej – wyruszył kilka tygodni temu do Moskwy, aby „przepędzić Putina”, został zatrzymany przez policję i skierowany „na badania” do szpitala psychiatrycznego w stolicy republiki, Jakucku. Przeciw tym działaniom, przypominającym praktyki stosowane w dawnym ZSRR, wystąpił rosyjski oddział Amnesty International, żądając natychmiastowego zwolnienia Gabiszewa.
 2. Znana niemiecka teolog nie weźmie udziału w „drodze synodalnej”
  Profesor Marianne Schlosser, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej ogłosiła, że nie ma zamiaru brać udziału w „wiążącej drodze synodalnej” podjętej przez Niemiecką Konferencję Biskupów. Przytoczyła obawy dotyczące zarówno podejścia, jak i metodologii tego przedsięwzięcia i oświadczyła, że nie może w niej uczestniczyć.
 3. Wanda Błeńska świadkiem wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego
  Polska lekarka dr Wanda Błeńska znalazła się w gronie świadków wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. W najbliższym czasie zostanie zaprezentowana strona internetowa poświęcona misjonarce w 10 językach świata.
 4. Papież zachęcił do udziału w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy
  Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił obecnych i zachęcił do udziału w zaplanowanym na przyszłą niedzielę Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy.
 5. Franciszek: Zatroszczmy się o życie wieczne
  Do sprytu w zapewnieniu sobie nie tyle sukcesu doczesnego, ile życia wiecznego zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież skoncentrował się na fragmencie Ewangelii (Łk 16, 1-13) zawierającym przypowieść o nieuczciwym rządcy.
 6. Bp Białogłowski w Bielsku-Białej: Dziękujmy za życie i pracę pszczół
  Do dziękczynienia za pszczele rodziny, które w swoisty sposób człowieka pouczają i przynoszą mu rozmaite dary, wezwał bp Edward Białogłowski w czasie homilii podczas Mszy św. inaugurującej 21 września XXXVII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, który pobłogosławił nowy sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”.
 7. Nowe sanktuarium maryjne
  Biskup kaliski Edward Janiak ustanowił kościół pw. Zwiastowania NMP Sanktuarium Matki Bożej Dębskiej, Wychowawczyni i Opiekunki. W świątyni znajduje się namalowany ok. 1450 r. obraz Madonny ze szczygłem, który został uznany za cudowny w 1601 r., co miało wpływ na rozwój kultu maryjnego w tym miejscu.
 8. Bp Nitkiewicz: zamiast zabiegać o dobra doczesne należy szukać uznania u Boga
  Zamiast zabiegać o ludzkie względy lub o dobra doczesne należy myśleć o tym, jak znaleźć uznanie w oczach Bożych – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas jubileuszu 100-lecia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, świętowanego 22 września w Otroczu.
 9. Nakło nad Notecią: ponad 228 kg żywności w ramach „Kromki chleba dla sąsiada”
  Ponad 228 kilogramów żywności – to efekt ciężkiej pracy wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią i ludzi dobrego serca, którzy zaangażowali się w ogólnopolską akcję Caritas „Kromka chleba dla sąsiada”.
 10. Bp Milewski do młodzieży: dane przez Boga życie może być piękne i radosne
  O tym, że dane przez Boga życie może być piękne i radosne, i że warto być wiernym odziedziczonym wartościom, powiedział bp Mirosław Milewski w Koziebrodach w diecezji płockiej, podczas 23. Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Reymontowskich. Wzięło w nim udział kilkanaście szkół z Polski oraz goście z Kanady: - Reymont cenił wiarę wsi – podkreślił bp Milewski.

Dodatkowe informacje