eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Czechy opodatkują restytucje kościelne
  Katedra św. Karola w Pradze, CzechyZdaniem Kościołów chrześcijańskich oraz Federacji Gmin Żydowskich w Republice Czeskiej przyjęta wczoraj przez Izbę Poselską parlamentu ustawa o opodatkowaniu odszkodowania za znacjonalizowany przez reżim komunistyczny ich majątek jest zwycięstwem populizmu nad zdrowym rozsądkiem. W Pradze opublikowano wspólne oświadczenie Czeskiej Konferencji Biskupiej, Czeskiej Rady Ekumenicznej oraz Federacji Gmin Żydowskich.
 2. Warszawa: Kościół wobec kryzysu ekologicznego (zapowiedź)
  „Kościół wobec kryzysu ekologicznego” – to tytuł konferencji, która odbędzie się 16 maja br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z inicjatywy Instytutu Ekologii i Bioetyki UKSW. Jej celem jest ukazanie zaangażowania Kościoła na rzecz rozpoznania i przezwyciężenia kryzysu środowiskowego.
 3. Tysiące chrześcijan świętowało Wielkanoc w Abu Zabi
  wiara, krzyżTysiące wiernych wzięło udział w nabożeństwach wielkanocnych w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w Abu Zabi. Wikariusz apostolski Arabii Południowej udzielił sakramentów inicjacji chrześcijańskiej czterem osobom: jednej z Republiki Południowej Afryki i trzem z Filipin.
 4. Tarnów: Caritas podsumowała pomoc dla poszkodowanych podczas wichur
  Ponad 370 tys. złotych przeznaczyła Caritas Diecezji Tarnowskiej na pomoc osobom poszkodowanym podczas marcowych wichur. Silnie wiejący wiatr uszkodził wówczas wiele dachów w Małopolsce i na Podkarpaciu.
 5. Bielsko-Biała: ruszyła 20. edycja festiwalu „Sacrum in Musica”
  Od wykonania „Exsultate, jubilate” oraz „Mszy Koronacyjnej” C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta rozpoczęła się w Bielsku-Białej 20. edycja festiwalu „Sacrum in Musica”. Ekumeniczną imprezę, na której repertuar składają się muzyczne dzieła z kręgu muzyki klasycznej, starocerkiewnej, gospel i żydowskiej, zainaugurował 23 kwietnia 2019 r. w kościele na bielskim osiedlu Karpackim biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
 6. Kondolencje Rabina Schudricha po ataku na Sri Lance
  schudrichJako, że słowa po tak ogromnej masakrze są zbyt małe, by stały się pocieszeniem, wszystko, co możemy zaoferować, to nasza solidarność i nasze modlitwy - napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, w liście kondolencyjnym skierowanym do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka po atakach na Sri Lance.
 7. Droga Światła po raz drugi przeszła ulicami Łodzi
  Już po raz drugi ulicami Łodzi przeszła ekumeniczna Droga Światła. Ta wyjątkowa procesja prowadząca z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zgromadziła duchownych i wiernych ze wspólnot chrześcijańskich żyjących na terenie Łodzi, jak i okręgu łódzkiego.
 8. Poświęcenie figury Matki Bożej na Łotwie przypomina, że kraj ten jest “Ziemią Maryi”
  MaryjaRegina Terrae Marianae, czyli „Królowa Ziemi Maryjnej” – taki tytuł nosi rzeźba, którą w poniedziałek wielkanocny poświęcono w Iłukszcie na wschodzie Łotwy. Wydarzenie miało duże znaczenie dla miasteczka, gdzie w przeszłości bardzo silna była także społeczność polska.
 9. Bielawa: „Paczka dla Aleppo”
  W Bielawie zakończyła się zbiórka pieniędzy na pomoc najbardziej potrzebującym w dotkniętej wojną Syrii. Po raz pierwszy oddział Caritas przy parafii Wniebowzięcia NMP włączył się w akcję Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie -„Paczka dla Aleppo”. Zebrano 5 tys. złotych.
 10. Caritas Diecezji Sandomierskiej organizuje bezpłatne badania
  Bezpłatne badania stanu zdrowia organizowane będą w dniach 23-26 kwietnia, w ramach 75. Tygodnia Miłosierdzia w Stacjach Opieki oraz w placówkach medycznych Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Dodatkowe informacje