eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Pomoc Kościoła niezwykle ważna w czasie epidemii w Meksyku
  Epidemia koronawirusa w Meksyku stale się rozwija. Odnotowano już ponad 200 tys. zakażeń i ok. 30 tys. zgonów. Zdaniem naukowców szczyt zachorowań w tym kraju jeszcze nie został osiągnięty. Pomimo to prezydent Andrés Manuel López Obrador zdecydował się na stopniowe poluzowywanie obostrzeń sanitarnych. Meksyk zmaga się bowiem nie tylko z epidemią, ale również z narastającym kryzysem gospodarczym i społecznym. Kwarantanna w tym kraju trwa już bowiem ponad trzy miesiące.
 2. 80 proc. spadek ofiar na rzecz Kościoła w Irlandii
  Pandemia koronawirusa i związana z nią konieczność zamknięcia kościołów spowodowała 80 procentowy spadek ofiar na rzecz Kościoła – donosi dziennik „The Irish Times”. Jak zaznacza stołeczna archidiecezja dublińska obecnie realizowana jest strategia restrukturyzacyjna mająca na celu zaradzenie tej sytuacji kryzysowej oraz zmniejszenie kosztów działalności Kościoła. Księża zgodzili się na zmniejszenie o 25 procent swoich dochodów osobistych.
 3. Respiratory od Papieża trafiły do szpitala w Bogocie
  Trzy z trzydziestu pięciu respiratorów, które podarował Papież Franciszek krajom najbardziej potrzebującym trafiły do szpitala San Carlos w stolicy Kolumbii. „Są nam niezwykle potrzebne, uratują życie wielu ludzi” – powiedział arcybiskup Bogoty Luis José Rueda Aparicio.
 4. Propozycja redukcji długów państw poszkodowanych przez pandemię
  Do zredukowania długów ubogich państw poszkodowanych przez pandemię wezwał abp Ivan Jurkovič, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie. Uczestniczył on w 67. sesji Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).
 5. Dotychczasowy przedstawiciel papieża na Ukrainie nuncjuszem w Wielkiej Brytanii
  Ojciec Święty mianował abp. Claudio Gugerottiego, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego na Ukrainie swoim przedstawicielem w Wielkiej Brytanii – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 6. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w akcji #zwiedzajKrakow
  Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach dołączyło do inicjatywy #zwiedzajKrakow. Akcja umożliwia turystom skorzystanie z 20% rabatu na zwiedzanie ekspozycji stałej.
 7. Bp Balcerek: Matce Bożej powierzajmy nasze lęki
  Oddajmy nasze lęki w modlitwie Matce Bożej, z wielką prostotą i zaufaniem – zaapelował w Wieleniu Zaobrzańskim bp Grzegorz Balcerek. Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników obchodzi 15. rocznicę koronacji wizerunku.
 8. Kielce: „Klucz do szczęścia” – wkrótce męskie rekolekcje powołaniowe
  Jest to propozycja kieleckiego seminarium duchownego wobec młodych mężczyzn 18+, którzy chcą rozeznać swoje powołanie. Rekolekcje powołaniowe „Klucz do szczęścia” odbędą się w Rabce-Zdroju od 31 lipca do 3 sierpnia.
 9. Kołaczkowo: 25-lecie parafii św. Wojciecha
  „Parafia jest tą rzeczywistością wspólnoty ludzi, która urzeczywistnia w sobie i poprzez siebie chrześcijaństwo” – mówił w Kołaczkowie biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Parafia św. Wojciecha w dekanacie szubińskim obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia. – Przeżywamy dzisiaj szczególną okoliczność i stawiamy sobie pytanie, czym jest parafia? – mówił bp Tyrawa w czasie homilii.
 10. Bp Florczyk: aby dobrze odpoczywać, trzeba ustawić swoją relację do Boga
  Aby dobrze wypoczywać, trzeba ustawić swoje miejsce w relacji do Pana Boga, drugiego człowieka i świata przyrody – powiedział KAI bp Marian Florczyk, zachęcając do rozważnego wypoczynku w te wakacje.

Dodatkowe informacje