eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Generał jezuitów: Ataki na papieża mają wpłynąć na przyszłe konklawe
  Ataki na papieża Franciszka w Kościele są walką między tymi, którzy chcą Kościoła o jakim marzył Sobór Watykański II i tymi, którzy tego nie chcą - uważa przełożony generalny zakonu jezuitów o. Arturo Sosa. Na spotkaniu z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech zakonnik stwierdził, że „nie ma wątpliwości, iż w Kościele trwa obecnie walka polityczna”.
 2. Zmiany konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej
  Na swojej dobiegającej dziś końca 31. sesji roboczej Rada Kardynałów zapoznała się z uwagami dotyczącymi nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej i dokonała modyfikacji projektu tego dokumentu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 3. Nowy sekretarz generalny COMECE: Promować godność człowieka w instytucjach UE
  Promowanie godności człowieka we wszystkich obszarach kompetencji instytucji europejskich - tak swe zadanie definiuje nowy sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. Manuel Barrios Prieto. Jego kadencja potrwa cztery lata. Swój urząd objął on 1 września, zastępując francuskiego dominikanina o. Oliviera Poquillona.
 4. Nowe indyjskie prawo ma na celu nękanie chrześcijan
  Rząd Himachal Pradesh, górzystego stanu w północno-zachodnich Indiach, kierowany przez nacjonalistyczną partię ludową Bharatiya Janata, zatwierdził nowe, bardziej restrykcyjne prawo, mające zapobiegać przymusowym nawróceniom. W praktyce dąży ono do zablokowania wszelkiej działalności ewangelizacyjnej.
 5. 9. “Noc Świadectw” na Mokotowie
  "Nie bój się, odwagi, Bóg daje siły by przełamać wszelki lęk!" - pod takim hasłem po raz dziewiąty odbędzie się w sobotę, 28 września, w parafii św. Michała Archanioła w Warszawie "Noc Świadectw". Organizatorzy zapewniają: "Usłyszymy prawdziwe opowieści o mocnym, Bożym działaniu w XXI w."
 6. Teologowie fundamentalni debatują o potrzebie nowej apologii Kościoła w Polsce
  „Nie da się oderwać wiary w Kościół od wiary w Jezusa Chrystusa. Sensem waszej pracy jest ukazywać wiarygodność objawienia chrześcijaństwa” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering do teologów fundamentalnych. We Włocławku odbywa się XV Zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce nt. „Nowa apologia w Polsce. Czego, wobec kogo i jak bronimy?” Członkami stowarzyszenia są wykładowcy tej dyscypliny, pracujący na wydziałach teologicznych i w wyższych seminariach duchownych, a także inni duchowni i świeccy absolwenci bądź doktoranci studiów fundamentalnoteologicznych. Zjazd rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego.
 7. Gródek nad Dunajcem: zakończyły się obrady dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa Ogólnego z całej Polski
  Od Adwentu tego roku rozpocznie się realizacja trzyletniego programu duszpasterskiego w Polsce pt. „Eucharystia daje życie”. Drugi rok związany z celebracją Mszy św. był tematem obrad księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa Ogólnego z całej Polski, którzy spotkali się w Gródku nad Dunajcem.
 8. Watykan współfinansuje budowę katedry dla Indian
  Budowa pierwszej "katedry" Indian Amazonii powstanie na ziemiach należących do szczepu Yanomami i będzie finansowana przez Watykan. Koszt jej budowy jest szacowany na ok. 800 tys. realów (ok. 770 tys. złotych). Połowa sumy na budowę już została przekazana przez Stolicę Apostolską.
 9. Bp Milewski: tam, gdzie jest Bóg, jest odwaga i świadectwo
  O potrzebie „bezpieczeństwa duchowego” mówił bp Mirosław Milewski w płockiej bazylice katedralnej, podczas Mszy św. dziękczynnej za 60 lat działalności PERN SA w Płocku. - Tam, gdzie jest Bóg, nie ma strachu i trwogi. Tam, gdzie jest Bóg, tam jest odwaga i świadectwo – podkreślił biskup.
 10. Zebranie Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP oraz zjazd muzyków kościelnych
  W gmachu Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie 17-19 września spotkały się osoby odpowiedzialne za muzykę liturgiczną w polskim Kościele. W tych dniach obradowano podczas kolejnego zebrania roboczego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej Konferencji Episkopatu Polski oraz odbył się zjazd Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

Dodatkowe informacje