eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Tragiczna śmierć alumna pierwszego roku
  W nocy z 18 na 19 maja zginął w tragiczny sposób alumn pierwszego roku łomżyńskiego seminarium. Podajemy przesłany KAI komunikat rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.
 2. Abp Szal: coś się stało z naszą wiarą
  Coś się stało z naszą wiarą, coś stało się z naszym związkiem z Panem Bogiem – stwierdził abp Adam Szal podczas poświęcenia i oddania do kultu po gruntownym remoncie zabytkowego kościoła w Soninie. Metropolita przemyski w ten sposób ocenił zjawisko, że w Europie świątynie są zamykane. Hierarcha podkreślił, że każdy kościół jest piękny nie tylko swoim wystrojem, ale przede wszystkim tym, że jest wypełniony przez ludzi.
 3. Chrześcijańskie wioski zaatakowane przez dżihadystów
  Syria, atak, wojna, zamach, bombaPo dwóch latach względnego spokoju na Aleppo znowu spadły bomby. Miasto stało się celem rebeliantów, którzy wystrzeliwują pociski ze swoich twierdz. W wyniku bombardowania dwie osoby zginęły, a kilka zostało rannych. Wśród ofiar są kobieta i jej córka. Pociski spadły na szkołę już po zmroku. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby nastąpiło to w ciągu dnia, kiedy szkoła jest pełna dzieci – wyznaje o. Firas Lutfi, wikary parafii św. Franciszka w Aleppo.
 4. Polska – Watykan: setna rocznica odnowionych relacji dyplomatycznych
  W najbliższy poniedziałek 20 maja br. abp Paul Gallagher, Sekretarz ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej, uczestniczyć będzie w uroczystej sesji naukowej z okazji setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim.
 5. Abp Teissier: w Algierii muzułmanie współpracują z katolikami
  Algieria, TuaregAlgieria jest jak dotąd jedynym krajem muzułmańskim, który wyraził zgodę, aby uroczystość beatyfikacji katolickich męczenników odbyła się na jego terenie. Pół roku po tym wydarzeniu wskazuje na to emerytowany arcybiskup stolicy tego kraju, Algieru.
 6. Kard. Ranjith potępia manipulacje po zamachach na Sri Lance
  RanjithArcybiskup Kolombo zdecydowanie potępił wykorzystywanie do celów politycznych zamachów, jakie na Sri Lance miały miejsce w Niedzielę Zmartwychwstania. Wskazał, że nie można wykorzystywać cierpienia niewinnych ludzi, traktując je jako element kampanii wyborczej.
 7. Cieszyn: nowa przełożona elżbietanek cieszyńskich
  S. Alberta Jasek OSE została przełożoną generalną elżbietanek cieszyńskich – Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka. Wyboru na kolejną, czteroletnią kadencję dokonała Kapituła Generalna z udziałem sióstr z wszystkich domów zakonnych, która obradowała w Cieszynie.
 8. Warszawa: jutro uroczysta sesja z okazji 100-lecia odnowionych relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską
  Abp Paul Gallagher, Sekretarz ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej, uczestniczyć będzie w uroczystej sesji naukowej z okazji setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim 20 maja br.
 9. Nowa Brzeźnica: koncert ku czci św. Jana Pawła II
  Z okazji zbliżającej się 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny, wieczorem 19 maja w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy zabrzmiały kompozycje Juliusza Łuciuka i Grzegorza Majki do tekstów: św. Jana Pawła II, Jerzego Sypka i Tadeusza Szymy.
 10. Kielce: obchody „pięciolatki” Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54
  Msza św. i poświęcenie mozaiki Matki Bożej Studenckiej, festyn rodziny i prezentacja wspólnot złożyły się na wydarzenie pw. „Pięciolatka WESOŁEJ54” – pięć lat istnienia jednego z najaktywniejszych ośrodków duszpasterskich w diecezji, skupionego przy kościele akademickim św. Jana Pawła II.

Dodatkowe informacje