eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Częstochowa: XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym
  Klerycy z 18 wyższych seminariów duchownych rywalizują w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie o indywidualne i drużynowe mistrzostwo Polski w tenisie stołowym. Już 22. edycja turnieju obywa się w hali sportowej seminarium częstochowskiego w dniach 12-14 listopada.
 2. Bielsko-Biała: inicjatywy na III Światowy Dzień Ubogich
  Spotkania ewangelizacyjne, modlitwy, Eucharystia i wspólny posiłek dla kilkuset osób – złożą się na organizowane po raz trzeci obchody Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej. Kulminacyjnym momentem obchodów będzie 16 listopada Msza św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz spotkanie w podziemiach świątyni.
 3. Kapituła Generalna u Córek św. Franciszka Serafickiego
  Pięciodniowe obrady XV Kapituły Generalnej w Zgromadzeniu Córek św. Franciszka Serafickiego rozpoczęły pod hasłem „Ufając mocy Bożego Ducha” 12 listopada w Sandomierzu.
 4. Ubierz choinkę dla Jana Pawła II
  Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie organizują konkurs „Ubierzmy choinkę dla Jana Pawła II”. Do udziału zaproszone są dzieci przedszkolne oraz uczniowie szkół podstawowych z klas I-VI.
 5. Pomoc dla bezdomnych w III Tygodniu Ubogich w Poznaniu
  Akcja rozdawania koców, śpiworów i termosów, a także możliwość skorzystania z usług fryzjerów przez bezdomnych i wspólny posiłek złożą się na obchody Tygodnia Ubogich, który w Poznaniu potrwa do niedzieli. Mszy św. 17 listopada w intencji potrzebujących i wolontariuszy, którzy im na co dzień posługują, będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
 6. Czesi dziękują za upadek komunizmu: św. Agnieszka i Jan Paweł II
  Do Rzymu przybyła narodowa pielgrzymka czeskiego Kościoła. Upamiętnia ona 30. rocznicę kanonizacji św. Agnieszki i aksamitną rewolucję. Wczoraj przedstawiciele czeskiego episkopatu zostali przyjęci przez Benedykta XVI. Jutro na audiencji ogólnej wszyscy pielgrzymi spotkają się z Papieżem Franciszkiem. Dziś w rocznicę kanonizacji Czesi uczestniczyli we Mszy w Bazylice Watykańskiej i wspominali św. Jana Pawła II.
 7. Bielsko-Biała: powstaje muzeum drewnianej architektury rozproszonej
  Stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zakłada nowatorski projekt realizowany przez diecezję przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju. Dzięki przedsięwzięciu pracami budowlanymi i konserwatorsko-restauratorskimi objętych zostanie 7 obiektów, w większości drewnianych kościołów.
 8. 30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej
  W miejscowości Krzyżowa koło Świdnicy upamiętniono dziś 30. rocznicę Mszy Pojednania, w której w 1989 roku uczestniczyli ówcześni przywódcy rządów Niemiec i Polski Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki. Dzisiejszej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił - tak jak 30 lat temu - abp Alfons Nossol. Koncelebrowali ją również abp Ludwig Schick i abp Wiktor Skworc oraz biskup świdnicki Ignacy Dec.
 9. Papież przyjął prezydenta Republiki Angoli
  Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Republiki Angoli João Manuela Gonçalvesa Laurençio. Następnie watykański podsekretarz stanu ds. relacji z państwami ks. Mirosław Stanisław Wachowski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Manuelem Domingosem Augusto.
 10. Warszawa-Praga: peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny i św. Stanisława Kostki
  W ramach Synodu Młodych w diecezji warszawsko-praskiej 17 listopada rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny i św. Stanisława Kostki. Zainauguruje ją uroczysta msza św. w stołecznej parafii Najczystszego Serca Maryi przy placu Szembeka. Liturgii o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk. Jak podkreśla biskup, będzie to zaproszenie do duchowego przeżycia czasu synodu w naszych parafiach, wspólnotach, grupach modlitewnych oraz okazja do refleksji nad naszym osobistym życiem duchowym, rozeznaniem i podjęciem drogi powołania, czy pragnieniem świętości.

Dodatkowe informacje