eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Powódź zniszczyła budynek Fundacji im. św. Brata Alberta
  W wyniku silnych ulew i nawałnicy, która przeszła przez podkrakowski Czernichów, siedziba warsztatów dla osób niepełnosprawnych została zalana. Budynek nie nadaje się do użytku i prowadzenia w nim zajęć terapeutycznych.
 2. O. Carlos Alberto Trovarelli nowym generałem franciszkanów
  W sobotę 25 maja 2019 roku Kapituła generalna zwyczajna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), obradująca w Świętym Konwencie (Sacro Convento) w Asyżu, wybrała nowego ministra generalnego. Został nim o. Carlos Alberto Trovarelli.
 3. Wieliczka: pielgrzymka wspólnot „Wiara i Światło”
  Wspólnoty „Wiara i Światło” prowincji Polski południowej pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki i parafii św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce. Pielgrzymi modlili się w intencji zmarłego niedawno Jeana Vaniera oraz za wszystkie wspólnoty na świecie.
 4. Bp Piotrowski do nowo wyświęconych: oby z waszych ust nigdy nie padło: „nie mów nikomu”
  Oby z waszych ust nigdy nie padło zdanie „nie mów nikomu”. Nie bójcie się iść i nieść Chrystusa w każde środowisko, aby wszyscy poczuli Jego miłosierdzie i odkupieńczą miłość – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski do diakonów przyjmujących święcenia kapłańskie, podczas uroczystości święceń kapłańskich w bazylice katedralnej w Kielcach. Święcenia przyjęło siedmiu diakonów.
 5. Diecezja legnicka ma 4 nowych księży
  - Nie jesteście ze świata, ale jesteście posłani do świata. Będziecie znakiem, któremu sprzeciwiać się będą – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski w homilii, podczas której udzielił święceń kapłańskich czterem diakonom.
 6. Bp Dec: kariera kapłana to świętość
  - Idziecie na służbę do ludu Bożego. Nasza kariera w kapłaństwie to jest świętość, wykuwana w codziennym trudzie, w konfesjonale, przy ołtarzu, na łóżku szpitalnym, na katechezie, wszędzie. Działajcie, tak, jakby wszystko od was zależało, a módlcie się tak, jakby wszystko zależało od Pana Boga – mówił bp Ignacy Dec. Pasterz świdnicki przewodniczył 24 maja w katedrze uroczystej Mszy św., podczas której 10 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej otrzymało święcenia prezbiteratu.
 7. Abp Budzik: nie bądźcie wilkami wykorzystującymi owce
  Jeśli nie będziecie pasterzami na wzór najwyższego Pasterza, staniecie się najemnikami, którym nie zależy na owcach, a nawet drapieżnymi wilkami nieoszczędzającymi stada i wykorzystującymi owce do własnych, niecnych celów – przestrzegł kandydatów do kapłaństwa abp Stanisław Budzik. Hierarcha w archikatedrze udzielił święceń prezbiteratu pięciu diakonom z archidiecezji lubelskiej.
 8. Rodzice chorych dzieci nie potrzebują aborcji ale pomocy
  Rodzice dziecka, u którego w czasie ciąży zdiagnozowano chorobę, nie myślą o aborcji. To lęk przed cierpieniem i poczucie samotności zasiewa w nich wątpliwości. Dlatego trzeba im udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy, aby pomimo niewątpliwych trudności mogli przyjąć swe dzieci. Na potrzebę takiej postawy zwrócił uwagę Papież podczas audiencji dla uczestników watykańskiej konferencji pod hasłem: „Tak dla życia! Zatroszczyć się o cenny dar życia w rodzinie”.
 9. Msza św. ekspiacyjna za akty profanacji wobec Eucharystii i Matki Bożej w Jej wizerunkach
  - By obudzić się z pozornej wolności, która wybiera poza Bogiem i wbrew Bogu oraz by kłamstwem nie zamykać dróg do prawdziwej polskiej solidarności - apelował abp Wacław Depo. Przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski sprawował na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wobec Eucharystii w kościołach i Matki Bożej w Jej wizerunkach.
 10. Stalowa Wola: obchody 5. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej
  Kobiety z wielu parafii wzięły udział w pieszej pielgrzymce zorganizowanej z okazji uroczystości 5. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej, która odbyła się 25 maja w Stalowej Woli – Rozwadowie. W przededniu Dnia Matki pątniczki dziękowały Boguza dar macierzyństwa.

Dodatkowe informacje