eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Australijscy biskupi popierają projekt ustawy o zmianach klimatycznych
  Australijscy biskupi popierają projekt ustawy mającej na celu stworzenie krajowych ram działania w odpowiedzi na nagłe zmiany klimatyczne. Według Australijskiej Akademii Nauk wywołane przez człowieka zmiany środowiska mają wpływ na wzrost częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk, takich jak ogromne pożary, które pustoszą kontynent.
 2. Publikacja o życiu religijnym więźniów chrześcijańskich w KL Auschwitz
  Na niezwykły przejaw życia religijnego więźniów chrześcijańskich w obozie Auschwitz, jakim było podtrzymywanie przez nich bożonarodzeniowej tradycji – zwraca uwagę na łamach „Głosów Pamięci” Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zdaniem historyk, modlitwa – będąca najczęstszym przejawem religijności w obozie – oraz sakramenty, surowo zakazane przez niemieckie władze obozowe pod groźbą kary śmierci, stanowiły formę duchowego i psychicznego wsparcia, przynosiły pociechę i nadzieję, a także przyczyniały się do budowania międzyludzkiej więzi w obliczu przejawów totalnego zła.
 3. Argentyna wycofuje nominację nowego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej
  Nowy rząd Argentyny wycofuje kandydaturę Luisa Bellando na przyszłego ambasadora tego kraju przy Stolicy Apostolskiej. Jak poinformował portal Infobae, o cofnięciu planowanej nominacji zadecydował gabinet nowego, lewicowego prezydenta Alberto Fernandeza.
 4. Skąd wzięło się i co oznacza hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
  Temat tegorocznego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan: „Życzliwymi bądźmy” wybrali chrześcijanie z Malty. W ten sposób chcieli przypomnieć o życzliwej postawie swych przodków względem św. Pawła i innych towarzyszących mu rozbitków.
 5. 23 stycznia uroczystości pogrzebowe bp. Stefanka
  Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Stanisława Stefanka odbędą się w czwartek 23 stycznia w Łomży - poinformował w liście do diecezjan biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Zmarły 17 stycznia ordynariusz łomżyński w latach 1996-2011 zostanie pochowany w miejscowej katedrze.
 6. Patronalne święto paulinów znanych z posługi na Jasnej Górze
  Wspominany dziś w Kościele Święty Paweł Pierwszy Pustelnik to szczególny patron, patriarcha Zakonu Paulinów. W XIII w. został obrany duchowym ojcem pustelników zgromadzonych przez bł. Euzebiusza na Węgrzech w pierwszej wspólnocie zakonnej. Od tego świętego Zakon przyjął swą nazwę - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika potocznie nazywany Paulinami. Na świecie posługuje ponad pół tysiąca mnichów. Największym ich klasztorem jest Jasna Góra.
 7. Zmarła pionierka ruchu ekumenicznego – Maria Vingiani
  „Kościół traci ogarniętego pasją świadka drogi ekumenicznej” – tak o zmarłej 17 stycznia Marii Vingiani napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Gualtiero Bassetti. Rozpoczęła ona swoją działalność na polu dialogu międzywyznaniowego i międzyreligijnego w 1947 roku, w wieku 26 lat.
 8. Rzeszów: uroczystości ku czci św. J. S. Pelczara – głównego patrona diecezji
  18 stycznia w katedrze odbyła się Msza św. z okazji uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona diecezji rzeszowskiej. „Biskup Pelczar zostawił nam bogate dziedzictwo służby Bogu i ludziom, zaangażowania duszpasterskiego i społecznego” – mówił bp Jan Wątroba w wigilię diecezjalnej uroczystości.
 9. Łódzkie dni modlitw o jedność chrześcijan 2020 – Cerkiew Prawosławna
  Prawosławną jutrznią święta Chrztu Pańskiego celebrowaną w Soborze św. Aleksandra Newskiego rozpoczęły się w regionie łódzkim dni modlitw o jedność chrześcijan, które w tym roku odbywają się pod hasłem „życzliwymi bądźmy” (Dz. 28,2). Liturgii przewodniczył Atanazy – biskup diecezji łódzko – poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
 10. Bydgoszcz: wojewódzki konkurs kolęd i pastorałek „Graj dudka, graj Panu…”
  Dom Polski w Bydgoszczy stał się miejscem, w którym Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 zorganizował wojewódzki konkurs kolęd i pastorałek „Graj dudka, graj Panu…”.

Dodatkowe informacje