eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Festiwal Musica Divina
  Sześć koncertów muzyki średniowiecza, reneansu i baroku w wykonaniu znakomitych europejskich wykonawców wypełni program tegorocznego, drugiego Festiwalu „Musica Divina” w Krakowie. Motywem przewodnim, przeplatającym się w repertuarze każdego koncertu, będzie Księga Psalmów. Wydarzenie organizowane pod patronatem Prezydenta RP odbędzie się w dniach 6-14 sierpnia.
 2. Czy ikony gen. Andersa wrócą do syryjskiego Matuli?
  Stowarzyszenie „Dom Wschodni” oraz Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizują powrót ikon generała Władysława Andersa do Maluli – małego miasteczka, niedaleko stolicy Syrii. Ikony Andersa, przekazane przez generała podczas pobytu jego żołnierzy w 1943 roku w Maluli, zostały skradzione podczas ataku dżihadystów w 2013 roku. Kopie ikon Chrystusa i Maryi zostaną przekazane kościołowi w Maluli pod koniec sierpnia. Spotkanie będzie również okazją do wspólnej polsko-syryjskiej modlitwy o pokój.
 3. Rozpoczął się obóz główny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
  - Kościół potrzebuje ludzi młodych - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. inaugurującej obóz integracyjno-formacyjny dla około tysiąca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich - stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Młodzi ludzie w mieście Kopernika będą przebywać do 30 lipca.
 4. Trwa ingres do katedry drohiczyńskiej biskupa Piotra Sawczuka [Transmisja LIVE]
  W sobotę odbędzie się ingres biskupa Piotra Sawczuka do katedry drohiczyńskiej. Nominację dla dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej ogłoszono 17 czerwca.
 5. Trwa audyt w Fundacji Nie Lękajcie Się
  Po oskarżeniach o wyłudzenie pieniędzy od ofiary wykorzystywania seksualnego przez Marka Lisińskiego, byłego prezesa Fundacji Nie Lękajcie Się, w instytucji trwa audyt przeprowadzany przez zewnętrzna kancelarię. "Trzeba być transparentnym, zwłaszcza jeśli występują jakieś podejrzenia" - ocenia w rozmowie z KAI prawnik Artur Nowak, który do styczna zasiadał w Radzie Fundacji.
 6. Kraków: XXI Kongres Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej
  W dniach 22-29 lipca 2019 r. odbędzie się w Krakowie XXI Kongres Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej. Wydarzenie zgromadzi ponad 200 osób pochodzących z 14 krajów, którzy w ostatnim tygodniu lipca będą nawzajem poznawać swe różne chrześcijańskie tradycje wyznaniowe, wspólnie się modlić i wspólnie zastanawiać nad istotnymi zagadnieniami dotyczącymi ekumenizmu, chrześcijaństwa, współczesnego człowieka, społeczeństwa i kultury.
 7. Papież dzwonił do matki Vincenta Lamberta
  Papież dzwonił do matki Vincenta Lamberta, Viviane, aby udzielić jej wsparcia, kiedy walczyła o życie swego syna. Franciszek się nie dodzwonił, zostawił więc wiadomość. Sprawę ujawniła sama Viviane Lambert w wywiadzie dla portalu LifeSiteNews, opublikowanym 18 lipca.
 8. Niemiecki Kościół krytykuje rząd za handel bronią
  Kościół katolicki w Niemczech skrytykował prowadzoną przez rząd tego kraju politykę handlu bronią. Podkreślił to prałat Karl Jüsten, kierownik Biura Katolickiego Konferencji Biskupów Niemieckich przy instytucjach politycznych w Berlinie.
 9. Święty Krzyż: policjanci świętowali 100. rocznicę powstania Policji Państwowej
  Świętokrzyscy stróże prawa świętowali 100. rocznicę powstania Policji Państwowej, podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji, które odbyły się 19 lipca na Świętym Krzyżu. We wspólnej modlitwie uczestniczył m.in. komendant główny policji, nadinspektor Jarosław Szymczyk.
 10. Wiślica: dzieje miasta z pamiątkami chrzcielnymi – tematem warsztatów muzealnych
  W Muzeum Archeologicznym w Wiślicy odbywają się lekcje muzealne, z elementami kartografii, które mają na celu przybliżenie bogatej historii średniowiecznej Wiślicy, łączonej z początkami czasów chrzcielnych w Polsce.

Dodatkowe informacje