eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Ostatnie pożegnanie gen. Zbigniewa Nowka
  „Był człowiekiem prawym, szlachetnym, uczciwym, głęboko wierzącym” – mówił w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników kustosz i proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski. Najbliższa rodzina, przedstawiciele władz różnych szczebli, mieszkańcy modlili się w intencji zmarłego generała brygady Zbigniewa Nowka.
 2. Ludowi twórcy z „Grojcowian” z Medalami „Gloria Artis”
  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał znanej na Żywiecczyźnie artystce ludowej Jadwidze Jurasz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kierownikowi organizacyjnemu i artystycznemu zespołu „Grojcowianie” odznaczenie wręczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
 3. Pamięć i modlitwa za więźniów politycznych
  Przebaczamy, ale pamiętamy i chcemy, by inni znali naszą historię - mówili bohaterowie z lat 1945-56, którzy podjęli walkę o wolność naszej Ojczyzny. Na Jasną Górę po raz 26. przybyła niewielka już grupa żyjących kombatantów zrzeszonych w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.
 4. PIłkarze z Austrii przepraszają zawodniczki reprezentacji Watykanu
  football, boisko, graKierownictwo wiedeńskiego klubu piłki nożnej kobiet FC Mariahilf wyraziło ubolewanie z powodu prowokacyjnego zachowania trzech zawodniczek, które spowodowało odwołanie meczu towarzyskiego z kobiecą drużyną Watykanu.
 5. Od jutra sesja Rady Kardynałów
  kardynał, kardynałowie, konklaweW dniach od 25-27 czerwca będzie obradowała na swoim 30. posiedzeniu Rada Kardynałów. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zapowiedziało, że w związku z tym wydarzeniem 27 czerwca o godz. 13.00 zaplanowano briefing, który poprowadzi tymczasowy dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Alessandro Gisotti.
 6. Do Rzymu przybędzie delegacja z Konstantynopola
  W ramach tradycyjnej wymiany delegacji przybywających na święta patronalne – 29 czerwca świętych apostołów Piotra i Pawła w Rzymie oraz św. Andrzeja Apostoła 30 listopada w Stambule w dniach 27-29 czerwca będzie gościć w Rzymie delegacja Patriarchatu Ekumenicznego (Konstantynopola) – podała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
 7. Episkopat Anglii i Walii potępił wyrok sądu nakazujący aborcję
  „Zmuszanie kobiety do aborcji wbrew jej woli i woli jej bliskiej rodziny, narusza jej prawa człowieka, nie wspominając o prawie jej nienarodzonego dziecka do życia w rodzinie, która zobowiązała się do opieki nad tym dzieckiem” – stwierdził biskup John Sherrington odpowiedzialny w episkopacie Anglii i Walii za kwestię obrony życia. Odniósł się w ten sposób do decyzji Sądu Opiekuńczego z 21 czerwca nakazującego dokonanie aborcji u liczącej dwadzieścia kilka lat kobiety z zaburzeniami rozwojowymi.
 8. Wakacyjna Akcja Caritas trwa cały rok
  ks marcin izyckiWakacyjna Akcja Caritas jest tak naprawdę prowadzona przez cały rok – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – To jedna z najstarszych akcji, którą dofinansowują środki z Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.
 9. Maksymilian Kolbe – święty, który łączy narody
  O. Maksymilian Kolbe to święty, który łączy narody i społeczeństwa – powiedział abp Wiktor Skworc podczas prezentacji książki „Życie jako dojrzenie do świętości” poświęconej świętemu franciszkaninowi, która odbyła się w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
 10. Papież powołał administratora apostolskiego w Lyonie
  papież Franciszek w MacedoniiOjciec Święty mianował administratorem apostolskim sede plena et ad nutum Sanctæ Sedis archidiecezji lyońskiej emerytowanego biskupa podparyskiej diecezji Evry-Crobeil-Essonnes, bp. Michela Dubosta – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dodatkowe informacje