eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Premier Morawiecki i ok. 20 tys. osób na pielgrzymce Ludzi Pracy
  O tym, że praca nie jest celem sama w sobie, ani tylko obowiązkiem, ale jest drogą do współtworzenia świata przypomniał na Jasnej Górze abp Adam Szal. Po raz 37. na ogólnopolskiej pielgrzymce zgromadzili się Ludzie Pracy. Przybyło ok. 20 tys. osób, wśród nich przedstawiciele rządu RP na czele z premierem Mateusz Morawiecki i rodziną bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, inicjatora wspólnej modlitwy.
 2. Sekretarz Generalny KEP: stawajmy w obronie Krzyża
  Niech nie zabraknie nam dzisiaj odwagi, by stanąć w obronie krzyża, czyli bronić tego wszystkiego co z nim złączone, bronić obecności Boga w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym - mówił bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w sobotę, 14 września 2019 roku, w dominikańskiej bazylice Krzyża Świętego w Lublinie. Przewodniczył on liturgii odpustowej. Wspólnie modlili się wierni świeccy i duchowni różnych wyznań i obrządków.
 3. Małżeństwo powinno dbać o swoją duchowość
  „Aby nie tylko przetrwać, ale także pokonać atak zewnętrzny na małżeństwo i rodzinę, a także przezwyciężyć trudności rodzące się wewnątrz samego małżeństwa i rodziny, potrzeba dbałości o jej duchowość” – mówił abp Stanisław Gądecki do uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich, który w dniach 13-15 września odbywał się w Poznaniu. Duchowny przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskiej katedrze na zakończenie zjazdu.
 4. Huta Komorowska: obchody XII Dni Kard. Adama Kozłowieckiego SJ
  Obchody XII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ odbyły się 15 września w Hucie Komorowskiej. Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że tegoroczne uroczystości upamiętniające więźnia obozów koncentracyjnych w Dachau i Auschwitz zbiegły się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, która dla młodego wówczas jezuity stała się Golgotą.
 5. Bp Kasyna: wdzięczność przełamuje nasz egoizm
  W niedzielę 15 września w Lubaniu na Kaszubach odbyły się diecezjalne dożynki. Podczas Mszy św. w miejscowym kościele biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że „wdzięczność przełamuje nasz egoizm”.
 6. Bp Buzun: wciąż trzeba bronić krzyża
  - Wciąż trzeba bronić krzyża. Reagujemy w sposób właściwy, gdy Bóg jest obrażany, gdy Kościół jest szkalowany, kiedy wyszydzane są przykazania Boże czy zasady etyki katolickiej - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża. Wierni licznie zgromadzili się wokół 20-metrowego Krzyża Jubileuszowego.
 7. Bp Dec: Bóg nie godzi się ze stratą nawet jednej owcy
  - Bóg nie godzi się ze stratą nawet jednej owcy - mówił bp Ignacy Dec. W katedrze świdnickiej 15 września ordynariusz diecezji sprawował Mszę św. w intencji poległych na Kresach Południowo-Wschodnich i Sybiraków. Eucharystia była sprawowana w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą napaści Sowietów na Polskę.
 8. Bp Jeż: Nie da się być chrześcijaninem jedynie przez godzinę w kościele
  „Jako ludzie wierzący nie możemy dopuścić do tego, ażeby ktoś, przypatrujący się nam, widział rażącą sprzeczność pomiędzy tym, co przyjmujemy słuchając nauczania Chrystusa i Jego Kościoła a zastosowaniem tego w realiach codziennego życia. Nie da się być chrześcijaninem jedynie przez godzinę w kościele” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas rozpoczęcia Wielkiego Odpustu w ku czci Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.
 9. Bp Napierała: krzyż jest znakiem przynależności do Chrystusa
  Krzyż jest znakiem przynależności do Chrystusa. Kto czyni znak krzyża świętego, kto ten krzyż umieszcza na swoim ciele czy ubraniu, mówi publicznie jestem chrześcijaninem, jestem uczniem Chrystusa – zaznaczył bp Stanisława Napierała podczas sumy odpustowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie.
 10. Warszawa-Praga: ponad 1500 osób wzięło udział w rekolekcjach wakacyjnych ruchu Światło-Życie
  Ponad 1500 osób z diecezji warszawsko-praskiej wzięło w tym roku udział w rekolekcjach wakacyjnych Ruchu Światło-Życie. Zgodnie z tradycją zjechali się do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana na doroczny Diecezjalny Dzień Wspólnoty. Zgromadziła się zarówno młodzież, jak i małżeństwa z małymi dziećmi, czyli Domowy Kościół wraz z moderatorami, by dziękować Boga za otrzymane owoce. Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. Piotr Urbanowski, który został wybrany na kolejną kadencję diecezjalnego moderatora ruchu.

Dodatkowe informacje