eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Były pastor i ojciec rodziny zostanie księdzem katolickim
  19 grudnia święcenia kapłańskie w diecezji Steubenville w stanie Ohio przyjmie były pastor zielonoświątkowy, Drake A. McCalister. Jest on mężczyzną żonatym i ojcem pięciorga dzieci – podaje agencja CNA. 29 czerwca 2018 został diakonem stałym. Zgodę na jego święcenia kapłańskie wyraziła Stolica Apostolska.
 2. Rozpoczął się 77. Konkurs Szopek Krakowskich
  Na krakowskim Rynku Głównym Na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczął się 5 grudnia 77. Konkurs Szopek Krakowskich. Tradycyjnie upamiętniają one narodzenie Chrystusa, ale nie brakuje prac zawierających sceny z postaciami historycznymi, a także znanymi osobistościami ze świata polityki i kultury.
 3. Premier powołał Radę Rodziny
  Premier Mateusz Morawiecki powołał dziś Radę Rodziny, organ doradczy przy Radzie Ministrów. Jej zadaniem będzie opracowanie strategii demograficznej i promocja tradycyjnego modelu rodziny. Członkami Rady zostali eksperci z wieloletnim doświadczeniem działania na rzecz polskich rodzin.
 4. Ustąpił kontrowersyjny biskup Buffalo
  Franciszek przyjął 4 grudnia rezygnację biskupa Buffalo w USA – Richarda Malone’a. Tymczasowym rządcą diecezji został ordynariusz Albany – Edward Scharfenberger. Jak podano w Watykanie 73-letni bp Malone był krytykowany za sposób działania w wyjaśnianiu zarzutów o wykorzystywanie seksualne nieletnich przez duchownych.
 5. Przy trasie S 8 w Radzyminie stanie trzymetrowa figura Matki Bożej Łaskawej
  W dowód wdzięczności za zwycięstwo Polaków w 1920 roku i obronę stolicy przed bolszewikami, w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie stanie licząca ok. trzech metrów figura Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy. Umiejscowiona zostanie na kamiennym pięciometrowym postumencie, tuż przy trasie S 8, będzie widoczna dla wszystkich wjeżdżających do stolicy. Uroczystości odbędą się 16 sierpnia 2020 roku w ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą” – poinformował w rozmowie z KAI bp Romuald Kamiński.
 6. Bp Pindel: proszę o modlitwę w intencji poszkodowanych w Szczyrku
  „Jestem myślą i sercem ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku eksplozji w Szczyrku. Wspieram modlitwą wszystkich ratowników i osoby poszukujące poszkodowanych. Wszystkich diecezjan proszę o modlitwę, zwłaszcza w intencji poszukiwanych osób i ich rodzin” – wezwał biskup bielsko-żywiecki w reakcji na doniesienia o tragedii, do której doszło 4 grudnia wieczorem w Szczyrku.
 7. Hiszpańska lewica chce zlikwidować chrześcijańskie święta
  Lewicowa partia Podemos, wchodząca w skład bloku Unidas Podemos (UP), kierowanego przez Pablo Iglesiasa, podjęła we władzach miasta Jaen działania służące zakazaniu sprawowania w miejscach publicznych chrześcijańskich obrzędów. W tej położonej na południu Hiszpanii prowincji, gdzie odsetek praktykujących katolików jest największy w całym kraju, przekraczając 50 proc., politycy Podemos zapowiedzieli m.in. likwidację wszelkich świąt o charakterze chrześcijańskim. Największe z nich obchodzone są w czerwcu, październiku i listopadzie.
 8. Abp Gądecki: proszę o modlitwę w intencji ofiar ze Szczyrku
  "Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie" - napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, reagując na tragedię, do której doszło wczoraj wieczorem w Szczyrku.
 9. Diecezja płocka: w parafiach 57 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
  57 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przekazała Caritas Diecezji Płockiej do 249 parafii w diecezji. Są one w Adwencie rozprowadzane wśród wiernych, ciesząc się ich dużym zainteresowaniem. W roku minionym w ramach akcji udało się zebrać na działalność Caritas diecezjalnej około 100 tys. zł.
 10. Ełk: „Dla Nieba warto” – Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas 2019
  Najaktywniejsi młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas z diecezji ełckiej zostali nagrodzeni podczas Gali Wolontariatu z racji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, która odbyła się w środę 5 grudnia w Ełckim Centrum Kultury.

Dodatkowe informacje