eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Depo do dziennikarzy: nie można sprywatyzować prawdy
  „Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy” – powiedział w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, który 25 stycznia w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji ludzi mediów.
 2. Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki
  Auschwitz Birkenau Ściana straceń ŻydziNie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).
 3. Rabin Meyer: wspominanie Szoah stało się modnym rytuałem
  judaizm żydziWspominanie zagłady Żydów stało się rytuałem, w który wypada uczestniczyć. Potrzeba nam tymczasem takiego wspominania Szoah, które dotyka nas osobiście i bulwersuje – uważa rabin David Meyer, wykładowca na wydziale teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.
 4. Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła
  Polscy księża przyłączają się do inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił się do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. W specjalnym liście proszą również, aby najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża. W dokumencie, kierowanym do abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu […]
 5. Kościół anglikański: seks tylko w małżeństwie heteroseksualnym
  paraKościół anglikański w Anglii przypomina swym wiernym, że nadal obowiązuje w nim chrześcijańska wizja małżeństwa i seksu. Pożycie płciowe jest dozwolone jedynie w heteroseksualnym związku małżeńskim – czytamy w nowych wytycznych wydanych przez anglikański episkopat.
 6. Odbyło się spotkanie Rady ds. Rodziny KEP
  Bp Wiesław ŚmigielW Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się dziś spotkanie Rady ds. Rodziny KEP, któremu przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady. - Mówiliśmy o funkcjonowaniu poradnictwa rodzinnego, a także dalszego, bliższego i bezpośredniego przygotowaniu do małżeństwa. Omawialiśmy także pewne standardy dla poradni rodzinnych i przygotowania do małżeństwa, nad którymi aktualnie pracujemy – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel.
 7. Abp Jędraszewski laureatem nagrody im. Jerzego Ciesielckiego
  – Budować rodzinę to budować kulturę miłości, sprawiać, że cały naród stworzony ze świętych rodzin buduje cudowną kulturę życia – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odbierając Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Uroczystość odbyła się w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej. Jerzy Ciesielski, przyjaciel Karola Wojtyły, aktywnie działał w krakowskim duszpasterstwie akademickim.
 8. Bp Milewski w świątyni mariawickiej: przywracajmy pamięć o męczennikach XX wieku
  Do przywracania i utrwalania pamięci o męczennikach XX wieku z wszystkich Kościołów chrześcijańskich, wezwał dziś bp Mirosław Milewski podczas Mszy św. w płockiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Gospodarzem uroczystości był biskup naczelny tego Kościoła bp Karol M. Babi.
 9. Ks. J. Szmajda: potrzebujemy duchowego odrodzenia
  - Potrzebujemy duchowego odrodzenia. Gdy zaczynamy prawdziwie naśladować Jezusa, wówczas życzliwość staje się naszym standardowym zachowaniem – powiedział ks. Jarosław Szmajda, proboszcz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Gorzowie Wielkopolskim, na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 10. Bp Dec do organistów: piękno to bardzo ważny składnik naszego życia duchowego
  - Człowiek potrzebuje piękna, a piękno rodzi się ze sztuki, z działalności artystycznej. Piękno to bardzo ważny składnik naszego życia duchowego. Cieszcie, że macie powołanie do gry na organach, że macie słuch muzyczny, to jest talent wrodzony. Ten talent trzeba rozwijać poprzez ćwiczenie - mówił bp Ignacy Dec.

Dodatkowe informacje