eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Zamachy, susza i kryzys migracyjny w Somalii
  Nie milkną wybuchy bomb w Somalii, ale zdaje się, że świat zapomniał o tym afrykańskim kraju. Kolejny zamach islamistycznej grupy Al-Shabaab spowodował ostatnio śmierć 10 osób i okaleczył wiele innych. Opady deszczu spóźniły się o cały miesiąc, co bardzo negatywnie wpływa na uprawy. Przypomina o tym bp Giorgio Bertin, administrator apostolski w Somalii.
 2. „Noc kościołów” w Czechach
  W Czechach już po raz jedenasty odbyła się „Noc kościołów”. Do programu, który umożliwiał zwiedzenie, często na co dzień niedostępnych obiektów, zgłosiło się ponad 1600 kościołów i kaplic.
 3. Kamerun na krawędzi wojny domowej. Papież apeluje o dialog
  KamerunKryzys w anglojęzycznej części Kamerunu coraz mocniej nabiera cech wojny domowej. Kościół wzywa separatystów i rząd centralny do dialogu. Papież Franciszek apeluje o podjęcie zdecydowanych wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju i zagrożonej jedności w tym afrykańskim kraju.
 4. Jubileuszowa Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła do grobu Prymasa Wyszyńskiego
  Kościół jest w stanie pokonywać kryzysy tylko dzięki wierze swoich dzieci – powiedział bp Rafał Markowski zachęcając do życia Ślubami Jasnogórskimi. Uroczystą mszą św. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się Jubileuszowa Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła do grobu Prymasa Wyszyńskiego. W tym roku zgromadziła ok. 200 osób z całej Polski.
 5. „Pobudka!” – II Forum Charyzmatyczne w Bydgoszczy
  „Pobudka!” – to hasło II Forum Charyzmatycznego, które 25 i 26 maja odbywało się w Bydgoszczy. Gośćmi wydarzenia udziałem uczestników przybyłych z całej Polski byli ks. Dominik Chmielewski SDB oraz o. Antonello Cadeddu OP.
 6. Elbląg: diecezja elbląska ma pięciu nowych księży
  W sobotę 25 maja br. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu święcenia prezbiteratu z rąk bp. Jacka Jezierskiego przyjęło pięciu diakonów Elbląskiego Seminarium Duchownego. Mszę św. pod przewodnictwem biskupa elbląskiego oraz biskupów: Wojciecha Skibickiego i Józefa Wysockiego, koncelebrowało blisko 100 księży.
 7. Bp Tomasik wyświęcił 11 księży
  Biskup Henryk Tomasik wyświęcił 11 nowych księży diecezji radomskiej. Uroczystość odbyła się 25 maja w katedrze w Radomiu. Dwóch neoprezbiterów należy do Wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego w Kałkowie, a dziewięciu przygotowywało się do święceń jako księża diecezjalni.
 8. Miętustwo na Podhalu: parafia po raz 9. organizuje Zjazd Motocyklowy
  Uroczysta parada po okolicznych wioskach, spotkanie Mszy Świętej wraz z tradycyjnym poświęceniem motocykli, a także uczestnictwo w pikniku w ogrodach parafialnych - to najważniejsze punkty IX Zjazdu Motocyklowego, który będzie miał miejsce 9 czerwca w Miętustwie na Podhalu. Wydarzenie organizuje grupa motocyklowa "Pasja i Wiara".
 9. Powódź zniszczyła budynek Fundacji im. św. Brata Alberta
  W wyniku silnych ulew i nawałnicy, która przeszła przez podkrakowski Czernichów, siedziba warsztatów dla osób niepełnosprawnych została zalana. Budynek nie nadaje się do użytku i prowadzenia w nim zajęć terapeutycznych.
 10. O. Carlos Alberto Trovarelli nowym generałem franciszkanów
  W sobotę 25 maja 2019 roku Kapituła generalna zwyczajna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), obradująca w Świętym Konwencie (Sacro Convento) w Asyżu, wybrała nowego ministra generalnego. Został nim o. Carlos Alberto Trovarelli.

Dodatkowe informacje