eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Bp Jamrozek: Nie wstydźmy się krzyża
  Nie wstydźmy się krzyża. Powinniśmy się nim chlubić – mówił bp Stanisław Jamrozek, który w niedzielę przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łazach-Moszczanach.
 2. Bp Guzdek: Potrzebna jest odwaga, by nazwać zło po imieniu
  Potrzebna jest odwaga, by nazwać zło po imieniu, by nie odwracać oczu i nie zamykać ust, kiedy zło stara się narzucić swoje rozwiązania. Nie wyklucza to jednak mowy i czynów miłosiernych, i tego, że jesteśmy posłani po to, by ratować nawet najmniejsze dobro – mówił w Krakowie bp Józef Guzdek. Ordynariusz polowy wraz z bp. Janem Zającem obchodzili w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 15-lecie posługi biskupiej.
 3. Abp Polak w Skrzatuszu: Obecność Maryi czyni to miejsce domem rodzinnym
  Podczas tegorocznej Pielgrzymki Diecezjalnej, kościół sanktuaryjny w Skrzatuszu został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak. - Obecność Maryi czyni to miejsce domem rodzinnym – stwierdził duchowny.
 4. 135 lat łódzkiej parafii prawosławnej
  Przed południem abp Grzegorz Ryś wziął udział w obchodach 135 - lecia powołania do istnienia prawosławnej parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Boskiej liturgii celebrowanej w łódzkim soborze prawosławnym przewodniczył abp Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski.
 5. Bp Kamiński: Diecezjalny Synod Młodych ma nas nauczyć towarzyszenia na drodze wiary
  W święto św. Stanisława Kostki, 18 września, uroczystą Mszą świętą w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się Synod Młodych. Prace potrwają cały rok, a wypracowane treści posłużą jako cenne wskazówki do dalszej pracy duszpasterskie – zapowiedział bp Romuald Kamiński w specjalnym liście do wiernych. Duchowny wyraził nadzieję, że synod będzie okazją do pobudzenia wiary, pobożności i gorliwości apostolskiej. - Diecezjalny Synod Młodych ma nas nauczyć towarzyszenia na drodze wiary. To wsłuchanie się w to, co Duch Święty mówi do wspólnoty miejscowego Kościoła – podkreślił.
 6. Bp Napierała: krzyż jest znakiem przynależności do Chrystusa
  Krzyż jest znakiem przynależności do Chrystusa. Kto czyni znak krzyża świętego, kto ten krzyż umieszcza na swoim ciele czy ubraniu, mówi publicznie jestem chrześcijaninem, jestem uczniem Chrystusa – zaznaczył bp Stanisława Napierała podczas sumy odpustowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie.
 7. Bp Buzun: wciąż trzeba bronić krzyża
  - Wciąż trzeba bronić krzyża. Reagujemy w sposób właściwy, gdy Bóg jest obrażany, gdy Kościół jest szkalowany, kiedy wyszydzane są przykazania Boże czy zasady etyki katolickiej - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża. Wierni licznie zgromadzili się wokół 20-metrowego Krzyża Jubileuszowego.
 8. Bp Dec: Bóg nie godzi się ze stratą nawet jednej owcy
  - Bóg nie godzi się ze stratą nawet jednej owcy - mówił bp Ignacy Dec. W katedrze świdnickiej 15 września ordynariusz diecezji sprawował Mszę św. w intencji poległych na Kresach Południowo-Wschodnich i Sybiraków. Eucharystia była sprawowana w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą napaści Sowietów na Polskę.
 9. Bp Kasyna: wdzięczność przełamuje nasz egoizm
  W niedzielę 15 września w Lubaniu na Kaszubach odbyły się diecezjalne dożynki. Podczas Mszy św. w miejscowym kościele biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że „wdzięczność przełamuje nasz egoizm”.
 10. Wyszatyce: abp Michalik przewodniczył uroczystościom 600-lecia parafii
  Arcybiskup senior Józef Michalik przewodniczył w niedzielę uroczystościom 600-lecia istnienia parafii pw. św. Mikołaja biskupa w Wyszatycach koło Przemyśla. – To musi diabła denerwować! – powiedział emerytowany metropolita przemyski, przytaczając statystyki, według których rośnie liczba wiernych zaangażowanych we wspólnoty kościelne.

Dodatkowe informacje