eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Jędraszewski apeluje do kapłanów o modlitwę za siebie nawzajem, za młodzież i chorych
  Abp Marek Jędraszewski poleca kapłanom archidiecezji krakowskiej lekturę i rozważanie „zachęty do walki duchowej”, o której św. Paweł pisał w Liście do Efezjan i prosi ich o modlitwę za siebie nawzajem, za młodzież, wszystkich chorych i tych, którzy się nimi opiekują.
 2. Kolejne parafie dołączają do Nocy Świętych
  Pomimo pandemii, do parafialnych obchodów Nocy Świętych dołączają kolejne parafie i ośrodki duszpasterskie, aby wziąć udział w wydarzeniu, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Święci na czas pandemii”. Noc Świętych to alternatywa dla Halloween, a zrazem przypomnienie, że każdy jest powołany do świętości.
 3. Apel abp. Depo w związku z zamknięciem cmentarzy
  – W tym roku, z racji pandemii, wiele ważnych dla nas świat musieliśmy przeżyć inaczej, niż zawsze. Przychodzi nam także i te najbliższe dni przeżyć inaczej, niż mieliśmy to w zwyczaju – pisze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w Apelu w związku z zamknięciem cmentarzy. Apel Metropolity Częstochowskiego został opublikowany 31 października na stronie archidiecezji częstochowskiej, www.archiczest.pl
 4. Islamiści wtargnęli do kościoła w Wiedniu
  Czy spór wokół karykatur Mahometa w paryskim magazynie „Charlie Hebdo” oraz karykatury prezydenta Turcji przeniósł się także do Wiednia? Jak poinformował austriacki dziennik „Kurier”, 29 października w godzinach wieczornych blisko 50-osobowa grupa młodych ludzi wtargnęła do wiedeńskiego kościoła św. Antoniego Padewskiego. Z okrzykiem „Allah Akbar” demolowali ławki oraz konfesjonały.
 5. Bielsko-Biała: obchody pamiątki reformacji w luterańskiej diecezji cieszyńskiej
  Z okazji przypadającego 31 października Święta Reformacji w kościołach ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim odbywają się wieczorne nabożeństwa. Mieszka tu ponad połowa z około 70 tys. polskich luteran.
 6. „Niedziela” w obronie prawdziwie „zwykłych księży”
  Mam żal do sygnatariuszy „Apelu zwykłych księży”, który może sprawiać wrażenie i być odebrany jako kolejny atak na prawdziwie „zwykłych księży”. Proszę się nie obrażać, ale tak to może być odczytane, a na pewno tak zostało to zinstrumentalizowane przez niechętne Kościołowi media, których – tak się składa – przynajmniej część sygnatariuszy apelu jest ulubieńcami i stałymi bywalcami – pisze publicysta „Niedzieli” Tomasz Musiał.
 7. Prezes Fundacji Małych Stópek: przerażające jest to, ile osób jest uwikłanych w aborcję
  - Przerażające jest to, co widzimy w ostatnich dniach na ulicach - ile osób jest uwikłanych w aborcję. Może nie przez czyny bezpośrednie, ale także poprzez nieme przyzwolenie na nią, obojętność czy znieczuloną postawę serca - mówi w rozmowie z KAI, ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek. W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność przesłanki eugenicznej do aborcji z ustawą zasadniczą.
 8. Rzecznik Episkopatu o zamknięciu cmentarzy
  Z uwagi na sytuację epidemiczną, w tym roku nie będziemy mogli nawiedzić cmentarzy 1 i 2 listopada, ale to nie oznacza, że nie możemy się modlić za naszych bliskich zmarłych w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
 9. Tarnów: modlitwa i post członków Akcji Katolickiej
  Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej będą się modlić o pokój społeczny i ochronę życia. Jest także zachęta, by podjęli post o chlebie i wodzie w każdy piątek listopada.
 10. Bp Nitkiewicz: jedność z tymi, którzy odeszli do Boga, wyrazimy w modlitwie
  „Naszą jedność z Siostrami i Braćmi, którzy odeszli do Boga, wyrazimy w modlitwie” – napisał w krótkim oświadczeniu do diecezjan bp Krzysztof Nitkiewicz, które zostało opublikowane 31 października na stronie diecezji sandomierskiej.

Dodatkowe informacje