eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Przemyśl: zakonnice odwiedziły bezdomnych z paczkami mikołajowymi
  Siostry felicjanki razem ze strażnikami miejskimi odwiedziły w Przemyślu bezdomnych żyjących w pustostanach i na działkach. Z okazji wspomnienia św. Mikołaja przygotowały dla nich paczki, w których znalazły się słodycze i konserwy.
 2. Sandomierz: szarytki świętowały 200 lat swojej posługi charytatywnej
  Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, popularnie zwane szarytkami, świętowały 200 - lecie swojej posługi charytatywnej 7 grudnia w Sandomierzu. Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że dzięki świadectwu szarytek, które poruszyło niejednym sumieniem, dokonywały się duchowe nawrócenia.
 3. Bp Wróbel do oazowiczów: tylko wolni potrafimy być darem
  Tylko wtedy jestem wolny, jeśli potrafię czynić dar z siebie – powiedział bp Józef Wróbel SCJ. Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej przewodniczył w archikatedrze Eucharystii z okazji święta patronalnego Ruchu Światło-Życie.
 4. Kalisz: promocja świętości życia w rodzinie
  - Szacunek dla starszych i miłość do dzieci świadczą o kulturze narodu – mówił bp Edward Janiak w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia.
 5. Bydgoszcz: ulicami miasta przeszedł męski różaniec
  Z inicjatywy wspólnoty „Wojownicy Maryi” ulicami Bydgoszczy po raz pierwszy przeszedł męski różaniec. Początek modlitwy w pierwszą sobotę miesiąca zaplanowano w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, a zakończenie w katedrze św. Marcina i Mikołaja.
 6. Prymas Polski spotkał się z rodzinami misjonarek i misjonarzy
  Abp Wojciech Polak spotkał się w sobotę z rodzicami, rodzeństwem i krewnymi misjonarzy i misjonarek pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej. „Wasi bliscy idą w imię Jezusa. Głosząc Ewangelię, sprawując sakramenty, przychodząc innym z pomocą mówią: tu jest Jezus” – wskazał.
 7. 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi
  Kościół katolicki jutro obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.
 8. Abp Jędraszewski na grobie zamordowanego w Syrii jezuity
  Swoją postawą umacniał Syryjczyków w nadziei, że przyjdzie dzień wyzwolenia, a także w nadziei, że służą Panu Jezusowi i mogą oczekiwać przejścia z tego świata, który niekiedy jest światem ciemności, zła, wojny do świata, gdzie będzie pełna światłość – Zmartwychwstały Chrystus – powiedział abp Marek Jędraszewski o zamordowanym w 2014 r. holenderskim jezuicie Fransie van der Lugt, przy którego grobie w syryjskim Homs modlił się podczas Podróży Solidarności.
 9. Relikwie św. Mikołaja w Krakowie
  Parafia św. Mikołaja w Krakowie 6 grudnia obchodziła uroczyste wprowadzenie relikwii św. Mikołaja oraz odpust ku jego czci.
 10. Katecheza dorosłych jest związana ze świadectwem życia
  „Katechista umie słuchać słowa Bożego w swoim wnętrzu, pilnie czyta Pismo Święte z nastawieniem modlitewnym, umie przyjąć słowo Boże w swoim sercu i przyswoić je sobie. W ten sposób katecheza dorosłych jest nieodłącznie związana ze świadectwem życia” – mówił abp Stanisław Gądecki, zwracając się do absolwentów Szkoły Katechistów, która w archidiecezji poznańskiej przygotowuje katolików świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach.

Dodatkowe informacje