eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Bp Tomasik: domagają się tolerancji, a sami nie szanują postaw innych
  - Domagają się szacunku dla swoich postaw i poglądów są nietolerancyjne wobec innych – powiedział biskup radomski Henryk Tomasik, który nawiązał do profanacji figury Chrystusa Zbawiciela z Krakowskiego Przedmieścia przez aktywistki LGBT.
 2. Uroczyste Msze św. z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki odprawi 15 sierpnia - w dniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - Mszę św. na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie. Rocznicowym liturgiom sprawowanym na terenie diecezji warszawsko-praskiej przewodniczyć będą też metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak i nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.
 3. Zmarł były prezydent Tajwanu Lee Teng-hui – demokrata i chrześcijanin
  30 lipca, w Tajpej, w wieku 97 lat zmarł Lee Teng -hui, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Tajwanu. W okresie jego rządów w latach 1988-2000 kraj rozwinął się pod względem demokracji, bezpieczeństwa w relacjach z Chinami i poziomu życia obywateli.
 4. Kard. Parolin: święty Proboszcz z Ars wzorem dla wszystkich kapłanów
  parolinW święto św. Jana Marii Vianneya sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przewodniczył Mszy św. w sanktuarium patrona proboszczów w Ars. W homilii wskazał, że święty jest wzorem świętości dla wszystkich kapłanów. Nazwał go „głosem samego Boga”, prorokiem, który prowadził życie „całkowicie spójne” z tym, co głosił.
 5. Motocykliści pielgrzymowali na Górę św. Anny
  Pątnicy w skórach i czarnych koszulkach wypełnili w pierwszą niedzielę sierpnia grotę lurdzką. Było ich tak wielu, że sporo motocykli trzeba było zaparkować na zewnątrz. Motocykliści dochowali dobrej tradycji i kwestowali na dobry cel – pomoc dzieciom z Aleppo w Syrii. Tradycja pielgrzymowania do św. Anny na motorach ma już blisko 20 lat.
 6. Oświadczenie kurii po wpisie ks. Isakowicza-Zaleskiego. “Sprawa dla kancelarii prawnej”
  „Sprawa zostanie skierowana do kancelarii prawnej, by na tej drodze bronić dobrego imienia, które w sposób ewidentny zostało naruszone przez tekst publikacji” - to reakcja rzecznika biskupa tarnowskiego na tekst ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Na swoim blogu kapłan zamieścił artykuł pt. „Krzywda pana Andrzeja, molestowanego seksualnie w wielu 13 lat przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej”.
 7. Sandomierz: sztafetowa Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej w drodze na Jasną Górę
  XXXVII Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej wyruszyła dziś po Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej na Jasną Górę. Ze względu na epidemię koronawirusa ma ona charakter sztafetowy. Hasłem są słowa: „Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący.”
 8. Toruń: pielgrzymi wyruszyli na Jasna Górę
  - Pielgrzymem stajemy się w sercu – mówił bp Wiesław Śmigiel do pątników, którzy wyruszyli dziś z Torunia na Jasną Górę. Pielgrzymi rozpoczęli dzień Eucharystią w toruńskiej katedrze. Z uwagi na epidemię tegoroczna wędrówka ma szczególny charakter. Przybrała ona formę sztafety, w której przez dziewięć dni pielgrzymki każda z grup diecezji toruńskiej odpowiedzialna jest za jeden dzień drogi.
 9. Nabór do pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele
  Trwa nabór do pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele. Pozostaało jeszcze parę wolnych miejsc na konsultacje sierpniowe i wrześniowe. "Uczestnictwo w grupie wsparcia pomaga osobom zranionym w osobistym rozwoju oraz w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami wynikającymi z bycia wykorzystanym seksualnie przez duchownych" - mówi KAI Katarzyna Bartosik.
 10. Episkopat Anglii i Walii: katolicy muszą się szczepić
  Konferencja Biskupów Katolickich Anglii i Walii (CBCEW) stwierdziła, że katolicy mają „obowiązek szczepienia się”. Biskupi wyrazili też nadzieję, że prace naukowców zaangażowanych w badania nad znalezieniem szczepionki na COVID-19 doprowadzą do pozytywnego efektu na drodze zgodnej z etyką.

Dodatkowe informacje