eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. O. W. Popielewski OMI: czy ze świątynią mojego człowieczeństwa nie jest tak jak z katedrą Notre Dame?
  Wielki Czwartek przypomina nam o kroku Boga, żeby odbudować w każdym z nas świątynię – mówił na Świętym Krzyżu do licznych pielgrzymów o. dr Wojciech Popielewski OMI, który przybył z Rzymu, gdzie pełni posługę przełożonego Scholastykatu Międzynarodowego.
 2. Bp Przybylski: Baranek i wspólnota to tajemnice każdej Mszy św.
  „Baranek i wspólnota, to dwie nieodłączne tajemnice każdej Mszy świętej” - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.
 3. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kończy 75 lat
  Kard. Luis Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kończy 19 kwietnia 75 lat. Hiszpański duchowny, mianowany przez papieża Franciszka w lipcu 2017, zastąpił na tym urzędzie kard. Gerharda Ludwiga Müllera, którego pięcioletnia kadencja dobiegła końca i papież jej nie przedłużył. Już w 2008 roku ówczesny papież Benedykt XVI mianował kard. Ladarię sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary.
 4. Bp Pindel: ten pokarm upodabnia nas do Jezusa
  Do gorliwego uczestnictwa w ustanowionej przez Jezusa Wieczerzy i poddania się przemianie na podobieństwo do Niego zachęcił w Wielki Czwartek bp Roman Pindel, który przewodniczył liturgii Wieczerzy Pańskiej w katedrze w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki zauważył, że eucharystyczny pokarm szczególnie umacnia, uzdrawia, jednoczy z Jezusem i innymi, wezwał też do wdzięczności Jezusowi za pozostawiony dar.
 5. Licheń: Msza Wieczerzy Pańskiej
  „Jesteśmy zaproszeni do czerpania ze źródła życia, jakim jest Eucharystia” – powiedział ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów w homilii wygłoszonej podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą zapoczątkowano obchody Triduum Paschalnego w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
 6. Bp Włodarczyk w Wielki Czwartek: powołanie realizuje się służąc
  Mszy Wieczerzy Pańskiej w koszalińskiej katedrze przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. Jak wyjaśnił w homilii, sposób sprawowania służby wobec ludzi określa rola, jaką się pełni: – Jeśli jesteś mężem i ojcem, powinieneś być sługą swojej żony i dzieci. Jeśli jesteś lekarzem, masz służyć pacjentom. Jeśli jesteś nauczycielem, masz być sługą powierzonych ci uczniów – powiedział biskup.
 7. Abp Dzięga: idź, patrz, kto potrzebuje szacunku i przywrócenia godności, kto potrzebuje chleba, serca
  Ilekroć biorę Hostię w dłoń, rozważam także cuda eucharystyczne na polskiej ziemi, w których potwierdzone jest, że to jest jak cząstka serca żyjącego, ale konającego i mam wrażenie, że trzymam w dłoniach konające serce Chrystusa - mówił abp Andrzej Dzięga w homilii podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w szczecińskiej katedrze.
 8. Abp Ryś: budujcie Kościół, w którym Pan i Nauczyciel jest Sługą
  Apb Ryś, Msza Wieczerzy Pańskiej, Wielki Czwartek- Czyńcie na pamiątkę to, czemu te święte obrzędy służą! Budujcie Kościół, w którym Pan i Nauczyciel jest Sługą. Budujcie Kościół, w którym relacje w świecie są odwrócone – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w łódzkiej katedrze.
 9. Bp Milewski: Eucharystia jest pokarmem i lekarstwem
  Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w katedrze płockiej przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, natomiast homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski: - Eucharystia jest czymś więcej niż tylko pokarmem. Ona jest również lekarstwem – stwierdził hierarcha.
 10. Bp Tomasik: szkoda, że wielu traktuje Eucharystię tylko jak obowiązek
  Eucharystia jest największym przywilejem chrześcijanina - powiedział bp Henryk Tomasik, który wieczorem 18 kwietnia przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w radomskiej katedrze. Była ona połączona z obrzędem umycia nóg.

Dodatkowe informacje