eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Skworc w Piekarach Śląskich: największym skarbem naszej ziemi są mężni ludzie
  Sprawy społeczne, a wśród nich kwestia świętowania niedzieli, trudnej sytuacji nauczycieli, trzeźwości czy głośnej ostatnio sprawy pedofilii w Kościele poruszył abp Wiktor Skworc podczas przemówienia na rozpoczęcie piekarskiej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. "Największym skarbem naszej ziemi nie jest węgiel (...), lecz ludzie – mężni wierni, pracownicy i pobożni" - podkreślił metropolita katowicki.
 2. Piekary Śląskie: „Godzina ewangelizacji”
  Bp Grzegorz Olszowski przewodniczył „Godzinie ewangelizacji” podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Zwracając się do zebranych na piekarskim wzgórzu przypominał wszystkim, że „Bóg jest miłością”.
 3. Prymas Polski głosował: to obowiązek i odpowiedzialność
  ABP Wojciech Polak Prymas Polski„Udział w wyborach to nasza odpowiedzialność zarówno za Polskę, jak i Europę, której cząstką przecież jesteśmy” – powiedział dziennikarzom Prymas Polski abp Wojciech Polak po oddaniu głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 4. Kalisz: Oratorium o św. Józefie Kaliskim wybrzmiało w kaliskiej bazylice
  W ramach XXVI Wielkopolskich Spotkań Chóralnych Carmen Sacrum Festival 2019 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w sobotni wieczór odbyła się premiera Oratorium o św. Józefie Kaliskim. Dzieło zostało skomponowane przez znanego kompozytora młodego pokolenia, Piotra Pałkę do libretta Aleksandry Polewskiej. W wydarzeniu wziął udział biskup kaliski Edward Janiak.
 5. Zakon Paulinów ma nowych kapłanów
  Zakon Św. Pawła Pierwszego Pustelnika ma nowych kapłanów. Święcenia prezbiteratu z rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo przyjęło wczoraj na Jasnej Górze czterech diakonów. Czterech innych zostało wyświęconych w Rzymie, Australii i na Ukrainie.
 6. Biskupi zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego
  Unia EuropejskaDo wzięcia udziału w dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego i "głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem" zachęcają polscy biskupi w Słowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Przypominają też, że Polska stała się częścią Unii Europejskiej także dzięki osobistemu zaangażowaniu Jana Pawła II.
 7. Kielce: kapłański dar wesprze Kolegium Polskie w Rzymie
  Tradycją diecezji kieleckiej stał się dar kapłański składany w dniu Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – w tym roku 12 czerwca. Bp Jan Piotrowski zachęca, aby aktualnie dar przeznaczyć na Kolegium Polskie w Rzymie - jedno z tych miejsc poza ojczyzną, które są ważne dla Kościoła w Polsce i dla historii narodu.
 8. Abp Tomasz Peta: miejmy świadomość obecności Maryi w życiu Kościoła i każdego z nas
  „Miejmy świadomość obecności Maryi w życiu Kościoła i każdego z nas; świadomość tego, że mamy przez Nią szukać pomocy u Pana Boga” – powiedział metropolita Astany w Kazachstanie abp Tomasz Peta. Przewodniczył on Mszy św. w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu. Wspólnota obchodziła potrójną uroczystość – odpust, pierwszą rocznicę konsekracji świątyni oraz 15. rocznicę istnienia parafii.
 9. Bp Dec: Duch Święty kieruje Kościołem
  - Duch Święty kieruje dzisiaj Kościołem, gdyby On nie był mocą Kościoła, to już dawno Kościół byłby zmieciony z powierzchni ziemi. Chrystus zapowiedział Jego trwanie, ale pamiętajmy, że to dzięki mocy Ducha św. który działa w umysłach chrześcijan Kościół trwa - mówił bp Ignacy Dec. Wieczorem 25 maja w kościele pw. Św. Krzyża w Świdnicy pasterz świdnicki sprawował Mszę św. z okazji 65 rocznicy powstania Koła Łowieckiego “Dzik”.
 10. Licheń: VIII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
  Już po raz ósmy na schodach licheńskiej bazyliki odbył się koncert wieńczący Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr. Ponad tysiąc muzyków wielbiło Boga swoją twórczością i oddawało hołd świętemu Janowi Pawłowi II koncertując w sobotę, 25 maja w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Dodatkowe informacje