eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Dziś po raz pierwszy obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego
  biblia pismo święteDziś po raz pierwszy obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez papieża Franciszka. Ma ona służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
 2. Bp Ciereszko: Nie boimy się krytyki za otwartość na islam
  Krytyczne opinie wobec otwartości na islam wynikają z niewiedzy lub skupiania się na islamskim fundamentalizmie – stwierdza w rozmowie z KAI bp Henryk Ciereszko. - Zachowujemy otwartość ale jednocześnie świadomość naszej chrześcijańskiej tożsamości – podkreśla przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. 26 stycznia obchodzony będzie 20. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
 3. Dziś obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce
  Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa” obchodzony jest dziś XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.
 4. Franciszek na zakończenie tygodnia ekumenicznego: bądźmy bardziej gościnni
  „Z tego tygodnia modlitw chcielibyśmy nauczyć się bycia bardziej gościnnymi, przede wszystkim między nami chrześcijanami a także między braćmi różnych wyznań” – powiedział papież w bazylice św. Pawła za Murami podczas drugich nieszporów Święta Nawrócenia Świętego Pawła. Spotkanie to stanowiło punkt kulminacyjny 53-go Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Wiecznym Mieście. Wzięli w niej udział między innymi przedstawiciel Patriarchy Ekumenicznego, metropolita Gennadios oraz osobisty przedstawiciel Arcybiskupa Canterbury, abp Ian Ernest, a także inni przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich obecni w Rzymie.
 5. Abp Głódź: człowiek ma zapobiegać niszczeniu i zagrożeniom dzieła Stworzenia
  Człowiek powinien wspomagać dzieło Stworzenia. Chronić je. Otaczać troską. Zapobiegać jego umniejszaniu, niszczeniu, degradacji, wielorakim zagrożeniom - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej na Mszy w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, celebrowanej z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy, otwarcia sympozjum „Oblicza ekologii” i odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. prof. dr. hab. Jana Szyszko. Przestrzegł również przed ideologią ekologizmu.
 6. Kęty: klaryska w drodze na ołtarze – Matka Maria Łempicka
  W 102. rocznicę śmierci służebnicy Bożej Matki Marii Łempickiej modlono się 24 stycznia w sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kętach na Podbeskidziu. Podczas liturgii, której przewodniczył ks. Marcin Wróbel z parafii św. Jerzego w Cieszynie, poświęcony został nowy obraz fundatorki kęckiego klasztoru i kościoła pw. Trójcy Świętej.
 7. Bp Kamiński do PZC: Poprzez służbę innym skutecznie ewangelizujecie ten świat
  Poprzez służbę innym skutecznie ewangelizujecie ten świat. Niech starcza wam sił, wyobraźni, gorącego serca i pokoju – życzył wolontariuszom bp Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski spotkał się w auli kurialnej z członkami Parafialnych Zespołów Caritas z całej diecezji. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. Liturgię koncelebrował wraz biskupem dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Kamil Chojnacki.
 8. Kraków: pierwsza wizyta biskupa w centrum muzułmańskim
  Bp Damian Muskus OFM odwiedził społeczność muzułmańską w Krakowie. – - Chciałbym, aby łączyło nas umiłowanie dobra, abyśmy dawali wspólne świadectwo porozumienia mimo różnic, świadectwo otwarcia i zaangażowania w dialog, który prowadzi do solidarnego budowania pokoju – mówił hierarcha.
 9. Łódź: spotkanie ewangelizacyjne „Jezus Uzdrawia”
  - My nie wychodzimy do świata, żeby mu powiedzieć, że jest podły. Wychodzimy do świata, żeby mu powiedzieć: Bóg cię kocha, i żeby mu pokazać, że Bóg kocha cię przeze mnie ! Nie ma innej ewangelizacji! – mówił abp Ryś podczas spotkania eewangelizacyjnego „Jezus Uzdrawai”, które już po raz kolejny odbyło się w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi. Organizatorem spotkania jest o. Łukasz Prausa, pallotyn, wraz ze wspólnotą Siewcy Miłosierdzia, działającą przy Sanktuarium Świętości Życia w Łodzi.
 10. Bielsko-Biała: kościelni stypendyści są otwartą księgą Ewangelii
  „Jesteście otwartą księgą Ewangelii” – zaapelował do młodych ludzi duszpasterz kościelnych stypendystów w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Włodzimierz Caputa. Stypendyści Fundacji „Światło Nadziei” i „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT) uczestniczyli 25 stycznia w spotkaniu opłatkowym. Nie zabrakło okazji do modlitwy, kolędowania i życzeń. Na spotkaniu w bielskiej kurii biskupiej obecni byli także rodzice, rodzeństwo i dziadkowie młodych ludzi z obu fundacji, kapłani zaangażowani w formację młodych stypendystów oraz członkowie rad fundacji. W kurialnej kaplicy odbyła się liturgia, której przewodniczył diecezjalny koordynator fundacji ks. Wiesław Płonka.

Dodatkowe informacje