eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Pierwsze spotkanie z cyklu “Myśląc z Wyszyńskim”
  “Dlaczego: “Prymas Tysiąclecia?” – pod tym tytułem odbyła się 21 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich pierwsza debata z cyklu pt. “Myśląc z Wyszyńskim”. Wystąpienia i dyskusję prof. dr hab. Antoniego Dudka, prof. dr hab. Jana Żaryna oraz dr Ewy Czaczkowskiej moderował bp Piotr Jarecki. W ten sposób Archidiecezja Warszawska rozpoczęła przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.
 2. 35. rocznica sakry biskupiej abp. Stanisława Nowaka
  - Trzeba nam na nowo odkryć tajemnicę Eucharystii i wyznać, że jest to jedyna droga ocalenia, gdzie Serce Jezusa jest ciągle otwarte i miłosierne, przebaczające i dźwigające – mówił w homilii 21 listopada abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, z okazji 35. rocznicy sakry biskupiej abp. Stanisława Nowaka.
 3. Zmarł ks. prof. Jan Kanty Pytel
  W Poznaniu zmarł ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, biblista, tłumacz ksiąg biblijnych, propagator twórczości literackiej Romana Brandstaettera. Miał 91 lat.
 4. Beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena tuż przed Bożym Narodzeniem
  W sobotę 21 grudnia w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w Peorii, stan Illinois w Stanach Zjednoczonych, odbędzie się beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena na zakończenie obchodów setnej rocznicy jego święceń kapłańskich. Obrzędowi przewodniczyć będzie w imieniu papieża kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Przyszły błogosławiony żył w latach 1895-1979, zasłynął jako znakomity mówca i kaznodzieja a w latach 1951-69 był czynnym biskupem, w tym przez 3 lata stał na czele diecezji Rochester.
 5. Międzynarodowy nakaz aresztowania biskupa oskarżonego o nadużycia seksualne
  Argentyna wydała międzynarodowy nakaz aresztowania biskupa oskarżonego o nadużycia seksualne. 55-letni bp Gustavo Zanchetta nie odpowiadał na telefony i e-maile prokuratury w mieście Salta, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.
 6. Matki więźniów politycznych ewakuowane z katedry w Managui
  Czerwony Krzyż w Nikaragui ewakuował z katedry w stolicy kraju, Managui, grupę matek więźniów politycznych. Kobiety rozpoczęły 18 listopada w katedrze strajk głodowy domagając się w ten sposób uwolnienia więzionych członków ich rodzin. W konsekwencji katedrę zaatakowali szturmem zwolennicy prezydenta Daniela Ortegi, pobili księdza katolickiego oraz zakonnicę, zaatakowali wiernych. Jak poinformowała archidiecezja Managua, stacjonujące przed katedrą siły bezpieczeństwa nie podjęły próby powstrzymania bojówkarzy.
 7. Pierwszy i drugi dzień wizyty papieża w Tajlandii – podsumowanie
  Msza św. na Stadionie Narodowym Supachalasai z udziałem 60 tys. osób, spotkania z władzami i korpusem dyplomatycznym, najwyższym patriarchą buddyjskim i królem Ramą X oraz wizyta w szpitalu św. Ludwika w Bangkoku - to główne wydarzenie dwóch pierwszych dni (20-21 listopada) wizyty papieża Franciszka w Tajlandii. Motto wizyty, która potrwa do 23 listopada, związane jest z 350. rocznicą utworzenia pierwszego wikariatu apostolskiego w tym kraju i brzmi: „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”. Jest to 32. podróż zagraniczna papieża w trakcie której odwiedzi jeszcze Japonię w dniach 23-26 listopada.
 8. Japońskie media poświęcają coraz więcej uwagi wizycie Franciszka
  W związku ze zbliżającą się papieską wizytą w Tokio w dniach 23-26 listopada, japońskie media coraz więcej miejsca poświęcają osobie papieża Franciszka, prognozując jednocześnie czego można spodziewać się po papieskiej wizycie w Japonii.
 9. Gorzowska katedra po pożarze w fotografiach na wystawie Klubu Inteligencji Katolickiej
  Odnawiane po pożarze organy Sauera, zabytkowy zegar i fragmenty murów Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim pokazane zostały na wystawie fotografii, której wernisaż odbył się 21 listopada w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta. Organizatorem jest Klub Inteligencji Katolickiej.
 10. Pułtusk: zakończył się remont XVI-wiecznej dzwonnicy
  Na terenie parafii pw. św. Mateusza w Pułtusku zakończył się remont zabytkowej XVI-wiecznej dzwonnicy, tworzącej zespół z bazyliką pułtuską, wpisaną na prestiżową listę Pomników Historii. Prace kosztowały 560 tys. zł, w większości zostały wykonane za dotację celową, przyznaną przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dodatkowe informacje