eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Gądecki: trzeba stworzyć wspólnoty żyjące ewangelicznym prawem miłości
  Trzeba stworzyć wspólnoty, które będą miały odwagę żyć ewangelicznym prawem miłości wzajemnej, które ukażą innym, co to znaczy być uczniem Jezusa – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. połączonej z udzielaniem święceń kapłańskich braciom franciszkanom w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego.
 2. Świdnica: Prawie 17 mln na renowację katedry
  Parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika i św. Wacława w Świdnicy otrzymała prawie 17 mln na ratowanie świdnickiej katedry. Minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania prac konserwatorskich w świątyni.
 3. Janów Lubelski: odsłonięto tablicę upamiętniającą zamordowanych Żydów
  Tablicę upamiętniającą Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej odsłonięto 23 maja w Janowie Lubelskim. Modlono się w ich intencji oraz otwarto również wystawę poświęconą ludności żydowskiej.
 4. Łask: niepełnosprawni pielgrzymowali do sanktuarium Matki Boskiej Łaskiej
  Blisko tysiąc osób niepełnosprawnych i upośledzonych psychicznie i fizycznie wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyło w 27 ogólnopolskiej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Łasku. Organizatorem pielgrzymki była Fundacja im. Brata Alberta, która rokrocznie przygotowuje zjazd swoich podopiecznych w jednym z sanktuariów na terenie całej Polski.
 5. Kochłowice: IX pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II
  W środę w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach miała miejsce IX pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Adam Wodarczyk, który w homilii podkreślał szczególne zjednoczenie św. Jana Pawła II z Duchem Świętym.
 6. Amazonia straciła prawie milion hektarów terenów zielonych
  Amazonia, jungle,Brazylijska Amazonia straciła w ostatnich 30 latach 953 tys. hektarów obszarów zielonych, co odpowiada sześciokrotnej powierzchni miasta São Paulo - największego miasta Brazylii. Ten smutny obraz przekazała na podstawie zdjęć satelitarnych międzynarodowa sieć Mapbiomas, skupiająca organizacje pozarządowe, stawiające sobie za cel uwrażliwienie społeczeństw państw amazońskich i całego świata na zmiany dokonujące się na tym rozległym obszarze.
 7. UKSW zaprasza na konferencję prasową w zw. z rekrutacją na kierunku lekarskim
  Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uruchomi wkrótce rekrutację na nowo otwartym kierunku lekarskim. Wydarzeniu temu poświęcona będzie zaplanowana na 29 maja (środa) konferencja prasowa w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. Wezmą w niej udział m.in. kard. Kazimierz Nycz oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 8. Oświęcim: 38. Sesja Kolbiańska o męczennikach „świętej sprawy” (zapowiedź)
  W 78. rocznicę deportacji św. Maksymiliana Marii Kolbego do Auschwitz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu 28 maja odbędzie się Sesja Kolbiańska. Kolejne, 38. spotkanie z tego cyklu poświęcone będzie bł. ks. Jerzemu Popiełuszce oraz św. Maksymilianowi – „Męczennikom świętej sprawy”.
 9. Ochrona uczuć religijnych standardem wielu państw Unii Europejskiej
  krzyżPolska nie jest jedynym krajem, w którym kodeks karny nakazuje ścigać za obrazę uczuć religijnych. Znieważenie przedmiotów czci, szydzenie z dogmatów, obrażanie instytucji religijnych czy bluźnierstwo to tylko niektóre czyny stanowiące przestępstwo w świetle prawa licznych państw Unii Europejskiej. Ponadto, Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie stwierdzał, że przepisy karne chroniące uczucia religijne czy obiekty kultu religijnego nie naruszają Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - wynika z analizy Instytutu Ordo Iuris.
 10. Diecezja bydgoska: trzech księży dziękuje za 60 lat kapłaństwa
  „Kiedy spoglądam wstecz, widzę we wszystkim palec Bożej Opatrzności” – powiedział ks. prałat Henryk Berka. Razem z ks. kanonikiem Kazimierzem Drapałą i ks. kanonikiem Franciszkiem Sołtysiakiem świętowali 60. rocznicę święceń kapłańskich.

Dodatkowe informacje