eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Watykan i USA organizatorami spotkania nt. wolności religijnej
  Watykan i Stany Zjednoczone zorganizują wspólnie spotkanie na temat wolności religijnej. Informację tę podała ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej, Callista Gingrich podczas drugiego dnia konferencji na ten sam temat, jaka odbywa się w Waszyngtonie.
 2. Izrealski parlament przeprasza Ormian
  Przedstawiciele Knesetu, władz religijnych i policji Izraela odwiedzili 16 lipca siedzibę ormiańskiego Patriarchatu Jerozolimy, aby przeprosić tamtejszą wspólnotę ormiańską za awanturę, wywołaną miesiąc wcześniej przez ultraortodoksyjnych Żydów. Ofiarami ich napaści padła grupa wychowanków ormiańskiego seminarium duchownego.
 3. Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce
  W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.
 4. W katedrze w Palencii odkryto gotyckie malowidła z XV w.
  W katedrze w Palencii w zachodniej Hiszpanii odkryto przypadkowo gotyckie malowidła z XV w. Nieoczekiwane znalezisko jest efektem prowadzonych wewnątrz świątyni prac remontowych.
 5. Zakończyły się warsztaty Ars Celebrandi w Licheniu
  Szósta edycja największych na świecie warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi dobiegła końca. W dniach 11-18 lipca w licheńskim sanktuarium około 200 uczestników doskonaliło się w celebrowaniu liturgii według dawnych obrzędów. “Wierzymy, że nasze warsztaty w jakimś sensie dotykają nieba i tam wszystkich chcą prowadzić właśnie poprzez liturgię, którą Kościół od wieków sprawował” – mówił w rozmowie […]
 6. Medjugorie – fenomen duchowy, który wciąż się rozwija
  - Medjugorie są to przede wszystkim ludzie, którzy tu przyjeżdżają, którzy się tu modlą, tutaj się przemieniają, stąd wyjeżdżają do swoich krajów i tam niosą ducha Ewangelii – tłumaczy abp Henryk Hoser, specjalny wizytator apostolski w Medjugorie. Wyjaśnia, że „zjawisko”, jakim jest Medjugorie zostało objęte szczególną opieką Stolicy Apostolskiej. A skoro jest to rzeczywistość żywa i dynamicznie wzrastająca, wymaga towarzyszenia.
 7. Jakub Bałtroszewicz: czy prawo niosące śmierć jest nadal prawem?
  Jakub Bałtroszewicz PFROŻDo symbolu walki między tym, co Jan Paweł II nazwał cywilizacją śmierci i kulturą życia porównał śmierć Vincenta Lamberta prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia Jakub Bałtroszewicz. Obrońca życia skomentował w ten sposób wydarzenie sprzed kilku dni, gdy na skutek decyzji sądu, dziewięć dni po odłączeniu od aparatury podtrzymującej życie, śmierć głodową poniósł sparaliżowany mężczyzna, pacjent Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji. Bałtroszewicz zastanawia się, czy prawo niosące śmierć jest nadal prawem.
 8. Coraz więcej młodych uzależnionych od nowych technologii
  telefon iphone komórkaRośnie liczba dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii, alarmuje stowarzyszenie Proyecto Hombre z Malagi. Powstało ono 30 lat temu przy współudziale m. in. miejscowej diecezji, aby pomóc narkomanom. Dzisiaj oferuje programy rehabilitacyjne dla młodzieży uzależnionej od telefonu.
 9. Kołobrzeg: trwa XIX Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w katedrze”
  Trwa XIX Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w katedrze”, który rozpoczął się 4 lipca w bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu. Wydarzenie objęli honorowym patronatem ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak, poseł Marek Hok i prezydent miasta Anna Mieczkowska. Koncerty odbywają się w każdy czwartek, potrwają do 22 sierpnia.
 10. Kołobrzeg: Msza św. w intencji rodzin ruchu szensztackiego
  Mszę św. w intencji rodzin skupionych w ruchu szensztackim odprawił 18 lipca ks. dr Zygmunt Czaja w bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu. Przedstawiciele siedmiu rodzin przybyli z kapliczkami z wizerunkiem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, aby modlić się o szerzenie kultu Maryi, przeżywanie wiary i dawanie świadectwa.

Dodatkowe informacje