eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Biskupi do wiernych: nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom
  „Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – napisali biskupi do wiernych w liście przeznaczonym do odczytania w kościołach w niedzielę 26 maja. List napisali hierarchowie zebrani dziś w Warszawie na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
 2. Warszawa: zespół ekspertów badających przestępstwa seksualne rozszerza działalność
  Powołany w sobotę „zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka” rozszerza zakres badanej dokumentacji - głosi przesłane KAI oświadczenie rzecznika archidiecezji warszawskiej ks. Przemysława Śliwińskiego. Zadaniem zespołu będzie audyt kolejnych zgłoszonych archidiecezji warszawskiej spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych.
 3. Kuria warszawsko-praska o artykule na portalu Wirtualna Polska
  kuria warszawsko-praskaW opublikowanym na swojej stronie komunikacie kuria diecezji warszawsko praskiej poinformowała, że nie dotarła do niej żadna skarga związana z domniemaną projekcją na lekcji religii filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego.
 4. Abp Celestino Migliore otrzyma doktorat honoris causa
  Już w najbliższą niedzielę, 26 maja społeczność akademicka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpocznie doroczne święto. Wydarzeniem centralnym trzydniowych uroczystości będzie wręczenie dyplomu honoris causa ks. abp. Celestino Migliore. Główne uroczystości odbędą się w Auli im. Jana Pawła II, na kampusie uniwersyteckim przy ul. Dewajtis w Warszawie.
 5. Strzelanina w brazylijskim kościele, są ofiary śmiertelne
  Brazylia, zamach, atak, strzelanina, ofiaryCo najmniej trzech mężczyzn zginęło w strzelaninie, do której doszło w jednym z kościołów protestanckich w południowej Brazylii. Wcześniej 39-letni sprawca, unieszkodliwiony później przez policjantów przy użyciu broni palnej, zastrzelił swoją byłą przyjaciółkę. Według doniesień znajduje się on obecnie w stanie krytycznym w szpitalu.
 6. Biskupi proszą o modlitwę w intencji zdrowia bp. Romaniuka
  bp RomaniukBp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk proszą wiernych diecezji warszawsko - praskiej o modlitwę w intencji biskupa seniora diecezji i jej pierwszego pasterza - bp. Kazimierza Romaniuka. Wczoraj, we wtorek 21 maja, trafił on do szpitala.
 7. Wrocław: spotkanie rektorów uczelni kościelnych i dziekanów wydziałów teologicznych
  Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu zakończyło się dziś się dwudniowe spotkanie rektorów wyższych szkół katolickich i dziekanów wydziałów teologicznych w Polsce. Spotkaniu przewodniczył ks. prof. Krzysztof Pawlina, przewodniczący kolegium.
 8. Rada Społeczna przy Biskupie Płockim: bez wartości chrześcijańskich Europa straciłaby duszę
  „Bez wartości chrześcijańskich Europa straciłaby duszę, przestała być rodziną narodów opartą na chrześcijańskiej tradycji” - napisali członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze w wydanym dziś „Oświadczeniu z okazji 15-lecia obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej”.
 9. Kielce: w seminarium odbyła się konferencja o współczesnym rozwoju nauk wszelakich
  Zmiana paradygmatów, stylów, sposobów myślenia - jako wyznaczniki rozwoju różnych dziedzin nauki – to główny cel interdyscyplinarnej konferencji naukowej, którą zorganizowało dzisiaj Wyższe Seminarium Duchowne, z udziałem wybitnych naukowców z wielu ośrodków naukowych, polskich i zagranicznych. Wykładów słuchali i uczestniczyli w dyskusji zainteresowani tematem kielczanie.
 10. Zwycięzcy Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach pojadą do Włoch
  Ponad 5 tysięcy uczniów z archidiecezji przemyskiej wzięło udział w XIX Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Wielkich Polakach. Do finału zakwalifikowało się 36 osób. Najlepsza piątka pojedzie na pielgrzymkę po sanktuariach Włoch. W tym roku olimpiada dotyczyła św. Andrzeja Boboli, a finał odbył się w jego sanktuarium w Strachocinie na Podkarpaciu.

Dodatkowe informacje