eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Gądecki o atakach na Kościół i dialogu ze środowiskami LGBT
  Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym - powiedział abp Stanisław Gądecki w wywiadzie z tygodnikiem katolickim "Niedziela". Przewodniczący Episkopatu Polski porusza m.in. kwestie ataków na Kościół, dialogu ze środowiskami LGBT, lustracji oraz wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.
 2. Rośnie liczba obywateli Ukrainy osiedlających się w Polsce
  Od początku roku liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wzrosła o 12 proc. i przekroczyła 200 tys. osób. Przeważają osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat. Najchętniej wybieranym regionem do zamieszkania jest województwo mazowieckie.
 3. Sejm: Rzecznik Praw Dziecka i organizacje pro-life o ściganiu przestępczości aborcyjnej
  O większą współpracę między organizacjami pro-life a Rzecznikiem Praw Dziecka w zakresie zwalczania przestępczości aborcyjnej i przeciwstawienia się seksedukacji w szkołach zaapelowano podczas spotkania zorganizowanego w czwartek w Sejmie przez Parlamentarny Zespół na rzecz Prawa do Życia. - O ile przestępczość narkotykowa czy handel ludźmi traktuje się w Polsce poważnie, o tyle mam wrażenie, że na przestępczość aborcyjną przymyka się oko - mówiła Anna Siarkowska, przewodnicząca Zespołu.
 4. Drugie dziecko we włocławskim oknie życia
  W oknie życia zainstalowanym w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi pozostawiono noworodka – małą dziewczynkę. Jest to drugie dziecko znalezione we włocławskim oknie życia. W 2015 r. również była to dziewczynka. Wydarzenie, o którym dziś poinformowano, miało miejsce 16 lipca po godz. 21.
 5. Franciszek odwiedzi Tajlandię i Japonię
  W dniach 19-26 listopada Franciszek odbędzie swą siódmą w tym roku a 32. od początku pontyfikatu podróż zagraniczną – tym razem do Tajlandii i Japonii. Będzie to zarazem jego ósma wyprawa do Azji i druga, podczas której przeleci nad przestrzenią powietrzną komunistycznych Chin. Po raz pierwszy doszło do tego w połowie sierpnia 2014, gdy Ojciec Święty odwiedził Koreę Południową.
 6. Wakacyjne warsztaty muzealne w Wiślicy
  W Muzeum Archeologicznym w Wiślicy odbywają się lekcje muzealne, z elementami kartografii, które mają na celu przybliżenie bogatej historii średniowiecznej Wiślicy, łączonej z początkami czasów chrzcielnych w Polsce.
 7. Nowy szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej
  Ojciec Święty mianował dr Matteo Bruni dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej – podano dziś w Watykanie. Obejmie on swoje obowiązki w najbliższy poniedziałek - 22 lipca. Jedocześnie ogłoszono, że tymczasowy dyrektor Sala Stampa, Alessandro Giosotti oraz jego kolega z Radia Watykańskiego Sergio Centofanti zostali wicedyrektorami Dyrekcji Wydawniczej Dykasterii ds. Komunikacji.
 8. Licheń: zakończyły się warsztaty Ars Celebrandi
  Szósta edycja największych na świecie warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi dobiegła końca. W dniach 11-18 lipca w licheńskim sanktuarium około 200 uczestników doskonaliło się w celebrowaniu liturgii według dawnych obrzędów. "Wierzymy, że nasze warsztaty w jakimś sensie dotykają nieba i tam wszystkich chcą prowadzić właśnie poprzez liturgię, którą Kościół od wieków sprawował" - mówił w rozmowie z KAI ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów.
 9. Sandomierz: bp Nitkiewicz spotkał się z dziećmi z Ukrainy wypoczywającymi na koloniach Caritas
  Z dziećmi i młodymi z Zaporoża wypoczywającymi na wakacyjnych koloniach w ośrodku w Bojanowie spotkał się dziś bp Krzysztof Nitkiewicz. Każdy z uczestników kolonii otrzymał od niego słodki upominek. W podziękowaniu zaśpiewali: „Mnohaja Lita”.
 10. Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej: w nowej siedzibie jadłodajnia, łaźnia i ogrzewalnia
  Prowadzona przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej Jadłodajnia św. Barta Alberta ma nową siedzibę. Została przeniesiona z ul. Lubelskiej do nowo wyremontowanego i nowoczesnego budynku mieszczącego się róg ulicy Grochowskiej i Kawczej. Obok jadłodajni jest tam także łaźnia oraz magazyn odzieży, zaś w sezonie zimowym będzie również ogrzewalnia mieszcząca 50 osób. – Nowa lokalizacja stwarza nam możliwość świadczenia pomocy osobom ubogim i bezdomnym w sposób systematyczny, systemowy i kompleksowy – podkreślił dyr. diecezjalnej Caritas, ks. Kamil Chojnacki.

Dodatkowe informacje