eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Ryś: z przegranej zaborców wyrosła Niepodległa Polska
  Dla pokolenia Polaków, którzy żyli przed pierwszą wojną światową rzeczą niemożliwą byłoby, aby powstała Niepodległa Polska. Pewnie nie wielu, a może nawet nikt, nie wyobrażał sobie, że dojdzie do wojny, w której przegranymi okażą się wszyscy nasi zaborcy, a z tej ich przegranej wyrośnie Niepodległa Polska - a stało się! To, co niemożliwe - stało się! Bóg czyni rzeczy niemożliwe – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś, podczas uroczystości 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 2. Bp Jan Tyrawa: demokracja to nie pogarda elit dla ludu
  „Demokracja to nie pogarda elit dla ludu” – mówił w katedrze bydgoskiej z okazji 101. rocznicy święta Odzyskania Niepodległości ordynariusz diecezji bydgoskiej Jan Tyrawa.
 3. „Dobrem zwyciężaj” – wręczono nagrody w konkursie literackim dla uczniów szkół średnich
  Wstrząsająca opowieść o ostatnich chwilach życia księdza Jerzego Popiełuszki otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim „Dobrem Zwyciężaj”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę 9 listopada w Warszawie.
 4. Bp Solarczyk: wiara, czystość serca i duch służby to droga pomyślności Polski
  Wiara, czystość serca i duch służby to droga pomyślności naszego narodu i Ojczyzny - podkreślił bp Marek Solarczyk. Centralnym punktem obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w diecezji warszawsko-praskiej była uroczysta msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Eucharystii przewodniczył bp Romuald Kamiński, a homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. W czasie liturgii dziękowano Bogu za dar wolności Ojczyzny, polecając jej przyszłe losy oraz rodaków mieszkających w kraju i poza jego granicami.
 5. Bp Pindel: jesteśmy winni modlitwę tym, którzy wywalczyli niepodległość
  „Jesteśmy winni modlitwę tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Potrzebujemy modlitwy za tych, którzy przygotowywali pokolenia młodych, wolnych Polaków” – podkreślił bp Roman Pindel, który przewodniczył 11 listopada Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Podczas uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biskup bielsko-żywiecki zachęcił, by modlić się o pomyślność Ojczyzny.
 6. Abp Depo: prawdziwego patriotyzmu nie zbudujemy bez wiary w Boga
  „Prawdziwego patriotyzmu nie zbudujemy bez wiary w Boga i wiary w życie wieczne” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył 11 listopada Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 7. Jan Paweł II i Japonia
  Przy okazji zbliżającej się duszpasterskiej wizyty papieża Franciszka w Japonii media przypominają mającą miejsce 38 lat temu pielgrzymkę św. Jana Pawła II. Papież Polak był pierwszym biskupem Rzymu, który odwiedził w dniach 23-26 lutego 1981 r. Tokio, Nagasaki i Hiroszimę. Była to wówczas jego najdłuższa pielgrzymka i do niej odwołują się przed drugą wizytą papieską media katolickie i niekatolickie, wierni oraz sami organizatorzy wizyty papieża Franciszka.
 8. Ks. prof. Kantyka: uderzanie w Lutra to uderzanie w Kościół
  Dialog katolicko-protestancki prowadzony długo i cierpliwie dał chrześcijanom możliwość wzajemnego spojrzenia na siebie, jako na braci i siostry, w przyjaźni. Wspólnie wyznajemy, że Bóg nas zbawia ze swojej łaski, na podstawie naszej wiary. Ale jeżeli ta wiara jest, to musi rodzić owoce dobrych czynów. Wiara i uczynki są nierozłączne, ale to wiara rodząca dobre czyny zasługuje na usprawiedliwienie - powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Przemysław Kantyka, dyrektor sekcji Ekumenizmu Wydziału Teologii KUL. Z okazji 20. rocznicy podpisania katolicko-protestanckiej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, 14 listopada o 10.30 na KUL-u zostanie zorganizowana konferencja naukowa z udziałem biskupów i teologów z obu Kościołów.
 9. Biskupi o 11 listopada: “kocham Polskę” sprawdza się w codzienności
  Łatwo mówić „kocham Polskę”, ale sprawdza się to dopiero w miłości do człowieka i prostej codzienności w małej ojczyźnie. Nie żądajmy od innych, tym bardziej od polityków, aby się odmienili, zacznijmy od siebie. Miłość do Ojczyzny winna być przekazywana młodemu pokoleniu w domach i szkole - wskazywali 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, arcybiskupi i biskupi podczas tradycyjnych Mszy św. w intencji Ojczyzny.
 10. Dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego
  Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.

Dodatkowe informacje