eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Paulini zapraszają na Jasną Górę, ale przypominają o przestrzeganiu przepisów sanitarnych
  Jasna GóraOjcowie paulini z Jasnej Góry zapraszają pielgrzymów do Sanktuarium, ale przypominają o konieczności przestrzegania przepisów sanitarnych obowiązujących w dobie koronawirusa.
 2. Kard. Montenegro: Papież kontynuuje swą pielgrzymkę na Lampedusę
  montenegro„Lampedusa dla Franciszka stała się punktem wyjścia do pielgrzymowania, które kontynuuje po świecie, aby patrzeć sercem na migrantów, na wszystkich odrzuconych przez globalizację obojętności”. Tak po 7 latach od wizyty Papieża na tej włoskiej wyspie, do której przybija wiele statków z uchodźcami z Afryki, mówi świadek tego wydarzenia, kard. Francesco Montenegro. Pielgrzymka ta była pierwszą, w którą udał się Franciszek po swoim wyborze na Stolicę Piotrową.
 3. Obradowała Wspólna Grupa Robocza Kościoła katolickiego i Światowej Rady Kościołów
  Komitet Wykonawczy Wspólnej Grupy Roboczej (WGR), złożonej z przedstawicieli Kościoła katolickiego i Światowej Rady Kościołów (ŚRK) obradował online 6 lipca. Obrady prowadzili współprzewodniczący tego gremium: katolicki metropolita Dublina i prymas Irlandii abp Diarmuid Martin i prawosławny arcybiskup i metropolita Târgoviște w Rumunii – Nifon. Ogłoszony 7 bm. komunikat ŚRK po tym spotkaniu stwierdza, że omawiano końcową redakcję dwóch dokumentów, nad którymi Grupa od dłuższego czasu pracowała, poświęconych budowaniu pokoju w sytuacjach konfliktowych oraz migrantom i Uchodźcom jako ekumenicznym wyzwaniom i możliwościom".
 4. Powstanie film o koptach, zamordowanych w Libii przez dżihadystów
  W Egipcie rozpoczną się wkrótce zdjęcia do filmu "Męczennicy wiary i narodu", poświęconego pamięci 20 koptów i ich pochodzącego z Ghany kolegi z pracy, zamordowanych w 2015 bestialsko przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Błogosławieństwa przyszłemu dziełu udzielił koptyjski patriarcha Aleksandrii Teodor (Tawadros), a nad produkcją czuwać będzie biskup diecezji Samalut w środkowym Egipcie - Pafnucy (Pavnotios).
 5. Michniów: ograniczone obchody 77. rocznicy jednej z największych pacyfikacji wsi
  W najbliższą niedzielę 12 lipca przypada 77. rocznica pacyfikacji wsi Michniów oraz Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Ze względu na pandemię nie odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające wydarzenia, które rokrocznie miały bogatą oprawę. Michniów jest symbole 817 wymordowanych polskich wsi.
 6. Franciszek podkreśla znaczenie spotkania z Jezusem w migrantach
  Kultura dobrobytu, prowadząca nas do myślenia tylko o samych sobie, czyni nas niewrażliwymi na krzyk innych, sprawia, że żyjemy bańkami mydlanymi, które są wprawdzie piękne, ale niczym poza tym, są błahymi i chwilowymi złudzeniami. Mówił o tym Franciszek w kazaniu podczas Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty 8 lipca, w siódmą rocznicę swej podróży na włoską wyspę Lampedusę, gdzie spotkał się z imigrantami. Nawiązując kilkakrotnie do tamtego wydarzenia podkreślił znaczenie osobistego spotkania z Jezusem w chorych, ubogich, migrantach i innych cierpiących.
 7. Kujawsko-pomorskie: finansowe wsparcie na opiekę adopcyjno-wychowawczą
  Kwotą 2 mln 150 tys. zł samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wsparł dwie organizacje z regionu zajmujące się działaniami z zakresu opieki adopcyjno-wychowawczej. Dofinansowanie otrzymały Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Toruniu i Caritas Diecezji Bydgoskiej. Środki przyznano w ramach konkursu dla NGO na realizację zadań publicznych.
 8. Bp Mering: dziękuję bp. Gębickiemu za pracę duszpasterską w Diecezji Włocławskiej
  „Włączanie się księdza biskupa Stanisława w pracę duszpasterską Kościoła Włocławskiego było dla mnie gwarantem solidnego, obiektywnego i kompetentnego oceniania różnych aspektów życia Diecezji, za co – jako biskup diecezjalny – pragnę podziękować. Cieszę się, że na miarę sił, Ksiądz Biskup będzie dalej pełnił posługi w Diecezji. Proszę was, Siostry i Bracia, abyśmy przechodzącemu na emeryturę Księdzu Biskupowi okazali naszą wdzięczność za Jego pracę i otoczyli Go serdeczną modlitwą” – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w słowie do wiernych diecezji po ogłoszeniu decyzji o przejściu ks. bp. Stanisława Gębickiego na emeryturę.
 9. Kard. Napier: „Black Lives Matter” demontuje cywilizację
  O „demontaż” cywilizacji i kultur oskarżył arcybiskup południowoafrykańskiego Durbanu kard. Wilfrid Napier ruch „Black Lives Matter”, rzekomo walczący z rasizmem. Zdaniem purpurata z RPA, organizację przechwycili ludzie, którzy mają interes w tym, by pozbyć się kluczowych wartości, struktur i instytucji, jakie przez wieki stanowiły fundamenty cywilizacji i kultury.
 10. Ostatnie pożegnanie ks. Georga Ratzingera
  Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Georga Ratzingera odbyły się dziś w katedrze w Ratyzbonie. Brat papieża seniora Benedykta XVI, przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego Regensburger Domspatzen (Katedralne Wróbelki z Ratyzbony). Zmarł 1 lipca w wieku 96 lat. Benedykt XVI uczestniczył w pogrzebie brata poprzez internetową transmisję na żywo.

Dodatkowe informacje