eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Papieska tiara na katafalku – requiem za Innocentego III podczas Ars Celebrandi
  Czarne szaty liturgiczne, wschodni zapach dymu kadzidła, a przy sześciu świecach katafalk pokryty czarnym aksamitem, na którym spoczęła złota papieska tiara. Wybrzmiał z mocą starożytny chorał gregoriański, ze wspaniałą sekwencją Dies Irae tuż przed odśpiewaniem fragmentu ewangelii. Tak podczas warsztatów Ars Celebrandi modlono się za papieża Innocentego III w rocznicę jego śmierci.
 2. Jak “zielony” jest Watykan?
  Miasto Rzym tonie w śmieciach: obrazy przepełnionych pojemników publikuje co raz światowa prasa, nie mówiąc już o smrodzie, który się z nich wydobywa. Jak zatem wygląda sytuacja w położonym w centrum Wiecznego Miasta Watykanem? Czy "wyspa świętych: również tonie w śmieciach? Na te pytania odpowiada Rafael Ignacio Tornini, szef działu ogrodnictwa i służb komunalnych w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego w rozmowie z włoską agencją "Ansa".
 3. Bp Mering konsekrował naczynia liturgiczne według dawnych obrzędów
  Przy okazji odbywających się w Licheniu warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi, bp Wiesław Mering konsekrował naczynia liturgiczne według obrzędów nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Rytuał miał miejsce w kaplicy domu biskupiego we wtorek 16 lipca. Ordynariusz włocławski przyznał, że ostatnio świadkiem takich obrzędów był ok. 50 lat temu.
 4. Bydgoszcz: diecezja buduje szkołę w Czadzie
  Aż 142 tys. 493 zł i 21 gr oraz 20 euro – to wynik zbiórki przeprowadzonej na terenie diecezji bydgoskiej w ramach akcji „Dokończenie budowy szkoły w Czadzie”.
 5. Rowerzyści z Białorusi przejechali prawie tysiąc kilometrów na Jasną Górę
  W skwarze, wietrze i deszczu pokonali prawie 1000 km. Z parafii św. Franciszka z Asyżu w Soligorsku na Białorusi dotarła na Jasną Górę pielgrzymka rowerowa. To już piąta pielgrzymka, w której tym razem przyjechało 6 osób. Jej najstarszy uczestnik miał 62 lata, najmłodszy 11 lat.
 6. Kielce: trwają medytacje chrześcijan i muzułmanów w intencji pokoju
  Ponad 30 chrześcijan i muzułmanów uczestniczy w międzywyznaniowych medytacjach w intencji pokoju na świecie, które odbywają się w dniach 15 - 21 lipca w klasztorze księży pallotynów w Kielcach. Opiekunami duchowymi obu religijnych tradycji są: Szajch Hamid Hasan z Indii i ks. Jan Oleszko SAC, rektor kościoła na Karczówce.
 7. Minister Woś: Polska została doceniona za pomoc humanitarną
  „To dla nas wyróżnienie i jednocześnie docenienie zaangażowania naszego kraju w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku” – mówi w rozmowie z KAI minister ds. pomocy humanitarnej, który wystąpił podczas międzynarodowej konferencji o wolności religijnej, organizowanej w Waszyngtonie przez Departament Stanu USA.
 8. Ponad ćwierć miliona Polaków poparło inicjatywę “Stop Pedofilii”
  Ponad 263 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Pedofilii" złożyli w środę w Sejmie przedstawiciele Fundacji Pro-prawo do życia. Celem projektu - argumentują wnioskodawcy - jest wprowadzenie ochrony dzieci przed przemocą seksualną ze strony aktywistów LGBT oraz uniemożliwienie nakłaniania dzieci i młodzieży do rozwiązłości płciowej. Parlament ma teraz trzy miesiące na poddanie projektu pod głosowanie.
 9. Angela Merkel kończy 65 lat – życzenia urodzinowe od Kościołów
  Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, kard. Reinhard Marx, pogratulował niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w dniu jej 65. urodzin. W liście podkreślił jej "wizjonerskie spojrzenie, zdecydowanie w działaniu i jasne decyzje polityczne", które są "istotnym czynnikiem stabilności kraju”.
 10. „Alleluja, czyli Happy Day” – koncert gwiazd na kieleckiej Kadzielni (zapowiedź)
  Różne nurty muzyki chrześcijańskiej, od popu, przez rock i metal, po hip-hop będą prezentowane od 27 do 28 lipca w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Alleluja czyli Happy Day".

Dodatkowe informacje