eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. V Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego odbędzie się w przyszłym roku na Samoa
  Odkrycie miłosierdzia Bożego jest darem, który zawdzięczamy pontyfikatom św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Waszej Świątobliwości – powiedział francuski kardynała Philippe Barbarin w czasie spotkania przedstawicieli francuskich ruchów i stowarzyszeń, zajmujących się głoszeniem Bożego miłosierdzia, z Franciszkiem 13 grudnia w Watykanie. Zapowiedział też, że w przyszłym roku odbędzie się V Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego na Samoa w Oceanii.
 2. O. Cantalamessa: Ewangelii nie wystarczy głosić, trzeba nią żyć
  o. cantalamessa, wielki piątek,watykan„Magnificat pokazuje nam, że Bóg chętniej przebywa z potrzebującymi i głodnymi, którzy zadręczają Go prośbami, niż z bogatymi i sytymi, którzy nie proszą Go o nic”. To słowa o. Raniero Cantalamessy OFMCap skierowane do papieża Franciszka i członków Kurii Rzymskiej. Kapucyn wygłosił dziś drugie z serii kazań adwentowych w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim . W tym roku ich tematem jest Matka Boża. Dzisiejsza medytacja oparta była na scenie Nawiedzenia św. Elżbiety i dotyczyła pieśni Maryi „Magnificat”.
 3. Katolicy sceptycznie o szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie
  Przedstawiciele organizacji katolickich, uczestniczących w kończącym się 13 grudnia szczycie klimatycznym ONZ (COP 25) w Madrycie, sceptycznie oceniają jego postanowienia. Wskazują, że w podczas obrad zabrakło konkretnych decyzji dotyczących szybkiego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
 4. Papież kocha kapłanów, nawet jeśli ich upomina
  Z okazji 50. rocznicy święceń życzę papieżowi odwagi i przenikliwości w jego pasterskich poczynaniach na rzecz zachowania jedności Kościoła – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Podsumowując posługę Ojca Świętego, przyznał, że podziwia u papieża wolę głoszenia Ewangelii. Tym należy tłumaczyć wielość wystąpień Franciszka, który głosi homilie na codziennych Eucharystiach, udziela mnóstwa wywiadów, pisze wstępy do książek, wypowiada się na wszystkie tematy, które są dla niego ważne.
 5. Bp Zadarko: Ciągle pojawiają się ci, którzy chcą zmienić rozumienie powojennej historii Polski
  - Kiedy słyszymy, że Armia Czerwona wyzwalała naszą ojczyznę, to znaczy, że coś dzieje się nie tak, a w duszy każdego Polaka muszą zapalić się czerwone lampy. Wydawało się, że takie zdanie już nigdy nie powinno paść, nie tylko z ust prawdziwych patriotów, ale także tych, którzy - wydawało się - nauczyli się historii - powiedział biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. Przewodniczył on Mszy św. w koszalińskiej katedrze w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
 6. Warszawa: spotkanie opłatkowe środowisk katyńskich i sybirackich
  Spotkanie opłatkowe środowisk katyńskich i sybirackich odbyło się dziś w Centrum Konferencyjnym Ordynariatu Polowego. Poprzedziła je Msza św. sprawowana w katedrze polowej pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Przed błogosławieństwem Ordynariusz Wojskowy odznaczył pięć osób zasłużonych w upamiętnianiu ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz za upowszechnienie wiedzy na temat martyrologii Polaków na Wschodzie.
 7. Sikórz: otwarcie parku ekologicznego na terenie Domu Seniora
  Park EkoLeo, czyli park ekologiczny otwarto w Sikorzu koło Płocka na terenie Domu Leonianum – Piękne życie! w którym przebywają seniorzy. Przedsięwzięcie powstało z myślą o ekologii, jednakowo ważnej dla seniorów, jak i dla młodzieży szkolnej, która odwiedza osoby starsze w ramach wolontariatu.
 8. Przytulanka z Czańca w rękach papieża Franciszka
  Jedna z ręcznie wykonanych przytulanek, które powstają w Czańcu na Podbeskidziu, trafiła w ręce papieża Franciszka. Podczas niedawnej audiencji w Watykanie kilkudziesięciocentymetrową podobiznę patrona – św. Franciszka z Asyżu – wręczył Ojcu Świętemu zaprzyjaźniony z czaniecką firmą „Ruah” pallotyn, który tego dnia był na Placu Świętego Piotra wraz z pielgrzymami ze Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” z Czechowic-Dziedzic.
 9. Jan Rejczak: stan wojenny brutalne stłumił marzenia Polaków o wolności
  - Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego brutalne stłumiono marzenia Polaków o wolności. Mimo, że upłynęło od tamtych wydarzeń prawie 40 lat, wspomnienia są wciąż żywe - powiedział Jan Rejczak, uczestnik Prymasowskiej Rady Społecznej, były wojewoda radomski a obecnie prezes Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Według szacunków IPN, w regionie radomskim internowano ok. 130 osób.
 10. Płońsk: bezpłatne posiłki dla potrzebujących od MOPS
  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku w diecezji płockiej w poniedziałek 16 grudnia rozpocznie wydawanie bezpłatnych posiłków dla osób potrzebujących. W okresie świątecznym potrzebującym otrzymają suchy prowiant. W roku ubiegłym w sezonie zimowym z takiej formy dożywiania skorzystało ponad 6 tysięcy osób.

Dodatkowe informacje