eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Mieszkańcy Tarnowa zamalowali antysemickie napisy
  Wystarczyło 15 minut, aby grupa mieszkańców Tarnowa zamalowała antysemicki napis na murze odnowionego cmentarza żydowskiego w Tarnowie.
 2. Kard. Bergoglio nie chciał być sekretarzem stanu u Benedykta XVI
  Amerykański portal katolicki Crux twierdzi, że po swym wyborze w 2005 r. papież Benedykt XVI zaproponował ówczesnemu arcybiskupowi Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jednak przyszły papież Franciszek odmówił. Według tej informacji Benedykt XVI chciał, aby kard. Bergoglio pomógł mu w oczyszczeniu kurii rzymskiej.
 3. Zwierzchnik polskich luteran o przemocy i nienawiści w Białymstoku
  "Odrażająca przemoc i nienawiść w pięknym Białymstoku. Bóg potrzebuje rąk ludzi nie do rzucania kamieniami, a do czynów miłosierdzia" - napisał na Twitterze zwierzchnik polskich luteran bp Jerzy Samiec w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w sobotę w Białymstoku.
 4. Papież planuje kongres na temat zrównoważonego rozwoju
  AsyżZ inicjatywy papieża Franciszka młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą dyskutować wiosną przyszłego roku w Asyżu na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie ok. 500 młodych poniżej 35 roku życia w dniach 24 i 25 marca będzie wstępem do trzydniowego kongresu z udziałem światowej sławy ekonomistów i działaczy społecznych.
 5. Włosi odkrywają rodzime Szare Szeregi
  Włosi odkrywają historię rodzimych Szarych Szeregów, czyli konspiracyjnego skautingu, który istniał w Lombardii w epoce faszyzmu, a podczas wojny zajmował się przerzutem przez Alpy do Szwajcarii Żydów i innych wrogów faszystowskiego reżimu. Tajne drużyny skautów miały silne poparcie lombardzkich kapłanów, w tym ks. Giovanniego Montiniego, przyszłego papieża Pawła VI. Dziś odbyła się światowa premiera filmu „Aquile Randagie” (Bezpańskie Orły), który przypomina mało znaną kartę historii skautingu we Włoszech.
 6. Komunikat Metropolity Białostockiego do sobotnich wydarzeń
  Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie po wydarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku 20 lipca. "Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój" - wskazał metropolita białostocki.
 7. Kielczanie pożegnali ks. Daniela Jarosińskiego – katechetę kilku pokoleń
  Bp Andrzej Kaleta przewodniczył w Kielcach uroczystościom pogrzebowym śp. ks. Daniela Jarosińskiego, zmarłego w wieku 81 lat, a od ponad 55 lat związanego z parafią św. Wojciecha, katechetę kilku pokoleń, miłośnika literatury. Żegnały go tłumy mieszkańców, w tym dawni uczniowie.
 8. Ogólnopolskie rekolekcje dla diakonów stałych
  Od 1 do 21 lipca w pokamedulskim zespole klasztornym w Wigrach w diecezji ełckiej odbyły się rekolekcje dla diakonów stałych posługujących w Kościele w Polsce. Obecnie w 8 diecezjach posługuje 31 diakonów stałych. Były to już szóste rekolekcje organizowane dla tego środowiska, a jednym z ważnych tematów była obecność żony w powołaniu i misji diakona stałego. Połowa diakonów uczestniczyła w rekolekcjach wraz z małżonkami.
 9. Franciszek napisał list do prezydenta Assada
  listPrzebywający w stolicy Syrii prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Kodwo Appiah Turkson w towarzystwie kardynała Mario Zenari, nuncjusza apostolskiego w Syrii, i podsekretarza wspomnianej dykasterii, o. Nicola Riccardi OFM przekazał dziś prezydentowi Syrii Baszszarowi Hafizowi al-Asadowi list skierowany do niego przez Ojca Świętego.
 10. Bp Nitkiewicz nagrodzony statuetką „Bądź jak Ojciec Mateusz”
  Statuetką „Bądź jak Ojciec Mateusz” za dziesięcioletni wkład w działalność prewencyjną na rzecz bezpieczeństwa nagrodzony został bp Krzysztof Nitkiewicz przez komendanta powiatowego policji podczas święta Policji Państwowej 22 lipca w Sandomierzu.

Dodatkowe informacje