eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Wystawa na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej w Muzeum Wojska Polskiego
  „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Pojawią się na niej pamiątki związane m.in. z marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz ks. Ignacym Skorupką, kapelanem i spowiednikiem żołnierzy Wojska Polskiego, który poległ podczas walk z bolszewikami.
 2. Medal Misji Jana Karskiego dla Katolickiej Agencji Informacyjnej
  Katolicka Agencja Informacyjna została uhonorowana Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego za „dzieło budowy dialogu i pokoju międzyreligijnego”. Wręczenie odbędzie się podczas specjalnej uroczystości w Warszawie we wrześniu br.
 3. Jan Karski – legendarny emisariusz
  Katolicka Agencja Informacyjna została uhonorowana Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego za „dzieło budowy dialogu i pokoju międzyreligijnego”. Przypominamy biogram legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego i świadka Zagłady.
 4. Zmienione uroczystości rocznicowe ku czci św. Maksymiliana
  kolbeW związku z pandemią koronawirusa tegoroczne obchody męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz będą przebiegały inaczej niż w poprzednich latach. Nie będzie pieszych pielgrzymek do byłego niemieckiego obozu zagłady i Mszy św. na jego terenie.
 5. Franciszek: chrześcijanin nie może być obojętny wobec pogwałcenia ludzkiej godności
  Do odkrycia na nowo, co znaczy być członkiem rodziny ludzkiej i do podejmowania konkretnych działań na rzecz szacunku dla każdej osoby oraz troski o środowisko naturalne człowieka zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją dzisiejszą katechezę, transmitowaną przez media z biblioteki Pałacu Apostolskiego, poświęcił relacji między wiarą a obroną ludzkiej godności.
 6. Mińsk: Egzarcha Patriarszy życzy Łukaszence “wszechmocnej Pomocy Bożej”
  Metropolita Miński i Zasławski Paweł, prawosławny Egzarcha Patriarszy całej Białorusi, w ramach gratulacji przesłanych Aleksandrowi Łukaszence, zapewnił go, że rodacy pokładają w nim "wielką nadzieję związaną z obroną suwerenności Białorusi, zachowaniem dziedzictwa narodowego, duchowego i kulturowego, umocnieniem stabilności społecznej i ekonomicznej". Lokalny zwierzchnik prawosławia życzył też "dobrego zdrowia i wszechmocnej Pomocy Bożej w Pańskiej odpowiedzialnej pracy ku chwale Ojczyzny i radości pobożnego narodu białoruskiego".
 7. Katarzyna Łukowska: W dziedzinie alkoholu w Polsce wolno za dużo
  - Mam wrażenie, że problemy alkoholowe są w Polsce traktowane z przymrużeniem oka - stwierdza w rozmowie z KAI Katarzyna Łukowska, p.o. dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Zwraca uwagę, że osoby pierwszego kontaktu, w tym księża, muszą posiadać umiejętności natury psychologicznej, które uzupełniają ich podstawową misję czy zawód.
 8. Pielęgniarka z Bejrutu uratowała w chwili wybuchu troje wcześniaków
  Zdjęcie nieznanej pielęgniarki z uniwersyteckiego Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, która uratowała troje wcześniaków z neonatologicznego oddziału intensywnej terapii, obiegło cały świat, stając się ilustracją bohaterskiego czynu w obliczu niespotykanej tragedii. Eksplozja w stolicy Libanu, do której doszło 4 sierpnia, zamieniała miasto w ruinę. W wyniku wybuchu ginęło co najmniej 220 osób, 7 tys. mieszkańców zostało rannych i około 300 tys. ludzi straciło dach nad głową.
 9. Kościół w Polsce wobec wojny w 1920 roku
  Kościół katolicki nigdy wcześniej w dziejach Polski – w czasie narodowych zrywów czy w 1918 r. – nie wykazał się takim zaangażowaniem jak latem 1920 r. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Niebawem mija 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej "Cudem nad Wisłą". Była to jedna z najważniejszych batalii w historii Europy, zatrzymująca na okres ćwierćwiecza pochód komunizmu do Europy centralnej i zachodniej.
 10. Papież pozdrowił jasnogórskich pielgrzymów i nawiązał do stulecia „cudu nad Wisłą”
  Pozdrowienia dla pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę oraz zawierzenie walki z koronawirusem wstawiennictwu Maryi, której przed stu laty przypisywano zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, zawarł papież w pozdrowieniu dla wiernych języka polskiego, podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Dodatkowe informacje