eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. „Zielony Patriarcha” w Davos: „Wyzyskaliśmy Ziemię!”
  Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej przypomniał światowej gospodarce dzieje Lewitów. „Wyzyskaliśmy Ziemię i spowodowaliśmy wymieranie jej gatunków”, powiedział honorowy zwierzchnik prawosławia 22 stycznia na obradach Światowego Forum Gospodarczego (WEF 2020) w szwajcarskim Davos. „Nie możemy powiedzieć, że o tym nie wiedzieliśmy” – dodał „Zielony Patriarcha”, nazywany tak ze względu na swe zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego.
 2. Dziś 20. rocznica “Deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu”
  Dziś przypada 20. rocznica podpisania przez Kościoły w naszym kraju "Deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu". Stanowi ona, że chrzest przyjęty w jednym z Kościołów chrześcijańskich w Polsce będzie uznawany jako ważny w każdym z nich. Deklarację podpisano w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Dziś w tej świątyni zostanie odprawione centralne nabożeństwo trwającego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.
 3. Bp Bryl: poszukujmy myśli z nauczania św. Jana Pawła II, które pozwolą nam budować mosty
  „Dla wielu osób Jan Paweł II jest już postacią historyczną, dlatego warto szukać sposobów, jak przypominać o papieżu Polaku, o jego dziedzictwie i nauczaniu. Warto szukać takich myśli i kategorii, które pozwolą nam dobrze podjąć dzisiejszy czas, za pomocą których możemy budować mosty między osobami z różnych środowisk i miejsc” – mówił 22 stycznia wieczorem bp Damian Bryl do dziennikarzy i twórców mediów podczas spotkania noworocznego.
 4. Imam Berger: media powielają stereotypy
  Wobec siły mediów kształtujących opinię publiczną, trudno jest skutecznie przebić się z ideą dialogu – ocenia w rozmowie z KAI imam Rafał Berger. Zdaniem współprzewodniczącego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów Dzień Islamu, obchodzony w Polsce 26 stycznia tym bardziej ma głęboki sens.
 5. Nowy najmłodszy biskup na świecie
  Biskup pomocniczy greckokatolickiej archieparchii (archidiecezji) rumuńskiej Făgăraş i Alba Iulia – Cristiqan Duimitru Crişan jest od dziś najmłodszym na świecie hierarchą katolickim. Liczy 38 lat, a na obecne stanowisko powołał go Synod Arcybiskupstwa Większego Rumuńskiego Kościoła Greckokatolickiego (RKGK). Wraz z nim mianowano jeszcze jednego biskupa pomocniczego, tym razem dla eparchii Lugoj w osobie ks. Călina Ioana Bota. Obie te decyzje zatwierdził 22 stycznia papież Franciszek.
 6. 3. rocznica śmierci Heleny Kmieć
  - W ten wyjątkowy czas chcemy podziękować za życie ziemskie Helenki oraz modlić się o wyjątkową i wieczną misję dla niej, jaką jest NIEBO – informują organizatorzy wydarzenia upamiętniającego śp. Helenę Kmieć, które odbędzie się 24 stycznia w Libiążu, w 3. rocznicę śmierci wolontariuszki misyjnej.
 7. Profanacja Najświętszego Sakramentu w Indiach
  W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.
 8. Płock: modlitwa ekumeniczna w miejscu kultu Jezusa Miłosiernego
  - Prośmy Boga, aby nadszedł wytęskniony dzień, w którym wszyscy uczniowie Jezusa będą mogli zasiąść przy jednym stole Pańskim - powiedział 22 stycznia ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, wikariusz biskupi ds. sakramentalnych i kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej. Wierni różnych wyznań spotkali się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 9. IPN przypomni „Raport z Auschwitz”
  Auschwitz Birkenau Obóz Zagłady OświęcimOpowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o terrorze w okupowanej Polsce, obozach Zagłady, a w szczególności o KL Auschwitz, będzie tematem pokazu filmowego i spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 30 stycznia.
 10. Łódź: modlitwa ekumeniczna u mariawitów
  W kolejnym dniu łódzkich modlitw o jedność chrześcijan, duchowni i wierni kościołów chrześcijańskich spotkali się na ekumenicznym nabożeństwie w mariawickim kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Liturgii przewodniczył bp M. Włodzimierz Jaworski – zwierzchnik mariawickiej diecezji śląsko–łódzkiej.

Dodatkowe informacje