eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kuzynka papieża będzie jego oficjalną tłumaczką
  Zakonnica Ana Rosa Sivori, spokrewniona z obecnym papieżem, będzie jego oficjalną tłumaczką w czasie jego trzydniowego pobytu w Tajlandii. Zaznaczyła, że to sam Franciszek poprosił o to organizatorów jego podróży. „Zasugerował on, abym to ja była jego tłumaczką. Dla mnie była to wielka niespodzianka i jestem z tego dumna” – powiedziała 77-letnia salezjanka hiszpańskiej agencji prasowej EFE.
 2. Papież zjadł obiad z 1,5 tys. ubogich
  W niedzielę 17 listopada - w III Światowym Dniu Ubogich - Franciszek zjadł obiad z półtora tysiącem biednych w Auli Pawła VI w Watykanie. Po Mszy św., odprawionej z okazji tego Dnia w bazylice św. Piotra i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty udał się do Auli, gdzie czekali na niego potrzebujący i towarzyszący im wolontariusze.
 3. Katowice: na Wydziale Teologicznym UŚ odbędzie się konferencja o Powstaniach Śląskich
  „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” - to temat konferencji, która odbędzie się 18 listopada 2019 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Konferencja stanowi zwieńczenie pierwszego etapu prac projektu „Panteon Górnośląski – badania naukowe” prowadzonego w ramach programu DIALOG Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 4. Czyny miłosierdzia są pozyskiwaniem swojej duszy
  Każdy czyn miłosierdzia, każdy czyn miłości jest pozyskiwaniem swojej duszy – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas łódzkich obchodów III Światowego Dnia Ubogich.
 5. Abp Jędraszewski: pochylmy się nad bliźnim, przedzierając się przez zasłonę jego ubóstwa
  - Nie możemy ustawać w pochylaniu się nad człowiekiem. Musimy przedzierać się przez zasłonę ubóstwa, które przejawia się w najrozmaitszy sposób i docierać do tego, co w nich jest najgłębsze - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji Światowego Dnia Ubogich w bazylice Mariackiej.
 6. Abp Gądecki: biedni pozwalają nam spotkać znieważone oblicze Chrystusa
  „Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, bo pozwalają nam spotkać znieważone oblicze Chrystusa” – mówił dziś w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. z okazji III Światowego Dnia Ubogich.
 7. Obchody Światowego Dnia Ubogich w Krakowie
  Mszą św. w bazylice Mariackiej i wspólnym posiłkiem w Namiocie Spotkań zakończyły się w Krakowie obchody 3. Światowego Dnia Ubogich. Pod Wawelem trwały one cztery dni.
 8. Rodziny ofiar wypadków drogowych u bł. Karoliny
  Rodziny ofiar wypadków drogowych, przedstawiciele instytucji, które działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach modlili się w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przy pomniku „Przejście” posadzono także drzewo pamięci i zapalono światła symbolizujące ofiary wypadków.
 9. Kielce: obchody Światowego Dnia Ubogich
  Msza św. w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn i spotkanie biskupa z mieszkańcami, szkolenia i spotkania formacyjne dla grup wolontariackich Caritas – to najważniejsze elementy obchodzonego dzisiaj III Światowego Dnia Ubogich, organizowanego przez Caritas kielecką.
 10. Kielczanie wspominali wybitnego biblistę – śp. ks. prof. Józefa Kudasiewicza
  W siódmą rocznicę śmierci ks. prof. dr. hab. Józefa Kudasiewicza - wybitnego biblisty, pamiętający go uczniowie, wychowankowie kręgów biblijnych i kielczanie - spotkali się w niedzielę 17 listopada na Mszy św. za spokój jego duszy, dzieli się świadectwami i wysłuchali koncertu inspirowanego Biblią.

Dodatkowe informacje