eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Fundacja JEDEN Z NAS apeluje do prezydenta o powołanie Narodowej Rady Bioetyki
  – Godność dziecka poczętego, troska o życie i zdrowie jego matki, a także problemy dnia codziennego związane z pandemią COVID-19, to tematy, które wymagają rzetelnej wiedzy, prawidłowej analizy, wysokich standardów moralnych oraz debaty opartej na autentycznym szacunku – napisał zarząd Fundacji JEDEN Z NAS w apelu do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym postuluje powołanie Narodowej Rady Bioetyki.
 2. Muzułmańska modlitwa w dawnym kościele w Stambule odwołana
  Planowane na 30 października muzułmańskie modlitwy piątkowe w dawnym kościele bizantyjskim Chora w Stambule zostały w ostatniej chwili odwołane i przesunięte na inny termin. Turecki urząd ds. religii Diyanet poinformował na Twitterze, że potrzebne są dalsze przygotowania.
 3. Papież przyjął dwóch przyszłych kardynałów
  Ojciec Święty, pomimo kryzysu związanego z pandemią COVID-19 przyjmuje swoich współpracowników. Dzisiaj obok prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. kard. Luisa Antonio G. Tagle oraz byłego arcybiskupa Waszyngtonu, kard. Donalda Williama Wuerla, przyjął na audiencji prywatnej także dwóch przyszłych kardynałów: abp. Silvano M. Tomasi oraz ks. Enrico Feroci – proboszcza rzymskiej parafii pw. Bożej Miłości – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 4. Abp Kupny: Kościół pozostanie zawsze przestrzenią otwartą dla wszystkich
  kupnyJedyną drogą zmiany świata i Kościoła jest nawrócenie każdego z nas i życie w duchu ewangelicznej miłości – napisał abp Józef Kupny w liście do wiernych archidiecezji wrocławskiej. Dodał, że Kościół wspierają i bronią Go przed złem ci, którzy się modlą, dążą do świętości i troszczą o własne nawrócenie, a przede wszystkim ci, którzy kochają Boga i drugiego człowieka.
 5. W realu i online dostępna jest wystawa „Świątki Ponidzia”
  W Muzeum Regionalnym w Pińczowie można oglądać najpiękniejsze fotografie krzyży, kapliczek, figur przydrożnych, z których słynie Ponidzie. Wystawa pt. „Świątki Ponidzia” jest dostępna przez kilka najbliższych miesięcy, można również skorzystać z katalogu online.
 6. W krakowskim ZOL-u prowadzonym przez siostry felicjanki brakuje pracowników
  Z powodu pandemii w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla kobiet, prowadzonym przez zgromadzenie sióstr felicjanek, brakuje pracowników. Większość jest zakażona koronawirusem.
 7. Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: prawo ma ogromny wpływ na wybory i sumienia ludzi
  Prawo ma ogromny wpływ na wybory i sumienia ludzi – twierdzi Magdalena Korzekwa – Kaliszuk, prawniczka zaangażowana w działalność pro-life. Odnosząc się do opinii osób przeciwnych aborcji a jednocześnie twierdzących, że zmiany w prawie odnośnie ochrony życia nie są potrzebne, gdyż prawo nie wpływa na ludzkie wybory i sumienia, zwraca uwagę, że zgodnie z takim podejściem w ogóle nie powinien być potrzebny Kodeks Karny.
 8. Abp Depo: stajemy z wiarą wobec tajemnicy Kościoła
  – Stajemy z wiarą, ale i pokornym sercem wobec bardzo konkretnego znaku, jakim jest tajemnica Kościoła, znaku zespolenia się ludzi z Bogiem i ludzi między sobą – – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 29 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z racji 95. rocznicy powołania diecezji częstochowskiej i 70. rocznicy poświęcenia bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.
 9. W Tarnowie będzie można modlić się w katedralnej krypcie
  Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego zostanie otwarta krypta biskupów tarnowskich w bazylice katedralnej w Tarnowie. Jednorazowo może wejść do niej kilka osób.
 10. Włoski biskup składa rezygnację i udaje się do klasztoru
  Ojciec Święty przyjął dziś rezygnację z rządów duszpasterskich złożoną przez 73-letniego biskupa diecezji Ascoli Piceno, Giovanni D'Ercole. Wiosną hierarcha krytykował surowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Zapowiedział, że uda się do klasztoru, by prowadzić życie modlitwy i kontemplacji.

Dodatkowe informacje