eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Trwa nabór do stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II
  Jeszcze tylko dwa tygodnie mają uczniowie warszawskich szkół na złożenie wniosku o stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Trwa nabór do 16. edycji stypendiów, których operatorem jest warszawska instytucja kultury – Centrum Myśli Jana Pawła II. O finansowe wsparcie ze strony miasta oraz udział w specjalnie przygotowanym programie edukacyjnym warszawscy uczniowie mogą ubiegać się do 31 lipca. Rekrutacja dla studentów rozpocznie się 1 września i potrwa do 10 października.
 2. Jasna Góra: pierwszy szczyt pielgrzymkowy – inny, ale z pątnikami
  Na Jasnej Górze trwa pierwszy w tym roku duży pielgrzymkowy szczyt. Choć zupełnie inny niż zwykle, to jednak nie brakuje tych, którzy zapragnęli przybyć na spotkanie z Maryją. Sztafetowo, jednodniowo, w grupach co najwyżej 150-osobowych albo tylko sami księża przewodnicy, z intencją o ustanie epidemii, za Polskę i umiłowanie Eucharystii, takie jest tegoroczne piesze pielgrzymowanie.
 3. Polski misjonarz został chorepiskopem Kościoła chaldejskiego
  Chaldejski patriarcha Babilonii kard. Louis Raphael Sako mianował ks. Andrzeja Halembę chorepiskopem Kościoła chaldejskiego. Ten honorowy tytuł (dosłownie „biskup wiejski”) kardynał przyznał polskiemu kapłanowi i misjonarzowi w uznaniu jego zasług na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim i Środkowym Wschodzie. „Ksiądz Andrzej jest miłosiernym Samarytaninem naszych czasów, zawsze był obok nas, budował obozy dla uchodźców i uciekinierów, szpitale, szkoły, dostarczał im to, co niezbędne” – uzasadnił swą decyzję zwierzchnik Kościoła chaldejskiego.
 4. Wokół Hagii Sophii – więcej polityki niż religii
  W sporze o słynną świątynię Hagia Sophia (Mądrości Bożej) w Stambule wielu polityków i przedstawicieli religii nie szuka już polubownego rozwiązania lub uważa je za beznadziejne. Konflikt dotyczący decyzji o ponownym przekształceniu tej dawnej bazyliki bizantyjskiej w meczet wywołał na arenie międzynarodowej wielkie poruszenie.
 5. Bp Janocha: mam nadzieję, że chrześcijańska ikonografia w Hagia Sopia ocaleje
  Mam nadzieję, że po przekształceniu Hagii Sophii w meczet, arcydzieła chrześcijańskiej ikonografii nie zostaną zniszczone - powiedział KAI bp Michał Janocha. Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zaznaczył, że słynna budowla stała się wzorcem architektonicznym nie tylko dla świątyń chrześcijańskich ale też wielu meczetów Imperium Osmańskiego.
 6. Zmarł biskup Milan Šášik – eparcha Mukaczewa
  14 lipca w szpitalu w Użhorodzie na Ukrainie zmarł w wieku 67 lat bp Milan Šášik, eparcha Mukaczewa obrządku greckokatolickiego.
 7. Sytuacja ofiar koronawirusa jest dramatyczna. Misjonarze apelują o wsparcie
  dziecko misje afrykaKraje misyjne zmagają się z problemami gospodarczymi, dostępem do ochrony zdrowia i edukacji, ale pandemia koronawirusa znacząco pogorszyła sytuację mieszkańców państw w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Dorośli i dzieci pozbawieni są dostępu do środków dezynfekujących, maseczek, testów, lekarstw i podstawowej żywności – podkreślają polscy misjonarze i proszą o finansową pomoc dla ofiar Covid-19.
 8. Rekolekcje 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej
  „Ten zwycięża, kto miłuje” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego stały się hasłem 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Ze względy na epidemię koronawirusa na szlak wyruszy jedynie grupa ok. 50. przedstawicieli wszystkich pątników. Dla pozostałych wiernych zorganizowano jednak możliwość pielgrzymowania duchowego poprzez specjalnie przygotowane rekolekcje z pt. "Jak rozkochać się we Mszy św." w kościele Świętego Ducha przy ul. Długiej w Warszawie.
 9. Na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka z diec. zielonogórsko-gorzowskiej
  Inaczej niż zwykle, nie po jedenastu dniach drogi, ale zaledwie po trzech etapach wędrówki, jednak szczęśliwi, z wielką miłością do Maryi na Jasną Górę dotarła 37.piesza pielgrzymka duszpasterstwa rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej. Jak zwykle z modlitwą za polską wieś i w tym roku tez o ustanie epidemii i nowe powołania kapłańskie.
 10. Ksiądz z Sandomierza zakażony koronawirusem. Sanepid prosi parafian o kontakt
  U księdza z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu potwierdzone zostało zakażenie koronawirusem. Sanepid prosi o kontakt wszystkie osoby, które uczestniczyły w nabożeństwach i Mszach świętych.

Dodatkowe informacje