eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Papież przyjął pielgrzymów z eparchii mukaczewskiej na Ukrainie
  Przed audiencją ogólną w auli Pawła VI Franciszek spotkał się w bazylice watykańskiej z delegacją eparchii mukaczewskiej na Ukrainie, obchodzącą 30 rocznicę wyjścia z ukrycia.
 2. Rzecznik Praw Dziecka: Przybywa dzieci bez doświadczenia życia rodzinnego
  Będę bronić rodzin, bo to najlepszy sposób na obronę praw dzieci – stwierdza w rozmowie z KAI Rzecznik Praw Dziecka. Zdaniem Mikołaja Pawlaka za 10 lat będziemy około 40 proc. dzieci bez faktycznego doświadczenia rodziny. Rzecznik opowiada się za wprowadzeniem w Polsce blokowania treści pedofilskich i pornograficznych, tak, jak zrobiono to w Wielkiej Brytanii. 14 grudnia mija rok od objęcia przez Mikołaja Pawlaka funkcji Rzecznika Praw Dziecka.
 3. Franciszek: bądźmy wierni powołaniu uczniów-misjonarzy
  „Prośmy dziś Pana, za wstawiennictwem Apostoła, aby ożywił naszą wiarę i pomógł nam być wiernymi aż do końca naszemu powołaniu jako uczniowie-misjonarze” – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Papież kontynuował cykl katechez na temat Księgi Dziejów Apostolskich i mówił o prześladowaniach św. Pawła w Jerozolimie. Przypomniał o prześladowaniach chrześcijan na Ukrainie w czasach komunistycznych i podkreślił znaczenie męczeństwa. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dzisiaj około 8.5 tys. wiernych.
 4. Figura Maryi pielgrzymuje po objętych protestami Chile i Nikaragui
  fatima matka bożaWładze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie wysłały do Chile pielgrzymującą figurkę Matki Jezusa. Wizerunek Maryi odbywa peregrynację w chwili, kiedy kraj ten ogarnięty jest protestami społecznymi. Pod koniec listopada figurka Matki Boskiej Fatimskiej pielgrzymująca po Chile dotarła do miasta Curico, w którym kilka tygodni temu spłonął kościół należący do franciszkanów.
 5. Ostrów Wlkp: bp Janiak odwiedził osadzonych w areszcie śledczym
  Bp Edward Janiak i kapłani odwiedzili osadzonych w areszcie śledczym w Ostrowie Wielkopolskim. – Starajmy się, aby więcej było w nas dobra niż goryczy. Życzę wam, mimo że w takich okolicznościach, wewnętrznego spokoju i błogosławieństwa Bożego - mówił biskup kaliski przez radiowęzeł. Obecnie w areszcie przebywa ponad 250 osób.
 6. Podczas rorat przybliżane są dzieciom sanktuaria maryjne
  Każdego dnia dzieci uczestniczące w roratach towarzyszą swoim rówieśnikom, Maćkowi i Jadzi, których dziadek zabiera na pielgrzymkę do polskich sanktuariów maryjnych. Tak w około 400 parafiach przebiegają roraty pt. „Różne oblicza naszej Mamy”. Przygotowało je Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek”.
 7. Akcja IPN „Zapal Światło Wolności”
  IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W inicjatywie może wziąć udział każdy. Wystarczy 13 grudnia, o godz. 19:30, zapalić świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.
 8. Ołomuniec: rozmowy przed pielgrzymką do miejsca śmierci św. Jana Sarkandra
  W czeskim Ołomuńcu rozpoczęły się rozmowy i planowanie diecezjalnej pielgrzymki do miejsca śmierci św. Jana Sarkandra. Bp Roman Pindel spotkał się w tej sprawie z abp. Janem Graubnerem, metropolitą ołomunieckim. Ordynariuszowi diecezji bielsko-żywieckiej towarzyszyli wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski oraz proboszcz skoczowskiej parafii śś. Ap. Piotra i Pawła ks. Witold Grzomba.
 9. Bielsko-Biała: 200 osób weźmie udział w wigilii dla ubogich i bezdomnych
  Około 200 osób weźmie udział w wieczerzy wigilijnej, którą organizuje 24 grudnia bielskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w stołówce szkolnej na osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej. W tym największym w diecezji bielsko-żywieckiej bożonarodzeniowym spotkaniu po raz 29. przy wspólnym stole zasiądą bezdomni, osoby samotne i ubogie wspólnie z bp. Piotrem Gregerem, duchownymi, przedstawicielami władz miejskich, samorządowcami.
 10. Kielce: o ofiarach Zagłady podczas studium „ABC judaizmu i kultury żydowskiej”
  Na temat ofiar Zagłady żydowskich obywateli Polski odbędzie się spotkanie 15 grudnia na zakończenie odbywającego się studium "ABC judaizmu i kultury żydowskiej" w kamienicy przy ul Planty 7 w Kielcach.

Dodatkowe informacje