eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kard. Turkson w Davos: nie mamy drugiej planety
  W Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne, kard. Peter Turkson wezwał światowych przywódców do wykorzystania nowych technologii dla wspólnego dobra. „Ziemia płacze i biedni też płaczą. Jesteśmy wezwani by osuszyć te łzy. Nie mamy innej planety” – powiedział przedstawiciel Watykanu.
 2. Po raz pierwszy w historii prezydent USA weźmie udział w “Marszu dla życia”
  Jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii Donald Trump będzie osobiście uczestniczyć w "Marszu dla Życia" w Waszyngtonie. „Do zobaczenia w piątek”, napisał na Twitterze i podłączył link do strony wydarzenia.
 3. Abp Budzik odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
  Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik odebrał dziś tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jak podkreślił Senat uczelni, wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu zasług hierarchy w dziedzinie teologii, pracy duszpasterskiej oraz budowania środowiska dialogu międzykulturowego.
 4. Uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka
  Uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka odbyły się w czwartek w Łomży. - Dałeś się poznać jako obrońca prawdy i życia, promotor wiary, małżeństwa i rodziny oraz wartości religijnych i narodowych - mówił w homilii o śp. biskupie seniorze łomżyńskim bp Ignacy Dec. Zmarły 17 stycznia hierarcha został pochowany w tamtejszej katedrze św. Michała Archanioła.
 5. Stowarzyszenie im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci
  dzieckoDziałające na terenie Hiszpanii stowarzyszenie Ratowników im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci w tym iberyjskim kraju. Jak poinformowała szefująca organizacji katolicka działaczka Marta Velarde, dzieci zostały uratowane dzięki nakłanianiu ciężarnych kobiet przez członków tej organizacji do odstąpienia od zamiaru aborcji. Wiele z nich zostało przekonanych, bezpośrednio przed wejściem do kliniki aborcyjnej, do utrzymania ciąży.
 6. Abp Budzik: Jezus ukazał ludzkości wyjście z zaklętego kręgu przemocy i kłamstwa
  - Być chrześcijaninem, to przełamywać zaklęty krąg zła i nienawiści, nie szukać „kozła ofiarnego” i nie zrzucać winy na drugiego człowieka, lecz samemu się do niego przyznać - powiedział dziś abp Stanisław Budzik w wykładzie po wręczeniu mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W swym wystąpieniu ukazał mechanizm „kozła ofiarnego”, od początku towarzyszący dziejom naszej cywilizacji, a zakwestionowany w tradycji judeo-chrześcijańskiej, w szczególności poprzez dobrowolną śmierć Jezusa.
 7. Diecezja siedlecka: Liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników z Pratulina.
  Dziś 23 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników z Pratulina. Do miejsca uświęconego przez męczeństwo Unitów Podlaskich przyjechało wielu osób z diecezji siedleckiej, a także wierni z całej Polski. Obiektem kultu w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników zamordowanych w 1874 roku w obronie wiary. W październiku 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina. Do tej daty odniósł się w homilii bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, który przewodniczył uroczystościom.
 8. Płock: rozstrzygnięcie konkursu na Rodzinne Szopki Bożonarodzeniowe
  Rodzina Agnieszki i Bogdana Pachniewskich z córką Weroniką zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Rodzinnych Szopek Bożonarodzeniowych, organizowanym przy okazji Orszaku Trzech Króli w Płocku. Wręczenie nagród odbyło się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, z udziałem bp. Piotra Libery.
 9. Toruń: wystawa z okazji 25-lecia wydawnictwa „Wołanie z Wołynia”
  - Sługa Boży Serafin Alojzy Kaszuba mawiał, że jego misją jest zbieranie ułamków. Te właśnie słowa charakteryzują działalność wydawnictwa – zauważyła w przedmowie Maria Kalas. W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 23 stycznia miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej jego 25-letniej działalności.
 10. Częstochowa: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w „Niedzieli”
  „Dziś Chrystus wzywa nas do otwartości na siebie. Ta otwartość uzewnętrznia się: życzliwością, gościnnością, zrozumieniem i poszanowaniem” – mówił 23 stycznia w kazaniu ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, podczas Ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego. Zorganizowano je w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Dodatkowe informacje