eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Piesza pielgrzymka dominikańska – duchowo i symbolicznie na Jasnej Górze
  Idziemy do Mamy na Jasną… i w tym roku zabrzmiał ten swoisty hymn pieszej pielgrzymki dominikańskiej, choć ona sama w tradycyjnej formie się nie odbyła. Młodzież z krakowskiego duszpasterstwa „Beczka” pielgrzymowała duchowo, a dziś spontanicznie i symbolicznie przeszła kilkadziesiąt metrów, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej.
 2. Bp Pindel: Edyta Stein pragnęła, by Żydzi mogli poznać Jezusa Chrystusa
  O tym, że Edyta Stein pragnęła, by znający Boga Żydzi mogli poznać Jego zamiary i przyjąć największy dar – Jezusa Chrystusa, przypomniał bp Roman Pindel, który 9 sierpnia przewodniczył uroczystej Mszy św. w oświęcimskim Karmelu z okazji 78. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża i jej liturgicznego wspomnienia.
 3. Bp Nitkiewicz wzywa diecezjan do modlitwy i postu w intencji powołań kapłańskich
  Wezwanie bp. Krzysztofa Nitkiewicza do modlitwy i postu w intencji powołań kapłańskich, było czytane w niedzielę 9 sierpnia w kościołach diecezji sandomierskiej.
 4. Abp Jędraszewski ogłosił nowe sanktuarium diecezjalne w Zakopanem
  Drewniany kościółek św. Antoniego oo. bernardynów, który znajduje się na szlaku do Kuźnic to nowe sanktuarium diecezjalne w archidiecezji krakowskiej. Uroczystościom w niedzielę 9 sierpnia przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarcha poświęcił też pobliskie rondo, któremu patronuje św. Brat Albert.
 5. Dwunastu kapłanów z pieszej pielgrzymki diecezji świdnickiej już na Jasnej Górze
  Dwunastu kapłanów, ośmiu porządkowych i trzy osoby w służbie medycznej – to reprezentacja pieszej pielgrzymki diecezji świdnickiej, która dotarła na Jasną Górę. Do grupy już w progach sanktuarium dołączyli pielgrzymi duchowi.
 6. Islamski wyrok dekretuje porwania chrześcijanek
  „Islamski wyrok zamiast sprawiedliwości” – tak adwokat 14-letniej chrześcijanki uprowadzonej w Pakistanie skomentował wyrok Sądu Najwyższego w Lahaurze. Maira Shahbaz została uprowadzona przez muzułmanina, który siłą zmusił ją do ślubu i przejścia na islam. Rodzina od miesięcy walczyła o powrót córki do domu, jednak sąd wziął stronę porywacza.
 7. Zmarł jeden z największych współczesnych teologów prawosławnych
  W wieku 95 lat zmarł 7 sierpnia w Paryżu ks. protoprezbiter Boris Bobrinski (w wersji francuskiej, w której był najbardziej znany – Bobrinskoi lub Bobrinskoy) – jeden z największych współczesnych teologów prawosławnych, były dziekan Instytutu Teologicznego św. Sergiusza w stolicy Francji. Wywodził się z szeregów arystokracji rosyjskiej, ale urodził się już na emigracji, należał do Arcybiskupstwa Rosyjskiego Patriarchatu Konstantynopolskiego (obecnie Egzarchat Zachodnioeuropejski Patriarchatu Moskiewskiego).
 8. Polonijna pielgrzymka do Merrillville w czasie pandemii
  Pandemia koronawirusa nie zatrzymała XXXIII Polonijnej Pielgrzymki Maryjnej z Chicago do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Była ona jednak zupełnie inna niż w latach poprzednich. Większość z kilku tysięcy pielgrzymów uczestniczyła w niej jedynie duchowo, śledząc wydarzenie przez internet.
 9. Bp Piotrowski apeluje o solidarność i pomoc dla mieszkańców Bejrutu
  Biskup kielecki Jan Piotrowski zachęca diecezjan i duszpasterzy do pomocy dla dotkniętych tragedią mieszkańców Bejrutu i ogłasza niedzielę 16 sierpnia Dniem Solidarności z Mieszkańcami Bejrutu.
 10. Rawa Mazowiecka: Msza św. dziękczynna za życie i męczeńską śmierć ks. Zienkowskiego
  Za życie i męczeńską śmierć ks. Wacława Zienkowskiego - proboszcza Rawy Mazowieckiej - dziękował w Eucharystii bp łowicki Andrzej Franciszek Dziuba. W tym roku przypada 80. rocznica jego śmierci w niemieckim obozie w Sachsenhausen.

Dodatkowe informacje