eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Papież spotkał się z personelem szpitala Dzieciątka Jezus
  „Zachowajcie szacunek dla cierpiących dzieci. Jestem szczególnie wdzięczny, ponieważ pomagacie małym pacjentom poczuć czułą i umacniającą bliskość Jezusa” – tymi słowami Papież Franciszek zwrócił się do personelu rzymskiego szpitala Dzieciątka Jezus. Należąca do Stolicy Apostolskiej placówka obchodzi jubileusz 150-lecia powołania do życia.
 2. Pierwszy ekwadorski błogosławiony męczennik
  Ekwador ma nowego błogosławionego. Jest nim o. Emilio Moscoso, jezuita, który zginął za wiarę 4 maja 1897 roku w Riobamba. To piąty przedstawiciel tego kraju wyniesiony na ołtarze i pierwszy męczennik.
 3. Częstochowa: obchody III Światowego Dnia Ubogich
  Msza św. w intencji ubogich, zbiórka do puszek we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej oraz spotkanie dla osób bezdomnych w Dolinie Miłosierdzia - to najważniejsze wydarzenia, które wpisują się w obchody III Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji częstochowskiej.
 4. Biedni nie są numerami ale osobami – orędzie na III Światowy Dzień Ubogich
  Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami. Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa" - zachęca papież Franciszek w przesłaniu na III Światowy Dzień Ubogich, który będzie obchodzony 17 listopada br.
 5. Słowo przewodniczącego KEP na Światowy Dzień Ubogich
  Jako uczniowie Jezusa staramy się podążać Jego śladami i czujemy się powołani do angażowania we wspieranie tych, którzy potrzebują naszej pomocy - podkreśla abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypada w niedzielę 17 listopada.
 6. Bp Szlachetka: w ubogich można spotkać oblicze samego Chrystusa
  Istotą tego dnia jest spotkanie z potrzebującymi przy stole, rozmowa, wzajemne wysłuchanie i podtrzymanie na duchu. W ubogich, jak mówi papież Franciszek, można spotkać oblicze samego Chrystusa - powiedział KAI bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP przed zaplanowanym na niedzielę 17 listopada III Światowym Dniem Ubogich. W całej Polsce diecezjalne Caritas, wspólnoty, organizacje pozarządowe i wielu wolontariuszy organizuje spotkania z potrzebującymi połączone ze wspólnym posiłkiem i wydarzeniami artystycznymi.
 7. 17 listopada – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadów Drogowych
  Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach. Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.
 8. Blisko 400-letni drewniany kościół w Długiej Goślinie uratowany
  Parafia w Długiej Goślinie podsumowała trwający od dwóch lat remont zabytkowego drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Świątynię zamknięto w 2017 roku, bo groziła zawaleniem. Dziś ponownie służy wiernym.
 9. Abp Pennacchio na obchodach 30-lecia skarżyskiej Ostrej Bramy
  Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, które jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostry Bramy w Polsce, obchodzi 30-lecie powstania. Uroczystości z udziałem abp. Salvatore Pennacchio, odbyły się 16 listopada. Była to jednocześnie pierwsza wizyta nuncjusza apostolskiego w diecezji radomskiej. Od początku istnienia sanktuarium, przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia modliło się ok 2,5 mln wiernych.
 10. Kielce: ruszyła Szlachetna Paczka
  Idąc dzisiaj w barwnym korowodzie ulicami Kielc, wolontariusze i sympatycy Szlachetnej Paczki głośno i radośnie obwieścili, że akcja przedświątecznej pomocy już ruszyła w regionie. W tym roku w województwie świętokrzyskim na pomoc czeka ponad tysiąc rodzin, w samych Kielcach ok. stu.

Dodatkowe informacje