eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Prezydent Turcji zdecydował: Hagia Sophia będzie meczetem
  Hagia Sophia w Stambule będzie meczetem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podjął decyzję w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu.
 2. Obchody 77 rocznicy rzezi wołyńskiej
  W sobotę 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 3. 300. rocznica śmierci ks. Wawrzyńca Stanisława Benika – twórcy Gorzkich Żali
  Mława w diecezji płockiej obchodzi 300. rocznicę śmierci ks. Wawrzyńca Stanisława Benika – twórcy popularnego nabożeństwa Gorzkich Żali. Ks. Benik mieszkał i pracował w tym mieście. Zaplanowano koncerty i sympozjum dla dorosłych oraz grę edukacyjną dla młodego pokolenia.
 4. Czy czas pandemii narzuci nową religię?
  Pandemia koronawirusa jest dla niektórych europejskich i amerykańskich organizacji pozarządowych okazją do działań na rzecz ożywienia tubylczych wierzeń religijnych Ameryki Łacińskiej - uważa Antonio Borda z brazylijskiego portalu katolickiego Gaudium Press. Według niego celem poczynań tych instytucji jest „wyrwanie z serca naszego kontynentu chrześcijaństwa lub stworzenie monstrualnego synkretyzmu miejscowych wierzeń i elementów chrześcijańskich jakby szukając nowej religii z kultem Wspólnego Ojca i Pachamamy".
 5. Lubiń: jubileusz 950 – lecia opactwa benedyktynów
  Uroczystą Mszą św. 11 lipca, w święto św. Benedykta, Patrona Europy, rozpocznie się Jubileusz 950-lecia Opactwa w Lubiniu. Benedyktyni przybyli do Lubinia ok. 1070 r. za sprawą króla Bolesława II Szczodrego. Do grona mnichów tego klasztoru zalicza się m.in. Macieja z Lubinia, który ukuł nazwę „Wielkopolska”, o. Tomasza Łysego ze Zbrudzewa, jednego z pierwszych tłumaczy Pisma św. na język polski a także tradycyjnie – Galla Anonima, pierwszego kronikarza opisującego początki państwa polskiego.
 6. Siostry elżbietanki pokonały kornawirusa
  Trzy tygodnie temu w mediach zrobiło się głośno o siostrach elżbietankach z Katowic, które zachorowały na koronawirusa. Wtedy zakażonych było 30 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. W wyniku COVID-19 zmarły dwie z nich. Teraz większość sióstr to ozdrowieńcy.
 7. Relacje między biskupami i zakonami zostaną uregulowane
  W Watykanie trwają końcowe prace nad dyrektorium regulującym wzajemne relacje między biskupami i instytutami życia konsekrowanego. Zastąpi ono obowiązującą od 42 lat instrukcję „Mutuae relationes”. Dokument będzie miał charakter duszpasterski i kanoniczny.
 8. W Kairze powstają obok siebie meczet i kościół
  Meczet i kościół koptyjski powstają obok siebie na tej samej działce w dzielnicy Mukattam w południowo-wschodnim Kairze. Sylwetki obu budowli są już dobrze widoczne, ale data ich inauguracji nie została jeszcze ustalona.
 9. Były prezes Europejskiego Banku Centralnego członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych
  Papież Franciszek mianował trzech nowych członków Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Jest wśród nich włoski ekonomista Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego.
 10. Piekoszów: przy Domu dla Niepełnosprawnych Caritas powstały mieszkania aktywizujące
  Lokale aktywizujące dla osób starszych i niepełnosprawnych, liczących 60 lat i więcej lub posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, są już dostępne przy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Organem prowadzącym jest Caritas kielecka.

Dodatkowe informacje