eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Dekret przewodniczącego KEP na uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
  Abp Stanisław GądeckiW dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.
 2. Druga Niedziela Adwentu: Dzień Pomocy Kościołowi na Wschodzie
  Tradycyjnie już od 2000 roku Kościół katolicki w Polsce w drugą niedzielę Adwentu obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie katolików na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego, ale także w Rosji, na Kaukazie i w Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).
 3. Konsekracja dziesięciu wdów i wdowca w Łodzi
  W katedrze łódzkiej odbył się dziś obrzęd konsekracji dziesięciu wdów i jednego wdowca. Zwyczaj ten obecny jest w Kościele Łódzkim od 2002 roku, kiedy to po raz pierwszy pięć wdów złożyło swoje przyrzeczenia, oddając się na wyłączną służbę Bogu, w posłudze Kościołowi i potrzebującym pomocy. Liturgii Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś.
 4. Zmarł jezuita o. B. Melià – wybitny znawca języka i kultury Indian Guaraní
  W wieku 87 lat zmarł 6 grudnia w Asunción jezuita o. Bartomeu Melià. Chociaż pochodził z Hiszpanii i był Katalończykiem urodzonym na Menorce, od 1954 mieszkał w Paragwaju, gdzie wkrótce poświęcił się poznawaniu języka i kultury Indian Guaraní, stając się jednym z największych znawców tej tematyki w całej Ameryce Łacińskiej. Przez całe życie łączył swą działalność naukową z doświadczeniem życia wśród ludów tubylczych, ujawniając przy tym przejawy niesprawiedliwości, których ofiarami one padały oraz walcząc o przetrwanie języków tubylczych.
 5. Prawie 5 tys. pszczelarzy na dorocznej pielgrzymce
  Pszczelarstwo to nie tylko sektor gospodarki rolnej, ale też, wśród młodych, moda na zdrowy tryb życia - zauważają właściciele pasiek. Ok. 5 tys. uczestników 31. Pielgrzymki Pszczelarzy dziękowało na Jasnej Górze za pracę i Boże dary. Mimo tegorocznej niestabilnej pogody wzrosła produkcja miodu. Doroczne spotkanie poprzedziła 25. Krajowa Konferencja Pszczelarska poświęcona tematowi znaczenia dla zdrowia produktów pszczelich. To okazja do wymiany doświadczeń i refleksji nad kondycją i metodami rozwoju pszczelarstwa w Polsce.
 6. Bp Dec: ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny
  - Ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny – powiedział bp Ignacy Dec. W pierwszą sobotę grudnia, ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił katechezę z cyklu “ Z Kościołem w III Tysiąclecie” w studiu Radia Maryja w Toruniu. 7 grudnia rozgłośnia świętowała 28. rocznicę powstania.
 7. Przemyśl: zakonnice odwiedziły bezdomnych z paczkami mikołajowymi
  Siostry felicjanki razem ze strażnikami miejskimi odwiedziły w Przemyślu bezdomnych żyjących w pustostanach i na działkach. Z okazji wspomnienia św. Mikołaja przygotowały dla nich paczki, w których znalazły się słodycze i konserwy.
 8. Sandomierz: szarytki świętowały 200 lat swojej posługi charytatywnej
  Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, popularnie zwane szarytkami, świętowały 200 - lecie swojej posługi charytatywnej 7 grudnia w Sandomierzu. Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że dzięki świadectwu szarytek, które poruszyło niejednym sumieniem, dokonywały się duchowe nawrócenia.
 9. Bp Wróbel do oazowiczów: tylko wolni potrafimy być darem
  Tylko wtedy jestem wolny, jeśli potrafię czynić dar z siebie – powiedział bp Józef Wróbel SCJ. Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej przewodniczył w archikatedrze Eucharystii z okazji święta patronalnego Ruchu Światło-Życie.
 10. Kalisz: promocja świętości życia w rodzinie
  - Szacunek dla starszych i miłość do dzieci świadczą o kulturze narodu – mówił bp Edward Janiak w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia.

Dodatkowe informacje