eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Bp Mering konsekrował naczynia liturgiczne według dawnych obrzędów
  Przy okazji odbywających się w Licheniu warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi, bp Wiesław Mering konsekrował naczynia liturgiczne według obrzędów nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Rytuał miał miejsce w kaplicy domu biskupiego we wtorek 16 lipca. Ordynariusz włocławski przyznał, że ostatnio świadkiem takich obrzędów był ok. 50 lat temu.
 2. Bydgoszcz: diecezja buduje szkołę w Czadzie
  Aż 142 tys. 493 zł i 21 gr oraz 20 euro – to wynik zbiórki przeprowadzonej na terenie diecezji bydgoskiej w ramach akcji „Dokończenie budowy szkoły w Czadzie”.
 3. Rowerzyści z Białorusi przejechali prawie tysiąc kilometrów na Jasną Górę
  W skwarze, wietrze i deszczu pokonali prawie 1000 km. Z parafii św. Franciszka z Asyżu w Soligorsku na Białorusi dotarła na Jasną Górę pielgrzymka rowerowa. To już piąta pielgrzymka, w której tym razem przyjechało 6 osób. Jej najstarszy uczestnik miał 62 lata, najmłodszy 11 lat.
 4. Kielce: trwają medytacje chrześcijan i muzułmanów w intencji pokoju
  Ponad 30 chrześcijan i muzułmanów uczestniczy w międzywyznaniowych medytacjach w intencji pokoju na świecie, które odbywają się w dniach 15 - 21 lipca w klasztorze księży pallotynów w Kielcach. Opiekunami duchowymi obu religijnych tradycji są: Szajch Hamid Hasan z Indii i ks. Jan Oleszko SAC, rektor kościoła na Karczówce.
 5. Minister Woś: Polska została doceniona za pomoc humanitarną
  „To dla nas wyróżnienie i jednocześnie docenienie zaangażowania naszego kraju w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku” – mówi w rozmowie z KAI minister ds. pomocy humanitarnej, który wystąpił podczas międzynarodowej konferencji o wolności religijnej, organizowanej w Waszyngtonie przez Departament Stanu USA.
 6. Ponad ćwierć miliona Polaków poparło inicjatywę “Stop Pedofilii”
  Ponad 263 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Pedofilii" złożyli w środę w Sejmie przedstawiciele Fundacji Pro-prawo do życia. Celem projektu - argumentują wnioskodawcy - jest wprowadzenie ochrony dzieci przed przemocą seksualną ze strony aktywistów LGBT oraz uniemożliwienie nakłaniania dzieci i młodzieży do rozwiązłości płciowej. Parlament ma teraz trzy miesiące na poddanie projektu pod głosowanie.
 7. Angela Merkel kończy 65 lat – życzenia urodzinowe od Kościołów
  Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, kard. Reinhard Marx, pogratulował niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w dniu jej 65. urodzin. W liście podkreślił jej "wizjonerskie spojrzenie, zdecydowanie w działaniu i jasne decyzje polityczne", które są "istotnym czynnikiem stabilności kraju”.
 8. Tegoroczni zwycięzcy Wimbledonu są głęboko wierzącymi wyznawcami prawosławia
  Tegoroczni triumfatorzy wielkoszlemowego turnieju tenisowego w Wimbledonie: Simona Halep i Novak Djokovic, są głęboko wierzącymi wyznawcami prawosławia i ze swoją wiarą się nie kryją. Zwrócili na to uwagę ich współwyznawcy na swoich blogach, poinformowała 16 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.
 9. Nowy Kościół prawosławny uznał Filareta za „sojusznika Moskwy”
  Niedawny wywiad, jakiego honorowy patriarcha Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) Filaret udzielił rosyjskiej stacji telewizyjnej „Rossija-24”, dowodzi, że stał się on „sojusznikiem Moskwy” - ocenił na Facebooku rzecznik PKU, metropolita Eustracjusz (Zoria). Przypomniał, że kanał ten jest główną „tubą propagandową Rosji”.
 10. „Alleluja, czyli Happy Day” – koncert gwiazd na kieleckiej Kadzielni (zapowiedź)
  Różne nurty muzyki chrześcijańskiej, od popu, przez rock i metal, po hip-hop będą prezentowane od 27 do 28 lipca w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Alleluja czyli Happy Day".

Dodatkowe informacje