eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Prezydent Turcji zdecydował: Hagia Sophia będzie meczetem
  Hagia Sophia w Stambule będzie meczetem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podjął decyzję w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu.
 2. Obchody 77 rocznicy rzezi wołyńskiej
  W sobotę 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 3. 300. rocznica śmierci ks. Wawrzyńca Stanisława Benika – twórcy Gorzkich Żali
  Mława w diecezji płockiej obchodzi 300. rocznicę śmierci ks. Wawrzyńca Stanisława Benika – twórcy popularnego nabożeństwa Gorzkich Żali. Ks. Benik mieszkał i pracował w tym mieście. Zaplanowano koncerty i sympozjum dla dorosłych oraz grę edukacyjną dla młodego pokolenia.
 4. Czy czas pandemii narzuci nową religię?
  Pandemia koronawirusa jest dla niektórych europejskich i amerykańskich organizacji pozarządowych okazją do działań na rzecz ożywienia tubylczych wierzeń religijnych Ameryki Łacińskiej - uważa Antonio Borda z brazylijskiego portalu katolickiego Gaudium Press. Według niego celem poczynań tych instytucji jest „wyrwanie z serca naszego kontynentu chrześcijaństwa lub stworzenie monstrualnego synkretyzmu miejscowych wierzeń i elementów chrześcijańskich jakby szukając nowej religii z kultem Wspólnego Ojca i Pachamamy".
 5. Lubiń: jubileusz 950 – lecia opactwa benedyktynów
  Uroczystą Mszą św. 11 lipca, w święto św. Benedykta, Patrona Europy, rozpocznie się Jubileusz 950-lecia Opactwa w Lubiniu. Benedyktyni przybyli do Lubinia ok. 1070 r. za sprawą króla Bolesława II Szczodrego. Do grona mnichów tego klasztoru zalicza się m.in. Macieja z Lubinia, który ukuł nazwę „Wielkopolska”, o. Tomasza Łysego ze Zbrudzewa, jednego z pierwszych tłumaczy Pisma św. na język polski a także tradycyjnie – Galla Anonima, pierwszego kronikarza opisującego początki państwa polskiego.
 6. Siostry elżbietanki pokonały kornawirusa
  Trzy tygodnie temu w mediach zrobiło się głośno o siostrach elżbietankach z Katowic, które zachorowały na koronawirusa. Wtedy zakażonych było 30 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. W wyniku COVID-19 zmarły dwie z nich. Teraz większość sióstr to ozdrowieńcy.
 7. Relacje między biskupami i zakonami zostaną uregulowane
  W Watykanie trwają końcowe prace nad dyrektorium regulującym wzajemne relacje między biskupami i instytutami życia konsekrowanego. Zastąpi ono obowiązującą od 42 lat instrukcję „Mutuae relationes”. Dokument będzie miał charakter duszpasterski i kanoniczny.
 8. W Kairze powstają obok siebie meczet i kościół
  Meczet i kościół koptyjski powstają obok siebie na tej samej działce w dzielnicy Mukattam w południowo-wschodnim Kairze. Sylwetki obu budowli są już dobrze widoczne, ale data ich inauguracji nie została jeszcze ustalona.
 9. Piekoszów: przy Domu dla Niepełnosprawnych Caritas powstały mieszkania aktywizujące
  Lokale aktywizujące dla osób starszych i niepełnosprawnych, liczących 60 lat i więcej lub posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, są już dostępne przy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Organem prowadzącym jest Caritas kielecka.
 10. Rychwałd: zbiórka makulatury na rzecz misji
  Grupa Misyjna z Rychwałdu prowadzi zbiórkę makulatury na rzecz misji franciszkańskich. Dzięki trzem akcjom udało się zebrać już ponad 10 tys. kg makulatury.

Dodatkowe informacje