eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Znamy skład komisji przygotowującej dokument Synodu dla Amazonii
  Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś wieczorem nazwiska członków komisji, której powierzono przygotowanie dokumentu Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii.
 2. Bp Buczek: Chcemy chrystianizować Europę
  Chcemy chrystianizować Europę. Ruch „Europa Christi” powinien głosić prawdę, zarówno przez świeckich, jak i duchownych. Uczulać parlamentarzystów, aby nie podejmowali ustaw przeciwnych życiu, Bogu i tradycji - powiedział bp Marian Buczek. Hierarcha wygłosił kazanie podczas Eucharystii rozpoczynającej lubelski etap III międzynarodowej konferencji ruchu „Europa Christi”. Tegorocznym gospodarzem spotkania dwudniowego spotkania będą dwie lubelskie uczelnie: Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Medyczny.
 3. Wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem
  W Dzień Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej Kamienicy odbył się wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem. Podczas uroczystości pochowano urny z prochami 365 dzieci nienarodzonych, które przekazały w ciągu ostatniego roku dwa bielskie szpitale – wojewódzki i miejski. W kościele pw. św. Małgorzaty nad urnami modlili się kapłani, duchowny ewangelicki, rodzice i bliscy żegnanych i chowanych w grobie dzieci.
 4. Płock: Dzień Dziecka Utraconego w sanktuarium z „Oknem Życia”
  W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku sprawowano Mszę św. z okazji Dnia Dziecka Utraconego. Modlono się w miejscu, w którym znajduje się jedyne w diecezji „Okno Życia”: „Bóg miłuje życie, a nie śmierć” – powiedział ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej.
 5. Kielce: w świątyni ewangelickiej – wystawa o protestantach w obozach koncentracyjnych
  W świątyni Kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Trójcy Świętej w Kielcach otwarto wystawę pt. „Religion: Evangelisch. Protestanci w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w latach 1936 – 1945”, która poświęcona jest ewangelikom z całej Europy, w tym kielczanom - więźniom KL Sachsenhausen. Będzie dostępna do 15 listopada.
 6. „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj” – konferencja w ramach XIX Dnia Papieskiego
  O źródłach i perspektywach chrześcijańskiej nadziei dla współczesnego człowieka rozmawiają uczestnicy konferencji zorganizowanej we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach XIX Dnia Papieskiego, który odbył się w ubiegłą niedzielę pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.
 7. MAMY PAPIEŻA! – 41. rocznica wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową
  Dziś, 16 października, przypada 41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Publikujemy garść faktów, wspomnień, opinii i ciekawostek dotyczących pamiętnego konklawe.
 8. Nowy szef służb bezpieczeństwa Watykanu
  Ojciec Święty mianował dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii dr. inż. Gianlucą Gauzzi Broccolettiego, dotyczczasowego zastępcę dyrektora i zastępcą dowódcy tej jednostki– podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 9. Jedna czwarta ludności świata cierpi głód
  Przed obchodzonym 16 października Światowym Dniem Żywności organizacje pomocy biją na alarm, gdyż liczba ludności “średnio i silnie zagrożonej brakiem wyżywienia” wzrosła o 317 milionów. Szacuje się, że obecnie są to w sumie dwa miliardy osób, poinformowała w Kolonii organizacja pomocy FIAN powołując się na dane Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Jednocześnie zaznaczono, że brak pełnych danych dotyczących przypadków śmiertelnych z powodu głodu i braku wyżywienia. Szacuje się, że jest to od dziewięciu do 36 milionów osób rocznie.
 10. Katowice: abp Skworc pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych
  Metropolita katowicki pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/4 w Katowicach. Abp Skworc wspomniał postać bp. Stanisława Adamskiego, który przyjął Apostolstwo Chorych do diecezji.

Dodatkowe informacje