eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Zmarł jezuita o. B. Melià – wybitny znawca języka i kultury Indian Guaraní
  W wieku 87 lat zmarł 6 grudnia w Asunción jezuita o. Bartomeu Melià. Chociaż pochodził z Hiszpanii i był Katalończykiem urodzonym na Menorce, od 1954 mieszkał w Paragwaju, gdzie wkrótce poświęcił się poznawaniu języka i kultury Indian Guaraní, stając się jednym z największych znawców tej tematyki w całej Ameryce Łacińskiej. Przez całe życie łączył swą działalność naukową z doświadczeniem życia wśród ludów tubylczych, ujawniając przy tym przejawy niesprawiedliwości, których ofiarami one padały oraz walcząc o przetrwanie języków tubylczych.
 2. Prawie 5 tys. pszczelarzy na dorocznej pielgrzymce
  Pszczelarstwo to nie tylko sektor gospodarki rolnej, ale też, wśród młodych, moda na zdrowy tryb życia - zauważają właściciele pasiek. Ok. 5 tys. uczestników 31. Pielgrzymki Pszczelarzy dziękowało na Jasnej Górze za pracę i Boże dary. Mimo tegorocznej niestabilnej pogody wzrosła produkcja miodu. Doroczne spotkanie poprzedziła 25. Krajowa Konferencja Pszczelarska poświęcona tematowi znaczenia dla zdrowia produktów pszczelich. To okazja do wymiany doświadczeń i refleksji nad kondycją i metodami rozwoju pszczelarstwa w Polsce.
 3. Bp Dec: ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny
  - Ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny – powiedział bp Ignacy Dec. W pierwszą sobotę grudnia, ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił katechezę z cyklu “ Z Kościołem w III Tysiąclecie” w studiu Radia Maryja w Toruniu. 7 grudnia rozgłośnia świętowała 28. rocznicę powstania.
 4. Przemyśl: zakonnice odwiedziły bezdomnych z paczkami mikołajowymi
  Siostry felicjanki razem ze strażnikami miejskimi odwiedziły w Przemyślu bezdomnych żyjących w pustostanach i na działkach. Z okazji wspomnienia św. Mikołaja przygotowały dla nich paczki, w których znalazły się słodycze i konserwy.
 5. Sandomierz: szarytki świętowały 200 lat swojej posługi charytatywnej
  Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, popularnie zwane szarytkami, świętowały 200 - lecie swojej posługi charytatywnej 7 grudnia w Sandomierzu. Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że dzięki świadectwu szarytek, które poruszyło niejednym sumieniem, dokonywały się duchowe nawrócenia.
 6. Bp Wróbel do oazowiczów: tylko wolni potrafimy być darem
  Tylko wtedy jestem wolny, jeśli potrafię czynić dar z siebie – powiedział bp Józef Wróbel SCJ. Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej przewodniczył w archikatedrze Eucharystii z okazji święta patronalnego Ruchu Światło-Życie.
 7. Kalisz: promocja świętości życia w rodzinie
  - Szacunek dla starszych i miłość do dzieci świadczą o kulturze narodu – mówił bp Edward Janiak w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia.
 8. Bydgoszcz: ulicami miasta przeszedł męski różaniec
  Z inicjatywy wspólnoty „Wojownicy Maryi” ulicami Bydgoszczy po raz pierwszy przeszedł męski różaniec. Początek modlitwy w pierwszą sobotę miesiąca zaplanowano w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, a zakończenie w katedrze św. Marcina i Mikołaja.
 9. Prymas Polski spotkał się z rodzinami misjonarek i misjonarzy
  Abp Wojciech Polak spotkał się w sobotę z rodzicami, rodzeństwem i krewnymi misjonarzy i misjonarek pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej. „Wasi bliscy idą w imię Jezusa. Głosząc Ewangelię, sprawując sakramenty, przychodząc innym z pomocą mówią: tu jest Jezus” – wskazał.
 10. Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi
  Maryja Niepokalane Poczęcie obrazKościół katolicki jutro obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Dodatkowe informacje