eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Stowarzyszenie „Dwie Kreski” zapewnia pomoc kobietom w nieplanowanej ciąży
  „Nie oceniam, pomagamy” – przekonują członkowie Stowarzyszenia „Dwie Kreski”, oferującego pomoc kobietom w nieplanowanej ciąży. Wsparcie ma charakter bardzo indywidualny, dopasowany do konkretnych potrzeb. Dzięki sieci wolontariuszy pomoc można uzyskać na terenie całego kraju. Była ona również udzielana mimo trudności związanych z epidemią koronawirusa. Wszystko po to, by kobiety miały realną alternatywę dla aborcji i mogły podjąć decyzję o urodzeniu dziecka.
 2. E-obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Gnieźnie w najbliższy weekend
  Gniezno miało w tym roku gościć studentów, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ze względu na wciąż niepewną sytuację obóz odwołano, z inspiracji młodych przygotowano jednak internetową alternatywę, która pozwoli – jak napisali organizatorzy – na zjednoczenie duchowe i podtrzymanie tożsamości oraz świadomości bycia stypendialną rodziną.
 3. Pogrzeb ks. profesora Radosława Chałupniaka, dziekana Wydziału Teologicznego UO
  Współpracownicy, przyjaciele i studenci, a także reprezentanci wyższych uczelni z wielu stron Polski pożegnali w podopolskiej Brynicy ks. prof. Radosława Chałupniaka. Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego zmarł w wieku 52 lat.
 4. Pielgrzymka dzieci z diecezji opolskiej i gliwickiej na Górę św. Anny
  Przychodzimy na Górę św. Anny prosić o zdrowie i pomoc Boga w wychowaniu dzieci – mówili zebrani w grocie ze swoimi pociechami rodzice. Eucharystii przewodniczył bp Rudolf Pierskała, pomocniczy biskup opolski. Tradycja pielgrzymek dzieci na Górę św. Anny w pierwszą niedzielę lipca sięga końca lat 60. XX wieku.
 5. Przedstawiciele religii krytykują stanowisko UE nt. urzędu ds. wolności religijnej
  Przedstawiciele religii krytykują decyzję Komisji Europejskiej, która nie zamierza obsadzić na nowo urzędu Specjalnego Wysłannika ds. Promocji Wolności Religii i Przekonań poza granicami Unii Europejskiej. Tymczasem w niektórych krajach ucisk wobec religii „osiągnął wymiar ludobójstwa wobec zagrożonych mniejszości i grup religijnych”, powiedział 5 lipca przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Jean-Claude Hollerich w rozmowie z rozgłośnią „Deutsche Welle”. Tłumaczył, że właśnie dlatego Unia Europejska musi w dalszym, ciągu opowiadać się w obronie wolności religijnej, także poprzez swojego pełnomocnika.
 6. Prezydent RP chce zakazu adopcji dla par homoseksualnych w Konstytucji RP
  Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś i skierował do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Konstytucji, zmierzający do wykluczenia możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne. - Jestem przekonany, że dzięki temu zapisowi bezpieczeństwo dzieci i troska o ich dobro będzie w dużo większym stopniu realizowana - powiedział urzędujący prezydent.
 7. Metropolita katowicki apeluje do górników o oddawanie krwi
  O oddawanie krwi zaapelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, przyłączając się do apelu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Ministerstwa Zdrowia. Prośba szczególnie skierowana jest do górników, którzy pokonali COVID-19.
 8. Papież Franciszek wspiera Fundację “Kromka Chleba”
  Papież Franciszek przez ręce Jałmużnika Papieskiego Kardynała Konrada Krajewskiego przekazał tarnowskiej Fundacji „Kromka Chleba” 5 tys. euro. Fundacja buduje hospicjum, pomaga ubogim i bezdomnym.
 9. Bp Zadarko do pielgrzymów: jadąc przez miasta i wsie, dajecie świadectwo wiary
  Jadąc przez miasta, wsie w trudnych warunkach epidemii dajecie świadectwo, że człowiek potrafi otworzyć serce na łaskę Boga – powiedział bp Krzysztof Zadarko w czasie inauguracji Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę, która dotarła do Skrzatusza.
 10. Kraków: prezydent USA Herbert Hoover przyjaciel i darczyńca Polski patronem ronda
  Prezydent USA w latach 1929-1933 Herbert Hoover, wielki przyjaciel i darczyńca Polski został patronem ronda w Krakowie. Dzisiaj z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, konsula generalnego USA w Krakowie Patricka T. Slowinskiego oraz przedstawicieli Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczystość nadania jego imienia skrzyżowaniu w ciągu ul. Mirowskiej. Inicjatorem nadania imienia jest Towarzystwo Jana Karskiego, które zabiegało o nadanie imienia, podkreśliło, że Hoover zorganizował po I i II wojnie światowej największą pomoc humanitarną dla Polski.

Dodatkowe informacje