eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Bp Szlachetka: w ubogich można spotkać oblicze samego Chrystusa
  Istotą tego dnia jest spotkanie z potrzebującymi przy stole, rozmowa, wzajemne wysłuchanie i podtrzymanie na duchu. W ubogich, jak mówi papież Franciszek, można spotkać oblicze samego Chrystusa - powiedział KAI bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP przed zaplanowanym na niedzielę 17 listopada III Światowym Dniem Ubogich. W całej Polsce diecezjalne Caritas, wspólnoty, organizacje pozarządowe i wielu wolontariuszy organizuje spotkania z potrzebującymi połączone ze wspólnym posiłkiem i wydarzeniami artystycznymi.
 2. 17 listopada – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadów Drogowych
  Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach. Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.
 3. Blisko 400-letni drewniany kościół w Długiej Goślinie uratowany
  Parafia w Długiej Goślinie podsumowała trwający od dwóch lat remont zabytkowego drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Świątynię zamknięto w 2017 roku, bo groziła zawaleniem. Dziś ponownie służy wiernym.
 4. Abp Pennacchio na obchodach 30-lecia skarżyskiej Ostrej Bramy
  Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, które jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostry Bramy w Polsce, obchodzi 30-lecie powstania. Uroczystości z udziałem abp. Salvatore Pennacchio, odbyły się 16 listopada. Była to jednocześnie pierwsza wizyta nuncjusza apostolskiego w diecezji radomskiej. Od początku istnienia sanktuarium, przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia modliło się ok 2,5 mln wiernych.
 5. Lublin: II archidiecezjalne Forum Młodych
  W auli kard. Wyszyńskiego KUL odbyło się II Forum Młodych Archidiecezji Lubelskiej. Przez cały dzień przedstawiciele różnych wspólnot i grup parafialnych zastanawiali się nad nowymi formami ewangelizacji. W panelu dyskusyjnym wziął udział abp Stanisław Budzik.
 6. Bp Milewski: nie bądźmy „anonimowymi katolikami”
  „Nie bądźcie „anonimowymi katolikami”. Swojego katolicyzmu nie chowajcie pod korcem” – powiedział bp Mirosław Milewski do członków Akcji Katolickiej diecezji płockiej podczas Mszy św. inaugurującej sympozjum naukowe. Zostało no poświęcone błogosławionym pasterzom Kościoła płockiego, beatyfikowanym 20 lat temu przez św. Jana Pawła II.
 7. Kard. Dziwisz: codziennie musimy się starać o wolność ducha
  Codziennie musimy się starać o wolność ducha, o wolność naszych serc od złych pragnień, od grzechu i zła, które się wkrada w nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czeskiej Pradze. Dawny sekretarz św. Jana Pawła II przewodniczył w Mszy św. w 30. rocznicę kanonizacji św. Agnieszki Czeskiej.
 8. Prof. M. Marynowycz: abp Szeptycki w centrum swojego nauczania stawiał Ewangelię
  Abp Szeptycki traktował niezwykle serio słowa Chrystusa. W centrum swojego nauczania stawiał Ewangelię i patrzył na ludzi w świetle jej prawdy - powiedział prof. Myrosław Marynowycz. Lwowski naukowiec był gościem festiwalu „Ukraina w centrum Lublina”. Okazją do spotkania była polska promocja jego najnowszej książki „Metropolita Andrzej Szeptycki a zasada win-win”, która jest analizą intelektualnej spuścizny grekokatolickiego hierarchy.
 9. Kielce: wartościowe filmy dokumentalne na festiwalu NURT
  Blisko 175 nadesłanych filmów dokumentalnych, z których komisja selekcyjna wybrała 42 najlepsze - taki jest bilans ruszającego już poniedziałek 18 listopada XXV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Projekcje będą się odbywały na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury do 22 listopada. Jury wyłoni najlepsze tegoroczne produkcje.
 10. Bielsko-Biała: III Światowy Dzień Ubogich
  Eucharystia i wspólny posiłek dla około 200 osób były kulminacyjnymi momentami organizowanych po raz trzeci obchodów Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej. Msza św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz spotkanie w podziemiach świątyni zorganizowali 16 listopada wolontariusze z Caritas oraz przedstawiciele różnych wspólnot ewangelizacyjnych.

Dodatkowe informacje