eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Abp Dzięga do energetyków na Jasnej Górze: ziemia przez Boga stworzona powinna być po Bożemu zarządzana
  Do modlitwy o nowych proroków, gotowych na podjęcie walki na froncie dla Boga i dla Polski apelował na Jasnej Górze abp Andrzej Dzięga. Tradycyjnie po wspomnieniu swego patrona św. Maksymiliana po raz 34. w swej pielgrzymce przybyli polscy energetycy, elektrycy i elektronicy. W sumie ok. 7 tys. osób.
 2. Koncert Uwielbienia “Theotokos – Pani Radości”
  W parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy 17 sierpnia odbył się Wielki Koncert Uwielbienia "Theotokos - Pani Radości". Koncert w wykonaniu artystów z Krakowa, w reżyserii Łukasza Lecha zgromadził kilkaset osób. Wielki Koncert Uwielbienia "Theotokos - Pani Radości" rozpoczął Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bpa Ignacego Deca.
 3. Abp Skworc odwiedził pątniczki w Piekarach Śląskich
  Ekologia, praca, umiarkowanie i oszczędności, kwestia ochrony dzieci i młodzieży, jak również sprawa niedziel wolnych od handlu oraz apel o pokój zostały podjęte przez metropolitę katowickiego podczas przemówienia do pątniczek na piekarskim wzgórzu. Arcybiskup przypomniał także, iż „dzisiaj moc Ducha świętego potrzebna jest nam w chrześcijańskim myśleniu i działania w wielu sprawach”.
 4. Biskupi chcą utworzyć funduszu rozwoju DR Konga
  Nasza ziemia kryje jedne z największych bogactw na świecie, zarazem jednak w kraju szerzy się ogromne ubóstwo. Na ten paradoks wskazują biskupi Demokratycznej Republiki Konga postulując utworzenie obowiązkowego Funduszu Rozwoju Wspólnotowego. Międzynarodowe koncerny wydobywcze musiałyby do niego wpłacać pewien procent od swych obrotów, a uzyskane w ten sposób pieniądze inwestowane byłyby w rozwój kraju.
 5. Życie chrześcijan w Ziemi Świętej nie jest łatwe
  Nie jesteśmy prześladowani wprost, ale na pewno można mówić o działaniach pośrednich, co wyraża się w dyskryminacji, której doświadczamy, czy utrudnianiu nam życia. Jeżeli ktoś jest chrześcijaninem, ma większe trudności w znalezieniu mieszkania czy pracy. Krótko mówiąc, życie tutaj nie jest łatwe, normalne. Tak o sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej mówi administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.
 6. Bydgoszcz: Msza św. o pomyślność Małych Ojczyzn
  Specjalna Eucharystia dedykowana ludziom wsi, sprawowana w intencji „pomyślności mieszkańców Małych Ojczyzn”, zgromadziła 17 sierpnia w murach bydgoskiej katedry rolników, sadowników, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, artystów ludowych i muzykantów. Wspólnie modlono się, ale również radowano wolnym sierpniowym dniem i koncertowano.
 7. Czaplinek: modlitwa za chorych w amfiteatrze
  W czaplineckim amfiteatrze odbył się wieczór chwały. Trzecia edycja letniego wydarzenia prowadzonego przez Katolicki Zespół Uwielbienia Król Dawid poświęcona była modlitwie za chorych.
 8. Nowa Zelandia liberalizuje aborcję
  Nowa Zelandia liberalizuje prawo dotyczące aborcji. Dotychczas przerywanie ciąży w tym kraju było traktowane jako przestępstwo. Zmiany w ustawie wprowadzają aborcję na życzenie do 20. tygodnia ciąży.
 9. Bp Piotrowski do rolników: niech waszej ziemi nie spala wyzysk europejskich i polskich biurokratów
  Niech waszej ziemi i pracy, i jej owoców, nie spala wyzysk europejskich i polskich biurokratów, zaplanowana i bezwzględna konkurencja zagraniczna kosztem polskich rolników, zazdrość i pogarda oraz, jak wszyscy wiemy – błoto intryg, które wciąż krążą wokół rolników i ich spraw - mówił bp Jan Piotrowski w homilii podczas dożynek rolników ziemi kieleckiej i jurajskiej w Goleniowach k. Szczekocin.
 10. Pewel Wielka : wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana Kolbego
  Licznie zebrani wierni, z kapłanami dekanatu jeleśniańskiego, z żywieckimi góralami, przedstawicielami Związku Podhalan i członkami Rycerstwa Niepokalanej, uroczyście przywitali 18 sierpnia w parafii w Pewli Wielkiej na Żywiecczyźnie relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Relikwiarz zawierający włosy z brody wniósł do świątyni, która nosi imię męczennika z Auschwitz, o. Arkadiusz Bąk, franciszkanin konwentualny z podoświęcięcimskich Harmęż.

Dodatkowe informacje