eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Tarnów: Caritas podsumowała pomoc dla poszkodowanych podczas wichur
  Ponad 370 tys. złotych przeznaczyła Caritas Diecezji Tarnowskiej na pomoc osobom poszkodowanym podczas marcowych wichur. Silnie wiejący wiatr uszkodził wówczas wiele dachów w Małopolsce i na Podkarpaciu.
 2. Bielsko-Biała: ruszyła 20. edycja festiwalu „Sacrum in Musica”
  Od wykonania „Exsultate, jubilate” oraz „Mszy Koronacyjnej” C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta rozpoczęła się w Bielsku-Białej 20. edycja festiwalu „Sacrum in Musica”. Ekumeniczną imprezę, na której repertuar składają się muzyczne dzieła z kręgu muzyki klasycznej, starocerkiewnej, gospel i żydowskiej, zainaugurował 23 kwietnia 2019 r. w kościele na bielskim osiedlu Karpackim biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
 3. Kondolencje Rabina Schudricha po ataku na Sri Lance
  schudrichJako, że słowa po tak ogromnej masakrze są zbyt małe, by stały się pocieszeniem, wszystko, co możemy zaoferować, to nasza solidarność i nasze modlitwy - napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, w liście kondolencyjnym skierowanym do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka po atakach na Sri Lance.
 4. Droga Światła po raz drugi przeszła ulicami Łodzi
  Już po raz drugi ulicami Łodzi przeszła ekumeniczna Droga Światła. Ta wyjątkowa procesja prowadząca z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zgromadziła duchownych i wiernych ze wspólnot chrześcijańskich żyjących na terenie Łodzi, jak i okręgu łódzkiego.
 5. Poświęcenie figury Matki Bożej na Łotwie przypomina, że kraj ten jest “Ziemią Maryi”
  MaryjaRegina Terrae Marianae, czyli „Królowa Ziemi Maryjnej” – taki tytuł nosi rzeźba, którą w poniedziałek wielkanocny poświęcono w Iłukszcie na wschodzie Łotwy. Wydarzenie miało duże znaczenie dla miasteczka, gdzie w przeszłości bardzo silna była także społeczność polska.
 6. Po przejściu na emeryturę powrócę do klasztoru dominikanów
  Kardynał Christoph Schönborn zapowiedział, że z chwilą osiągnięcia w 2020 r. wieku emerytalnego, powróci do swego macierzystego klasztoru dominikanów. W obszernej rozmowie w wielkanocnym wydaniu dziennika „Die Presse” przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich powiedział, że już obecnie spędza niektóre poniedziałki w jednym z dominikańskich klasztorów, a jako emeryt chciałby zamieszkać przy wiedeńskim klasztorze dominikanów. Jak podkreślił, „przecież nadal będę biskupem i dominikaninem, mam też nadzieję pożyć jeszcze kilka lat”.
 7. Katedra Notre-Dame zmartwychwstanie!
  Paryż, Francja, Notre DameNasza katedra zmartwychwstanie - zapewnia arcybiskup Paryża Michel Aupetit. W pożarze paryskiej Notre-Dame, jaki wybuchł wieczorem 15 kwietnia, zniszczeniu uległy dwie trzecie dachu świątyni, część sklepienia, zawaliła się iglica.
 8. Ponad 62 proc. obywateli Hiszpanii sporadycznie bierze udział w Mszach św.
  Madryt, HiszpaniaZ najnowszego badania Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie wynika, że w hiszpańskich kościołach sporadycznie pojawia się na Mszach św. lub w ogóle w nich nie uczestniczy ponad 62 proc. obywateli Hiszpanii. Eksperci państwowego ośrodka badawczego wskazują, że nigdy w historii tego kraju tak wysoki odsetek populacji deklarował absencję na uroczystościach religijnych.
 9. 25 rocznica przyjęcia sakry biskupiej bpa Jareckiego
  bp JareckiNie wystarczy poznać Chrystusa intelektem, ale w relacji do niego powinniśmy uruchomić to, co nazywamy sferą uczuć, symbolicznie określaną sercem. Trzeba przylgnąć do Jego serca - powiedział bp Piotr Jarecki. Warszawski biskup pomocniczy odprawił we wtorek w stołecznym kościele św. Wojciecha dziękczynną Mszę świętą z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.
 10. Katowice: spotkanie z autorami podręczników Duszpasterstwa Rodzin
  Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc spotkał się z autorami treści zamieszczonych w podręcznikach Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji katowickiej. Podziękował im za „każdą niezwykle cenną inicjatywę na rzecz rodziny”.

Dodatkowe informacje