eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Niebawem nowy szef Urzędu Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej
  Ojciec Święty podziękował prezesowi Urzędu Informacji Finansowej (AIF), dr René Brülhartowi za pełnioną od pięciu lat pracę - i związku z wygaśnięciem mandatu przystąpił do wyznaczania jego następcy – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 2. Franciszek do Japończyków: przybywam, by zachęcić was do ochrony życia
  O celach swojej rozpoczynającej się w najbliższą sobotę, 23 listopada wizyty w Japonii mówił papież w swoim przesłaniu wideo, skierowanym do wszystkich mieszkańców tego kraju. Podkreślił stanowczy sprzeciw przeciwko wykorzystywaniu broni nuklearnej i zaapelował o krzewieniu kultury braterstwa oraz ochronę środowiska naturalnego człowieka.
 3. Test na wiarygodność
  Na zauważenie i wsparcie zasługuje oświadczenie przewodniczącego Episkopatu wydane na samym początku obecnej kadencji parlamentu. Abp Gądecki przypomina, że „aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja”. Apeluje o wycofanie tzw. aborcji eugenicznej, która umożliwia zabijanie dzieci w okresie prenatalnym na skutek podejrzenia upośledzenia bądź ciężkiej choroby. Przewodniczący Episkopatu wyraża też rozczarowanie, że Trybunał […]
 4. Duchowość dla Warszawy: Czy warto być w takim Kościele?
  Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaprasza wszystkich chętnych na wykłady otwarte, w cyklu „Duchowość dla Warszawy”. Kolejny wykład pt. „Czy warto być w takim Kościele?” wygłosi 29 listopada o. Adam Szustak OP, dominikanin, kaznodzieja wędrowny, rekolekcjonista, duszpasterz akademicki, ewangelizator działający w mediach.
 5. Fatalny stan uchodźców w Syrii
  wojna ubrania syria gaza palestynaWedług urzędników ONZ, ponad 180 tys. osób zostało dotychczas przesiedlonych w wyniku konfliktu w strefie nadgranicznej Syrii z Turcją. Jak donoszą Lekarze Bez Granic uchodźcy są w fatalnym stanie, w większości nie zdążyli zabrać ze sobą potrzebnych rzeczy, są głodni, a wielu z nich cierpi z powodu traumy związanej z wojną i ucieczką przed turecką inwazją. W rejonie Aleppo przybyszom pomaga m.in. Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS).
 6. Rekordzista trasy Authentic Phidippides Run wspiera Fundację Maltańską
  Po 69 godzinach 22 minutach i 17 sek. Łukasz Sagan zakończył jeden z najdłuższych jednoetapowych biegów ultra - Authentic Phidippides Run, pokonując trasę Ateny – Sparta - Ateny, o długości 496 km 800 m. Ustanowił tym samym rekord tej trasy. Tegorocznemu startowi Łukasza Sagana towarzyszył cel dobroczynny na rzecz Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska”.
 7. Abp Juliusz Paetz nie został pochowany w katedrze
  Miejscem pochówku abp. Juliusza Paetza będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce – poinformował abp Stanisław Gądecki. „Jestem przekonany, że sytuacja, w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego” – podkreślił metropolita poznański.
 8. Ks. prof. Janeczek – odznaczony Medalem za Zasługi KUL
  Ks. prof. Stanisław Janeczek, wieloletni wykładowca KUL, specjalista z zakresu historii filozofii nowożytnej, historii filozofii polskiej i historii oświaty, został odznaczony Medalem za Zasługi dla KUL. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie uczelnia może przyznać swoim profesorom. Zostało ustanowione z okazji 60-lecia KUL dla osób lub instytucji wybitnie zasłużonych dla uniwersytetu. Wręczenie medalu miało miejsce 18 listopada.
 9. Sikórz: park ekologiczny na terenie Domu Seniora
  Park ekologiczny pod nazwą EkoLeo otwarty zostanie na terenie Domu Leonianum – Piękne życie!, czyli domu dla osób starszych w Sikorzu. W prowadzonym przez diecezję płocką domu mieszka obecnie około 50 osób, a nowa inwestycja przyczyni się do tworzenia więzi międzypokoleniowych jego mieszkańców z dziećmi i młodzieżą szkolną.
 10. Abp Depo w Rozprzy: prosimy przez pośrednictwo Maryi o panowanie w naszych sumieniach praw Boga
  – Trzeba nam dzisiaj prosić przez pośrednictwo Matki o panowanie w naszych sumieniach praw Boga i o wierność Chrystusowi – mówił 17 listopada abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w homilii podczas Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy z racji 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Życia.

Dodatkowe informacje