eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Arcybiskup Malty modlił się za dziennikarkę zamordowaną przed trzema laty
  Metropolita Malty, abp Charles Scicluna wspomniał zamordowaną przed trzema laty dziennikarkę Daphne Caruana Galizia i po raz kolejny zaapelował o większą ochronę dla ludzi mediów. O swojej modlitwie w miejscu zamachu bombowego sprzed trzech lat hierarcha poinformował na Twitterze. Napisał, że była to „modlitwa za nią, za jej bliskich oraz o sprawiedliwość w prawdzie”.
 2. Egipt kontynuuje legalizowanie chrześcijańskich świątyń
  Władze Egiptu zalegalizowały kolejnych sto kościołów i przynależnych im obiektów. Tym samym od początku kampanii oficjalne zezwolenia otrzymało 1 738 świątyń chrześcijańskich, funkcjonujących dotychczas bez wcześniejszej zgody, poinformowała 19 października egipska gazeta „Al-Ahram” powołując się na rzecznika rządu Nadera Saada.
 3. Papież rozmawiał z nuncjuszem w Niemczech
  Papież Franciszek przyjął na audiencji 19 października swego przedstawiciela w Berlinie, abp. Nikolę Eterovicia. Watykan nie poinformował, jaka była okazja tego spotkania, ani też co było jego przedmiotem. Według niemieckiej agencji katolickiej KNA papież przyjmował ostatnio swoich nuncjuszy m.in. nowo mianowanych szefów watykańskich placówek dyplomatycznych na Białorusi i w Wielkiej Brytanii. Jednak zdaniem obserwatorów lista gości z Niemiec, z którymi spotkał się Franciszek w ostatnich tygodniach jest „podejrzanie” długa.
 4. Bp Piotr Skucha zarażony koronawirusem
  Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 u bp. Piotra Skuchy - biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej - dało wynik pozytywny. Bp Piotr czuje się dobrze i nie wykazuje objawów. Przebywa w izolacji domowej, przestrzegając obowiązujących restrykcji sanitarnych.
 5. Dzień Zaduszny nie będzie dniem wolnym
  Rząd nie wprowadzi w Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, dodatkowego dnia wolnego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Takie rozwiązanie było rozważane w celu rozładowania tłumów na cmentarzach. Biskupi zachęcają natomiast wiernych do indywidualnego odwiedzania grobów przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych.
 6. „Magnificat. Poezja Karola Wojtyły” – wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
  Od najbliższego piątku 23 października w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie można oglądać wystawę „Magnificat. Poezja Karola Wojtyły” opowiadającą o przyszłym papieżu jako o poecie i dramaturgu. Ekspozycja będzie czynna do 16 grudnia.
 7. WSD w Pelplinie zainaugurowało nowy rok akademicki
  Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie uroczyście zainaugurowało 20 października nowy rok akademicki. Podczas Mszy św. w bazylice katedralnej biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział, że „świętość zawarta jest w codzienności i codziennie możemy ją tworzyć”.
 8. W piątek do kin wchodzi „Czyściec” – nowy film Michała Kondrata
   Nasz film powstał jako rodzaj przewodnika i pomocy w zrozumieniu dość trudnych prawd wiary, zagadnień teologicznych dotyczących zbawienia i życia wiecznego – mówi Michał Kondrat, którego najnowszy obraz zatytułowany „Czyściec” już od piątku będzie można oglądać w polskich kinach. To próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, co czeka nas na końcu naszej, ludzkiej egzystencji. […]
 9. Bp Wiesław Mering zarażony koronawirusem
  19 października wieczorem stwierdzono obecność koronawirusa u bp. Wiesława Meringa. Od piątku biskup włocławski przebywał w kwarantannie.
 10. Sandomierz: ograniczona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych cmentarzy
  Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nekropolii w Sandomierzu odbędzie się w dniach 30 października – 2 listopada na Cmentarzach: Katedralnym, Świętego Pawła i Komunalnym. Kwestować będą tylko dorośli wolontariusze skupieni w Społecznym Komitecie Odnowy Cmentarza Katedralnego.

Dodatkowe informacje