eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kard. Marx: Unia Europejska znajduje się w „trudnym momencie”
  UE znajduje się obecnie w „trudnym momencie” - uważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx. "Ma tendencję do skupiania się na interesach państw członkowskich, a nie na dobru wspólnym" - powiedział kard. Marx podczas debaty we wtorek wieczorem w Brukseli w której wzięli udział kard. Juan José Omella, arcybiskup Barcelony Barcelony i kard. Jozef De Kesel, arcybiskup Mechelen-Bruksela. Niemiecki purpurat zaapelował o przezwyciężenie "fazy interesów narodowych". „Projekt UE jeszcze się nie zakończył a koncepcja multilateralizmu nie należy jeszcze do przeszłości" - zaznaczył.
 2. Kalisz: bp Napierała spotkał się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej
  Bp Stanisław Napierała zasiadł do wspólnej wieczerzy z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Życzył wszystkim radości, której źródłem jest Jezus Chrystus.
 3. Praca księdza dużo mniej poważana niż strażaka i pielęgniarki
  ksiądz powołanieStrażak, pielęgniarka i robotnik wykwalifikowany to zawody o największym poważaniu społecznym. Wśród cieszących się najmniejszym uznaniem są działacz partii politycznej, makler giełdowy i poseł. Praca księdza jest poważana nieco lepiej, ale i tak bardzo dzieli w ocenie Polaków. Ranking zawodów cieszących się największym społecznym uznaniem otwiera strażak (94% deklaracji dużego poważania społecznego), a na drugim […]
 4. Dziś rozpoczyna się Festiwal Actus Humanus Nativitas
  Najważniejsze na świecie zespoły włoskie specjalizujące się w muzyce barokowej wystąpią na rozpoczynającym się dziś w Gdańsku Festiwalu Actus Humanus Nativitas. Także włoska muzyka wypełni większą część głównej serii koncertów tego największego w Polsce festiwalu muzyki dawnej.
 5. Papież przyjął pielgrzymów z eparchii mukaczewskiej na Ukrainie
  Przed audiencją ogólną w auli Pawła VI Franciszek spotkał się w bazylice watykańskiej z delegacją eparchii mukaczewskiej na Ukrainie, obchodzącą 30 rocznicę wyjścia z ukrycia.
 6. Rzecznik Praw Dziecka: Przybywa dzieci bez doświadczenia życia rodzinnego
  Będę bronić rodzin, bo to najlepszy sposób na obronę praw dzieci – stwierdza w rozmowie z KAI Rzecznik Praw Dziecka. Zdaniem Mikołaja Pawlaka za 10 lat będziemy około 40 proc. dzieci bez faktycznego doświadczenia rodziny. Rzecznik opowiada się za wprowadzeniem w Polsce blokowania treści pedofilskich i pornograficznych, tak, jak zrobiono to w Wielkiej Brytanii. 14 grudnia mija rok od objęcia przez Mikołaja Pawlaka funkcji Rzecznika Praw Dziecka.
 7. Franciszek: bądźmy wierni powołaniu uczniów-misjonarzy
  „Prośmy dziś Pana, za wstawiennictwem Apostoła, aby ożywił naszą wiarę i pomógł nam być wiernymi aż do końca naszemu powołaniu jako uczniowie-misjonarze” – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Papież kontynuował cykl katechez na temat Księgi Dziejów Apostolskich i mówił o prześladowaniach św. Pawła w Jerozolimie. Przypomniał o prześladowaniach chrześcijan na Ukrainie w czasach komunistycznych i podkreślił znaczenie męczeństwa. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dzisiaj około 8.5 tys. wiernych.
 8. Bydgoszcz: po raz piąty zorganizowano Opłatek Maltański
  Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Opłatku Maltańskim, który zorganizowano w Bydgoszczy. Od 2002 roku Zakon Maltański przy współpracy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej zaprasza do wspólnego stołu setki osób w całej Polsce.
 9. Nowi dziekani w diecezji rzeszowskiej
  W Rzeszowie 11 grudnia w auli Kurii Diecezjalnej odbyło się spotkanie dziekanów, którzy zakończyli kadencję oraz dziekanów, którzy 1 grudnia br. rozpoczęli 5 letnią kadencję. „Ważne, aby dziekani z jednej strony przekazywali biskupowi wiadomości od księży i wiernych z parafii, ale też działali w drugą stronę, przekazując w sposób umiejętny pewne decyzje biskupa i kurii diecezjalnej księżom i wiernym” – mówił do zebranych bp Jan Wątroba.
 10. Diecezja kielecka: wigilie dla samotnych i bezdomnych
  Schroniska, parafie, domy opieki społecznej i placówki kultury staną się miejscem wigilii dla bezdomnych i samotnych w diecezji kieleckiej. Do wieczerzy zasiądą setki, nawet tysiące osób. Z roku na rok przybywa tego rodzaju inicjatyw.

Dodatkowe informacje