eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Prymas Polski: wszyscy musimy się troszczyć o bezpieczeństwo dzieci i mlodzieży
  „Trzeba dalej pracować, nie uciekać, nie wycofywać się (...). Wszyscy musimy się troszczyć o to, aby nasze wspólnoty były nadal miejscami otwartymi, bezpiecznymi i przyjaznymi dla dzieci i młodzieży” – powiedział abp Wojciech Polak w wywiadzie dla mediów archidiecezji gnieźnieńskiej.
 2. Kołobrzeg: Msza św. za miasto i Ludzi Morza
  W ramach trwających Dni Kołobrzegu w bazylice konkatedralnej odprawiona została 26 maja Msza św. w intencji mieszkańców nadmorskiego kurortu oraz ludzi morza. Święto miasta rozpoczęło się 24 maja, a przybyło tam ponad 300 jungów – młodych ludzi pasjonatów nauki o morzu i żeglarstwie.
 3. Częstochowa: Marsz dla życia
  Ubrani na biało i z transparentami prolife maszerowali w niedzielę Alejami Najświętszej Marii Panny uczestnicy częstochowskiego Marszu dla Życia. Spotkanie rozpoczęło się w Archikatedrze Św. Rodziny Mszą św. pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Trasę z kościoła Św. Zygmunta na Jasną Górę przemierzały przede wszystkim rodziny z dziećmi oraz członkowie wspólnot działających na terenie miasta.
 4. Bielsko-Biała: Marsz dla Życia i rodziny przeszedł ulicami miasta
  Do szukania Bożej miłości „we wszystkim, co przeżywamy i w tym, co zamierzamy czynić” zachęcił uczestników Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Bielska-Białej. Kilkaset osób – rodziny, osoby z różnych wspólnot, środowisk i organizacji, duchowni oraz świeccy – zamanifestowało publicznie swój pozytywny stosunek do wartości życia, małżeństwa i rodziny. Podczas marszu, który zakończył się Festynem Caritas, nie zabrakło świadectw wiary.
 5. Święta Lipka: uroczystości odpustowe ku czci Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
  W Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Święta Lipka jest jednym z najbardziej znanych w Polsce Sanktuariów Maryjnych.
 6. Rzeszów: 99-metrowa “papieska kremówka” na rocznicę urodzin Karola Wojtyły
  Dziękujemy dzisiaj za Papieża Polaka i ten znak miłości wobec Ojca Świętego, jakim jest Kremówka papieska – mówił bp Edward Białogłowski. Już po raz trzynasty rzeszowscy cukiernicy przygotowali kremówkę o długości zgodnej z liczbą lat, które minęły od urodzin Jana Pawła II 18 maja 1920 r. Tegoroczny przysmak mierzył więc 99 lat. Święto było połączone z obchodami Dnia Matki i Dnia Dziecka przygotowanymi przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
 7. Płock: trwa akcja „Pola Nadziei 2019” dla Hospicjum Płockiego
  W Płocku i okolicach trwa dziś zbiórka pieniędzy do puszek na cele hospicjum Płockiego pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei 2019”. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego i wyposażenie sali dla chorych.
 8. Bp Milewski do alumnów: czyste sumienie to najlepszy program na życie
  O tym, że czyste sumienie, to najlepszy program na życie i że tylko ono pozwala trwać w Chrystusie, mówił dziś biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski do trzech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Udzielił im święceń diakonatu w bazylice katedralnej.
 9. Abp Ryś: jedną z dróg Nowej Pięćdziesiątnicy jest Ekumenizm – jedność na wiele sposobów
  - Żyjemy w czasie, kiedy papieże mówią o Nowej Pięćdziesiątnicy tzn. w czasie Kościoła, który przychodzi. Nie znaczy, że Go nie ma, ale że przychodzi w nowości, w świeżości, w młodości, w pewnej też nieobliczalności Ducha Świętego, w Jego suwerenności – mówił abp Grzegorz Ryś, który przewodniczył liturgii kończącej tegoroczny Weekend Formacji Ekumenicznej, jaki w minionych dniach odbywał się w Łodzi.
 10. Abp Ryś podczas konsekracji Kościoła: chcemy, by Jezus czuł się tu u siebie
  – Wybudowaliście Jezusowi dom z takim pragnieniem, żeby tu się zatrzymał. To miejsce nie będzie już niczym innym, tylko domem Boga. Nie zostanie zamienione na dyskotekę czy na księgarnię, ale zawsze będzie domem Boga. Chcemy, by On tu wszedł, i by tu został, by czuł się u siebie. Żebyśmy Mu nigdy nie dostarczyli takich powodów, że musi stąd wyjść! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas konsekracji kościoła w Pabianicach.

Dodatkowe informacje