eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kraków: „Amicus Hominum” – wyróżnienia dla osób działających na rzecz potrzebujących
  Do 31 lipca można zgłaszać kandydatów do nagrody województwa małopolskiego „Amicus Hominum”. Wyróżnione zostaną osoby, które od lat aktywnie działają na rzecz potrzebujących i bezinteresownie pomagają ubogim.
 2. Warszawa: w czwartek kard. Nycz poprowadzi centralną procesję Bożego Ciała
  Uroczystą poranną Mszą św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczną się w czwartek w Warszawie obchody Bożego Ciała. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który bezpośrednio po Mszy św. poprowadzi centralną procesję do czterech ołtarzy.
 3. Trwają zapisy na Beskidzką Drogę Wojownika dla ojców i synów
  Po raz trzeci franciszkanie z Rychwałdu i Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka” organizują Beskidzką Drogę Wojownika – górską wyprawę ojców i synów. Trwają właśnie zapisy na tą oryginalną wyprawę, która ma pomóc „dowiedzieć się o sobie więcej, niż przez cały rok bycia obok w domu”. Beskidzką Drogę Wojownika zaplanowano od 15 do 21 lipca.
 4. Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie
  Na Bliskim Wschodzie, z wyjątkiem Libanu, coraz bardziej ubywa chrześcijan. W związku tym rosą potrzeby diecezji w diasporze – stwierdzili biskupi maroniccy zebrani na dorocznym synodzie.
 5. Wzrasta ilość aktów przemocy w Amazonii
  AmazonkaKatolicka Sieć Panamazońska w Brazylii zdecydowanie potępiła atak, którego ofiarą padł Carlos Cabral Pereira, przewodniczący Związku Robotników Rolnych z Rio Maria, na północnym wschodzie stanu Parà, w Brazylii. Został on zamordowany kilka dni temu czterema strzałami z pistoletu.
 6. Synod nie będzie wstępem do zniesienia celibatu
  Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri zdementował przypuszczenia, jakoby Specjalne Zgromadzenie Synodu nt. Amazonii, jakie odbędzie się w październiku br., miało na celu zniesienie celibatu lub wprowadzenie kapłaństwa kobiet. - To, co jest doktryną pozostaje niezmienne - zdecydowanie stwierdził 78-letni hierarcha.
 7. Tomasz Krzyżak laureatem nagrody “Ślad” 2019
  Tomasz Krzyżak, dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej", został tegorocznym laureatem Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
 8. Gliwicka kuria o zatrzymaniu proboszcza z Pawonkowa
  Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.
 9. Płock: jubileusze 50-lecia kapłaństwa
  Księża z diecezji płockiej, którzy w 1969 r. przyjęli święcenia kapłańskie, obchodzili 17 czerwca swój kapłański jubileusz. W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku koncelebrowali Mszę św. - Wytrwaliście przez głoszenie prawdy i moc Bożą - powiedział w homilii bp Piotr Libera.
 10. Łódź: papieski krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” dla s. Emiliany Stręciwilk
  Papież Franciszek na prośbę abp. Grzegorza Rysia przyznał krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” s. Marii Emilianie Stręciwilk, ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa za 45-letnią posługę jako zakrystianki w archikatedrze św. Staniała Kostki w Łodzi.

Dodatkowe informacje