eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kard. Sarah: jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie – to prawdziwy kryzys kapłaństwa
  Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie. Jeden biskup mówi jedno, drugi mówi coś innego, a wierni są zdezorientowani. To prawdziwy kryzys kapłaństwa – powiedział kard. Robert Sarah. W sekretariacie KEP odbyła się dziś konferencja prasowa na temat książki "Wieczór się zbliża i dzień już się chyli" z udziałem prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Publikacja ta jest zapisem rozmów jakie z gwinejskim kardynałem przeprowadził Nicolas Diat.
 2. Kard. Duka podziękował Benedyktowi XVI za artykuł o skandalach
  Dobiegła końca narodowa pielgrzymka czeskiego Kościoła do Rzymu z okazji 30-lecia kanonizacji św. Agnieszki i aksamitnej rewolucji. Organizatorzy musieli stawić czoło wielu problemom logistycznym, ponieważ liczba uczestników pielgrzymki dwukrotnie przekroczyła wstępne szacunki. Było ich w sumie ponad 4 tys., co na niewielki Kościół w Czechach jest liczbą imponującą.
 3. Instalacja nowego przedstawiciela anglikanów przy Stolicy Apostolskiej
  watykanZwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby z Canterbury dokonał 13 listopada wieczorem instalacji swego osobistego przedstawiciela przy Stolicy Apostolskiej, a zarazem dyrektora Ośrodka Anglikańskiego w Rzymie. Jest nim abp Ian Ernest z Mauritiusa. Uroczystość odbyła się podczas Nieszporów w katolickim kościele św. Ignacego Loyoli.
 4. Abp Ryś na KUL: w ekumenizmie najważniejszy jest Bóg
  W ekumenizmie najpierw liczy się miłość i uczciwość względem Pana Boga, bez niej wszystko stanie się tanią, moralizatorską manierą - powiedział abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki był gościem konferencji naukowej zorganizowanej na KUL z okazji 20. rocznicy podpisania katolicko-protestanckiej deklaracji o wspólnej nauce o usprawiedliwieniu.
 5. Jasna Góra – o świadectwie i budowaniu Kościoła na Forum Szkół Katolickich
  Powołanie chrześcijanina do dawania świadectwa, które buduje Kościół to temat 30. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich, które rozpoczęło się na Jasnej Górze. W dwudniowym spotkaniu uczestniczy ok. 500 dyrektorów i nauczycieli. Wpisuje się ono też w jubileusz 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich. Jutro gościem specjalnym ma być kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z Watykanu.
 6. Mądrości rządzenia i kierowania uczymy się na modlitwie
  Mądrości rządzenia i kierowania człowiek uczy się na modlitwie – podkreślił bp Romuald Kamiński. W ramach obchodów święta niepodległości strażacy z terenu Mazowsza spotkali się w katedrze warszawsko-praskiej, gdzie mieszczą się relikwie ich patrona, św. Floriana, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny oraz za tych którzy polegli w walce o wolności i suwerenność Polski. Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński.
 7. Uniwersytet “Sophia” na papieskiej audiencji
  Pozdrawiając profesorów, wykładowców oraz studentów Uniwersytetu „Sophia”, powstałego z inspiracji ruchu Focolari w Loppiano, w Toskanii, papież Franciszek podkreślił trzy słowa klucze wskazujące kierunek jego rozwoju: mądrość, przymierze oraz wyjście.
 8. Meksyk cieszy się z wyboru migranta na przewodniczącego episkopatu USA
  Kościół katolicki w Meksyku z zadowoleniem przyjął wiadomość o wyborze metropolity Los Angeles abp. José Horacio Gomeza na przewodniczącego episkopatu USA. Fakt, że po raz pierwszy stanowisko to objął Latynos, jest ważnym krokiem historycznym, powiedział sekretarz generalny Meksykańskiej Konferencji Biskupiej bp Alfonso Miranda Guardiola 13 listopada podczas jesiennego zebrania episkopatu swego kraju.
 9. Franciszek jedzie do Japonii
  Pod hasłem "Chronić każde życie" odbędzie się podróż apostolska Franciszka do Japonii. W dniach 23-26 listopada odwiedzi on Tokio, Nagasaki i Hiroszimę. Będzie to jego 32. podróż zagraniczna papieża i czwarta do Azji, podczas której wcześniej, w dniach 19-23 bm. złoży on wizytę w Tajlandii. Będzie to też drugi pobyt następcy św. Piotra w Kraju Kwitnącej Wiśni. W lutym 1981 przebywał tam Jan Paweł II. Franciszek uda się do Japonii w 470. rocznicę przybycia tam św. Franciszka Ksawerego – Apostoła tego kraju.
 10. Bieruń Stary: weekend ze św. Walentym
  Od piątku do niedzieli (15-17 listopada 2019) w mieście, któremu patronuje św. Walenty, w Bieruniu Starym, odbywa się weekend z tym patronem. Na spotkanie rekolekcyjno-integracyjne zaprosili młodych ludzi proboszcz wraz z parafianami, mieszkańcami Bierunia.

Dodatkowe informacje