eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Bartłomiej I do papieża: w obliczu pandemii jesteśmy powołani do świadectwa
  Na znaczenie wspólnego świadectwa wiary w obliczu wyzwań spowodowanych pandemią koronawiarusa wskazał w swoim przesłaniu skierowanym na ręce papieża Franciszka duchowy przywódca prawosławia, patriarcha Bartłomiej I. Chociaż z uwagi na obecny kryzys zdrowia publicznego nie mogła zgodnie z tradycją przybyć na uroczystość świętych Piotra i Pawła z Konstantynopola do Rzymu delegacja Patriarchatu Ekumenicznego, patriarcha Bartłomiej podkreślił duchową więź łączącą obydwa Kościoły siostrzane.
 2. Rozpoczęła się 40. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
  Cztery grupy 40. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyło dziś na szlak. W sumie wędrować będzie 10 grup, ale w tym roku trasę pokonają w formie sztafety. Pielgrzymem, który przejdzie całą trasę, będzie abp Adam Szal.
 3. Misjonarki Chrystusa Króla wybrały przełożoną generalną
  Abp Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy św. podczas kapituły generalnej Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu-Morasku. Przełożoną generalną została wybrana na drugą kadencję matka Ewa Kaczmarek.
 4. Na Jasna Górę dotarła pielgrzymka z figurą św. Michała Archanioła
  „Ze św. Michałem Archaniołem na Jasną Górę”. Po raz piąty do sanktuarium przybyła pielgrzymka czcicieli tego największego z aniołów. Towarzyszy jej figura Dowódcy Wojsk Niebieskich z groty w Gargano, gdzie objawił się czterokrotnie.
 5. Pomoc Kościoła niezwykle ważna w czasie epidemii w Meksyku
  Epidemia koronawirusa w Meksyku stale się rozwija. Odnotowano już ponad 200 tys. zakażeń i ok. 30 tys. zgonów. Zdaniem naukowców szczyt zachorowań w tym kraju jeszcze nie został osiągnięty. Pomimo to prezydent Andrés Manuel López Obrador zdecydował się na stopniowe poluzowywanie obostrzeń sanitarnych. Meksyk zmaga się bowiem nie tylko z epidemią, ale również z narastającym kryzysem gospodarczym i społecznym. Kwarantanna w tym kraju trwa już bowiem ponad trzy miesiące.
 6. Papież przekazał 25 tys. euro na walkę z głodem
  Papież Franciszek przekazał 25 tys. euro na rzecz Światowego Programu Żywnościowego. To symboliczna kwota, jednak celem tego gestu jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem głodu, który pojawił się wraz z pandemią. Franciszek chciał też wyrazić swoją solidarność z cierpiącymi, a także tymi, którzą są zaangażowani w pomoc najbiedniejszym i wykluczonym.
 7. Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę
  „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę” – to nazwa pielgrzymki, której organizatorem była bydgoska parafia św. Józefa. Ze względu na czas epidemii tegoroczne wydarzenie różniło się od poprzednich edycji. – Chcieliśmy zadbać o jak największe bezpieczeństwo całej naszej grupy, a także spełnić wszystkie wymagania nałożone na nasze społeczeństwo – powiedział przewodnik i proboszcz ks. Bogusław Konieczka.
 8. Giżycko: bp Galbas zainaugurował „Lato z Chrystusem na Mazurach”
  Od jedenastu lat w pierwszy weekend lipca w Giżycku odbywa się uroczyste rozpoczęcie „Lata z Chrystusem na Mazurach”. W sobotę, na wspólnej Mszy św. zgromadzili się mieszkańcy Giżycka, turyści, goście odwiedzający Mazury, diecezjanie oraz żeglarze, aby powierzyć Bogu czas letniego wypoczynku. Mszy św. inaugurującej rozpoczęcie „Lata z Chrystusem na Mazurach” przewodniczył bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.
 9. Diecezja płocka: projekt patriotyczny w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
  „Obrona Płocka 1920” – to tytuł projektu, jaki w parafiach diecezji płockiej realizują dwie Fundacje: „Cokolwiek uczyniliście” i „Tak dla Rodziny”. W programie są warsztaty historyczne i artystyczne. Projekt jest realizowany w 100. rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Płock i okolice zasłynęły wtedy z bohaterskiej obrony przed najeźdźcą.
 10. Kielce: „Klucz do szczęścia” – wkrótce męskie rekolekcje powołaniowe
  Jest to propozycja kieleckiego seminarium duchownego wobec młodych mężczyzn 18+, którzy chcą rozeznać swoje powołanie. Rekolekcje powołaniowe „Klucz do szczęścia” odbędą się w Rabce-Zdroju od 31 lipca do 3 sierpnia.

Dodatkowe informacje