eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Myślenice: jubileusz 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej
  - Jakże bardzo chcielibyśmy aby Matka Najświętsza zechciała pochylić się nad nami i swój matczyny policzek zbliżyć do naszych twarzy. Żeby wróciło cudowne wspomnienie naszego, niekiedy już bardzo odległego dzieciństwa, kiedy nasze matki przytulały się do nas, a myśmy, pełni ufności i poczucia całkowitego bezpieczeństwa, obejmowali je za szyje. Jednakże nie o samo wspomnienie tu chodzi. Tu chodzi przede wszystkim o to, abyśmy na wzór Jezusa – a tak właśnie jest na obrazie Myślenickiej Pani – z ufnością przedstawiali Jej nasze najważniejsze i najświętsze sprawy - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. z okazji 50-lecia koronacji wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej.
 2. Związki partnerskie: czym są faktycznie
  Jednym z głównych postulatów środowisk LGBT+ jest wprowadzenie w Polsce „związków partnerskich”. Są one na ogół rozumiane jako prawnie legalizowany związek osób jednej płci. Tymczasem związki partnerskie w wielu krajach obejmują także pary heteroseksualne. Tak ma być i w Polsce, w świetle przygotowanych przez lewicę projektów ustaw. Tworzy się więc instytucję przypominającą rodzinę, cieszącą się jej przywilejami, ale której trwałość nie jest chroniona w żaden sposób, możliwą do rozwiązania na każde życzenie.
 3. Jędrzejów: trwa czterodniowy Odpust Wincentiański
  Tłumy pielgrzymów, bogata propozycja duszpasterska i religijna, obecność biskupów z Kielc i Krakowa, finałowy koncert w archiopactwie cysterskim – tak od czwartku do niedzieli wyglądają w Jędrzejowie u cystersów czterodniowe dni wyjątkowego Odpustu Wincentiańskiego.
 4. Toruń: konferencja o prześladowaniach religijno-etnicznych
  - Potrzeba wszechstronnej analizy dotyczącej prześladowań religijnych i etnicznych oraz zdecydowanych działań w tym zakresie – stwierdzili uczestnicy konferencji „Nasze milczenie jest naszym wstydem. Prześladowania religijne i etniczne we współczesnym świecie”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na religię lub wyznanie 24 sierpnia zorganizowały ją Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
 5. Episkopat Wenezueli broni przed zarzutami współpracownika papieża
  Na niezwykły krok zdecydowała się Konferencja Biskupów Wenezueli, stając w obronie arcybiskupa Edgara Peña Parra. Pochodzący z Wenezueli hierarcha został przed rokiem mianowany substytutem ds. ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Pojawiły się wokół niego w internecie zarzuty dotyczące m.in. wkroczeń na tle seksualnym czy poważnych czynów karnych. Biskupi Wenezueli podejrzewają, że pewne kręgi podejmują tym samym próbę podkopywania autorytetu papieża Franciszka.
 6. Poznań: 500 plecaków w akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” dla uczniów z Białorusi
  dzieci szkołaAbp Stanisław Gądecki poświęcił 500 plecaków i przyborów szkolnych dla uczniów z Białorusi, zebranych w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”, prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Dary zostaną przekazane Caritas Diecezji Grodzieńskiej, za pośrednictwem której tornistry trafią do polskich i białoruskich dzieci i młodzieży.
 7. Bp Nitkiewicz: współczucie dla dotkniętych tragedią w wypadku w Miłkowie
  Cztery osoby poniosły śmierć i jedna została ciężko ranna podczas wypadku samochodowego, który miał miejsce w nocy z piątku na sobotę 23 sierpnia w Miłkowie (gmina Bodzechów). Wyrazy współczucia dla dotkniętych tragedią złożył w specjalnym oświadczeniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy.
 8. Bp Nitkiewicz do młodych: niech dialog dwóch serc, Bożego i waszego, trwa dalej
  Zróbcie wszystko, aby ten dialog dwóch serc, Bożego i waszego, trwał dalej – zachęcał bp Krzysztof Nitkiewicz uczestników wakacyjnych oaz, podczas Dnia Wspólnoty który odbył się 24 sierpnia w Ożarowie.
 9. Bp Dec: czas i miejsce życia na ziemi to nie jest nasz wybór, to dar
  - Pan Bóg kieruje całą przyrodą. Człowiek mimo rozwiniętej techniki nie jest panem przyrody. Ostatni wypadek na Giewoncie o tym przypomina - mówił bp Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej 24 sierpnia przewodniczył Mszy św. z okazji dożynek gminy Marcinowice w Szczepanowie, parafii pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach.
 10. Bp Tyrawa: człowiek zgubił świadomość zależności
  - Współczesny człowiek zagubił świadomość pewnej zależności – mówił bp Jan Tyrawa, który w kościele św. Wawrzyńca w Gołańczy przewodniczył Eucharystii z okazji dożynek diecezjalnych, gminnych i powiatowych. Podkreślił, że spotkanie z tymi, którzy pracują na roli, jest najlepszą okazją, by człowiekowi ową zależność przypomnieć. „Kto jak kto, ale rolnik nigdy nie pozwoli sobie na świadomość niezależności” – zaznaczył.

Dodatkowe informacje