eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Br. Marek z Taizé: Wątpliwości są znakiem, że nasza wiara jest żywa
  - Wątpliwości w wierze są zaproszeniem do szukania Boga oraz do dalszego rozwoju - odpowiedział brat Marek z Taizé wczoraj podczas spotkania u jezuitów w Warszawie. Prowadził je Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu Deon.pl. Było ono poświęcone promocji książki: „Bóg. Cisza. Prostota”, która jest wywiadem-rzeką z bratem Markiem, przeprowadzonym właśnie przez Piotra Żyłkę. Ukazała się ona w tych dniach nakładem Wydawnictwa WAM.
 2. Międzywyznaniowy marsz na rzecz pokoju na świecie
  Ponad tysiąc osób różnych wyznań wzięło udział w sobotnie popołudnie w Caceres, na zachodzie Hiszpanii, w marszu na rzecz pokoju na świecie. W trakcie wydarzenia odczytano wspólny apel wzywający mieszkańców miasta do dążenia do pokoju. Dokument został napisany w języku hiszpańskim oraz po arabsku.
 3. Bp Stułkowski: spotkanie człowieka z Bogiem przemienia go i uzdrawia
  „Spotkanie człowieka z Bogiem przemienia go, uzdrawia, wlewa miłość, nadzieję i wiarę w serce” – mówił w homilii bp Szymon Stułkowski. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył 15 grudnia uroczystej Mszy św. w poznańskiej katedrze, połączonej z udzieleniem obrzędu kandydatury czterem klerykom Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.
 4. Bp Greger: pozwólmy Bogu być jak najbliżej nas
  „Kiedy bierzemy do rąk biały opłatek, stający się w liturgii ciałem Tego, który się narodził, i przyjmujemy go w komunii, to Bóg już nie jest ‘między’, ale jest w nas, jest tak blisko, że bliżej już być nie może” – powiedział bp Piotr Greger do uczestników wigilii Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy. W świątecznym spotkaniu przy stole udział wzięli niepełnosprawni sportowcy i seniorzy, członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście – m.in. wiceminister Stanisław Szwed oraz przedstawiciele samorządu.
 5. Grudniowa sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej
  W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się - ostatnia w tym roku - sesja plenarna IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Podczas spotkania zostały zaprezentowane dwa kolejne tematy opracowane przez ks. dra Jacka Kacprzaka – wicerektora WSD w Łodzi -„Towarzyszyć, rozpoznać i włączyć to, co kruche” oraz ks. mgra Piotra Mieleszyńskiego – ojca duchownego WSD w Łodzi – „Duchowość małżeńska i rodzinna”.
 6. Adwentowy dzień skupienia dla samorządowców
  - Wszyscy jesteśmy powołani do służby „dobru wspólnemu”, do szukania tego co łączy i jednoczy, wbrew temu, co dzieli - powiedział do samorządowców biskup tarnowski Andrzej Jeż. W kilku miejscowościach diecezji tarnowskiej odbył się adwentowy dzień skupienia dla samorządowców.
 7. Franciszek otworzył nową siedzibę Scholas Occurentes
  Franciszek otworzył 13 grudnia wieczorem nową watykańską siedzibę Scholas Occurentes - inicjatywy, którą rozpoczął jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires. Znajduje się ona w Pałacu św. Kaliksta na Zatybrzu w Rzymie.
 8. Bp Dec do kapłanów: Dziękuję za waszą postawę
  Dziękuję za waszą postawę, życzę wytrwałości i zapału w dalszej posłudze kapłańskiej – powiedział bp Ignacy Dec do laureatów Plebiscytu na Najlepszego Wikariusza Diecezji Świdnickiej 2019. W sobotę, 14 grudnia w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej miało miejsce wręczenie statuetek rozstrzygniętego konkursu na wikariusza roku diecezji świdnickiej. W konkursie wzięło udział 21 księży.
 9. Kielce: klerycy seminarium zmierzyli się z Gogolem
  Klerycy kieleckiego seminarium przygotowali premierę „Rewizora” Mikołaja Gogola, która miała miejsce w sobotę 14 grudnia w wypełnionej auli bp. Czesława Kaczmarka. Sztukę wyreżyserowaną przez kielecką aktorkę Ewę Lubacz będzie można jeszcze obejrzeć kilkukrotnie, w tym dzisiaj o godz. 19. 30.
 10. Bp Guzdek: niech ta świątynia będzie miejscem zasiewu prawdy, gdy inni milczą
  Niech ta świątynia będzie miejscem zasiewu prawdy, gdy inni milczą, ale zawsze z miłością otwarta dla wszystkich, dla tych, którzy głęboko wierzą oraz dla ludzi słabej wiary, błądzących, zwaśnionych z Bogiem i Kościołem. Nie ma w niej miejsca dla niechrześcijańskiego radykalizmu, wykluczania i potępiania kogokolwiek – mówił bp gen. Józef Guzdek, który przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu. Biskup polowy Wojska Polskiego poświęcił świątynię, która przeszła gruntowany remont realizowany z projektu „Z tradycją w przyszłość”.

Dodatkowe informacje