eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Premier Morawiecki i ok. 20 tys. osób na pielgrzymce Ludzi Pracy
  O tym, że praca nie jest celem sama w sobie, ani tylko obowiązkiem, ale jest drogą do współtworzenia świata przypomniał na Jasnej Górze abp Adam Szal. Po raz 37. na ogólnopolskiej pielgrzymce zgromadzili się Ludzie Pracy. Przybyło ok. 20 tys. osób, wśród nich przedstawiciele rządu RP na czele z premierem Mateusz Morawiecki i rodziną bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, inicjatora wspólnej modlitwy.
 2. Sekretarz Generalny KEP: stawajmy w obronie Krzyża
  Niech nie zabraknie nam dzisiaj odwagi, by stanąć w obronie krzyża, czyli bronić tego wszystkiego co z nim złączone, bronić obecności Boga w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym - mówił bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w sobotę, 14 września 2019 roku, w dominikańskiej bazylice Krzyża Świętego w Lublinie. Przewodniczył on liturgii odpustowej. Wspólnie modlili się wierni świeccy i duchowni różnych wyznań i obrządków.
 3. Małżeństwo powinno dbać o swoją duchowość
  „Aby nie tylko przetrwać, ale także pokonać atak zewnętrzny na małżeństwo i rodzinę, a także przezwyciężyć trudności rodzące się wewnątrz samego małżeństwa i rodziny, potrzeba dbałości o jej duchowość” – mówił abp Stanisław Gądecki do uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich, który w dniach 13-15 września odbywał się w Poznaniu. Duchowny przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskiej katedrze na zakończenie zjazdu.
 4. Krakowscy lekarze wrócili z misji w Afryce
  Nigeria400 konsultacji i 750 specjalistycznych badań takich jak EKG czy USG wykonali lekarze z Krakowa podczas miesięcznej misji w Afryce – w Ugandzie i Tanzanii. Ta liczba przyprawia o zawrót głowy zważywszy, że lekarzy było tylko trzech. Pojechali do Afryki z trzema studentami Collegium Medicum w Krakowie, aby wspomóc pacjentów w placówkach medycznych prowadzonych przez polskich misjonarzy.
 5. Mimo krytyki Watykanu niemiecki Kościół chce kontynuować „drogę synodalną”
  Konferencja Biskupów Niemieckich oraz Centralny Komitet Katolików tego kraju (ZdK) kontynuują przygotowania do „drogi synodalnej”. Mimo krytyki z Rzymu pragną one kontynuować reformy wewnątrz Kościoła swojego kraju. Podkreślili to uczestnicy zakończonej 14 września w Fuldzie Wspólnej Konferencji apelując o odważne i zaangażowane kontynuowanie „drogi synodalnej” w duchu Ewangelii.
 6. Skrzatuszu: pierwsze śluby Braci Miłosiernego Pana
  Zawierzenie diecezji w opiekę Matki Bożej Bolesnej zakończyło diecezjalną pielgrzymkę do Skrzatusza. Pierwsze śluby zakonne złożyli tu Bracia Miłosiernego Pana - członkowie nowego stowarzyszenia wiernych świeckich.
 7. Warszawa-Praga: ponad 1500 osób wzięło udział w rekolekcjach wakacyjnych ruchu Światło-Życie
  Ponad 1500 osób z diecezji warszawsko-praskiej wzięło w tym roku udział w rekolekcjach wakacyjnych Ruchu Światło-Życie. Zgodnie z tradycją zjechali się do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana na doroczny Diecezjalny Dzień Wspólnoty. Zgromadziła się zarówno młodzież, jak i małżeństwa z małymi dziećmi, czyli Domowy Kościół wraz z moderatorami, by dziękować Boga za otrzymane owoce. Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. Piotr Urbanowski, który został wybrany na kolejną kadencję diecezjalnego moderatora ruchu.
 8. Huta Komorowska: obchody XII Dni Kard. Adama Kozłowieckiego SJ
  Obchody XII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ odbyły się 15 września w Hucie Komorowskiej. Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że tegoroczne uroczystości upamiętniające więźnia obozów koncentracyjnych w Dachau i Auschwitz zbiegły się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, która dla młodego wówczas jezuity stała się Golgotą.
 9. Bp Jeż: Nie da się być chrześcijaninem jedynie przez godzinę w kościele
  „Jako ludzie wierzący nie możemy dopuścić do tego, ażeby ktoś, przypatrujący się nam, widział rażącą sprzeczność pomiędzy tym, co przyjmujemy słuchając nauczania Chrystusa i Jego Kościoła a zastosowaniem tego w realiach codziennego życia. Nie da się być chrześcijaninem jedynie przez godzinę w kościele” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas rozpoczęcia Wielkiego Odpustu w ku czci Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.
 10. Bp Dajczak: trzeba odczytać tajemnicę obecności Maryi
  Trzeba się zatrzymać, wpatrzeć się w Pietę. Odczytać tajemnicę obecności Maryi. To się dokonuje często w chwilach bardzo trudnych – powiedział bp Edward Dajczak do młodych o dorastaniu do miłości na wzór Maryi podczas Mszy św. wieńczącej Spotkanie Młodych w Skrzatuszu.

Dodatkowe informacje