eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Wielki Piątek w Kościele greckokatolickim
  W Kościele greckokatolickim przypada dziś Wielki Piątek. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, to dzień, w którym nie sprawuje się Mszy św. Wierni gromadzą się na nabożeństwach, podczas których w procesji niesiona jest płaszczenica – ikona wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno.
 2. Rzepin: III Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę
  Z Rzepina na Jasną Górę już po raz trzeci wyruszyła Pielgrzymka Biegowa. Pątnicy mają do pokonania dokładnie 442 km. Wyruszyli 25 kwietnia, a do Częstochowy zamierzają dotrzeć już w sobotę 27 kwietnia.
 3. Krosno Odrzańskie: modlitewne rozpoczęcie sezonu rowerowego
  Sezon rowerowy w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej rozpoczął się 24 kwietnia od Mszy św. w intencji rowerzystów, na koniec której odbyło się poświęcenie rowerów.
 4. Arcybiskup Dublina: Kościół musi się zmienić, jeśli chce przetrwać
  modlitwa, kościółKościół w Irlandii musi się zmienić, jeśli chce przetrwać – uważa abp Diarmuid Martin. Ten wieloletni watykański dyplomata od 15 lat stoi na czele dublińskiej archidiecezji. Z tej racji odegrał kluczową rolę w kształtowaniu współczesnego katolicyzmu w Irlandii. Za rok skończy 75 lat i zgodnie z wymogami prawa kanonicznego złoży rezygnację z pełnionego urzędu. Z tej okazji, na rozpoczęcie ostatniego roku urzędowania dziennik „The Irish Times” przeprowadził z nim obszerny wywiad o stanie Kościoła w tym kraju.
 5. Papież do młodzieży: Kościół potrzebuje waszego zapału i waszej wiary
  Świadczenie dziś o Chrystusie nie jest trudniejsze niż w przeszłości – stwierdził Franciszek w czasie spotkania z młodymi diecezji Aire i Dax we Francji, których przyjął na audiencji. Zachęcał ich, aby wykorzystali swoją wizytę w Rzymie do odkrycia, że Kościół, którego są członkami, wędruje od 2 tys. lat, dzieląc radości i nadzieje, smutki i niepokoje ludzi. Wędruje takim, jakim jest, bez uciekania się do jakichś zabiegów estetycznych.
 6. Asia Bibi wciąż w Pakistanie. Rząd obawia się reakcji islamskich ekstermistów
  Asia Bibi PakistanAsia Bibi - pakistańska katoliczka, skazana w 2010 r. na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo wobec islamu i uwolniona od tego zarzutu przez sąd najwyższy nadal przebywa w Pakistanie. Rząd tego kraju obawia się bowiem reakcji islamskich ekstremistów na wieść o tym, że Bibi opuściła kraj.
 7. Licheń: amerykańscy i europejscy organiści zwiedzili licheńską bazylikę
  Organiści zrzeszeni w europejskim oddziale Amerykańskiego Stowarzyszenia Organistów przybyli do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, gdzie zwiedzili bazylikę oraz mogli zobaczyć i posłuchać brzmienia organów św. Jana Pawła II, które uświetniają uroczystości odbywające się w świątyni.
 8. Pendrive pro life dla katechetów i nie tylko
  Pendrive edukacyjny m.in. dla katechetów przygotowała Fundacja Małych Stópek w Szczecinie. Nośnik zawiera filmy pro life, które są zadedykowane katechetom, nauczycielom wychowania do życia w rodzinie i doradcom rodzinnym, czyli ludziom, którzy przede wszystkim organizują spotkania z młodymi ludźmi.
 9. Diecezja zielonogórsko-gorzowska: wznowiono peregrynację obrazu św. Józefa Kaliskiego
  Po świątecznej przerwie wznowiono diecezjalną peregrynację kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego. Wizerunek z sanktuarium w Kaliszu odwiedził kościół w Starym Dworku, który należy do parafii Bledzew. Peregrynacja pod hasłem: „Milczeć, walczyć, kochać” trwa w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej od 8 marca.
 10. Kraków: piąta odsłona konferencji „Co ona ma?” (zapowiedź)
  Tematowi relacji tata-córka będzie poświęcona piąta odsłona konferencji „Co ona ma?”. Jej hasło przewodnie to „Mężczyzna mojego życia? O relacji z tatą i... Tatą”.

Dodatkowe informacje