eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kraków: świeccy zapraszają modlitwę za zranionych przez księży
  W niedzielę 30 czerwca o godz. 19:00 w kościele św. Idziego w Krakowie odbędzie się modlitwa za „zranionych w Kościele” – za osoby dotknięte przemocą seksualną w Kościele katolickim. W trakcie spotkania zebrani wysłuchają świadectw ludzi, którzy doświadczyli molestowania seksualnego ze strony księży.
 2. Wizyta biskupów starokatolickich i anglikańskich w lubelskiej archikatedrze
  Piętnastu biskupów starokatolickich i anglikańskich odwiedziło dzisiaj lubelską archikatedrę pw. św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Ich przewodnikiem był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Duchowni zwiedzili zabytkową świątynię i wspólnie modlili się przy grobie abp Bolesława Pylaka.
 3. Z Radomia wyruszyła 30. piesza pielgrzymka trzeźwościowa
  Z Radomia wyruszyła 30. Piesza Pielgrzymka Trzeźwościowa do Niepokalanowa. Pątniczy trud podjęło ponad 100 osób. Tradycyjnie piechurzy wyruszają w trasę w rocznicę zrywu radomskich robotników, którzy 25 czerwca 1976 roku zaprotestowali przeciwko podwyżkom cen żywności oraz domagając się wolności i godności ludzkiego życia.
 4. Diecezja kielecka: wakacyjne wystawy muzealne z wątkiem sakralnym
  Nowootwarta Izba Pamięci bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza w Żarnowcu, ludowe obrazy religijne w Dworku Laszczyków w Kielcach czy ekspozycja czasowa „Story Line” w synagodze w Chmielniku – to niektóre z propozycji muzealnych na wakacje w diecezji kieleckiej.
 5. Wakacje u kamedułek? – W ciszy Boga łatwiej znaleźć
  - Bóg jest wszędzie ale w ciszy i spokoju łatwiej Go znaleźć – mówi KAI matka Weronika Sowulewska, przeorysza klasztoru mniszek kamedułek w Złoczewie. Przy klasztorze działa Dom Gościnny o nazwie „Pustelnia św. Romualda”. W niektórych okresach siostry starają się nawet ograniczać liczbę gości. Chętni są zawsze.
 6. Trwają zapisy na Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów
  Do 30 czerwca trwają zapisy chętnych, którzy chcą podjąć posługę na Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2019”. Akcja odbędzie się od 15 do 22 lipca na Jeziorem Solińskim.
 7. Kardynał Ortega jest ciężko chory
  Arcybiskup-senior Hawany, kardynał Jaime Ortega y Alamino jest ciężko chory. Choć w ostatnich dniach jego stan zdrowia znacznie się pogorszył to jest stabilny. Poinformowały o tym 25 czerwca media społecznościowe powołując się na list następcy 82-letniego purpurata, abp Juana Garcii Rodrigueza. W tych dniach parafia św. Antoniego Marii Clareta w Santiago de Cuba gdzie przebywa hierarcha poinformowała, że kard. Ortega jest ciężko chory na raka.
 8. 77. rocznica śmierci św. Edyty Stein
  W liturgiczne wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża OCD - Edyty Stein i 77 rocznicę jej śmierci 9 sierpnia br. w Oświęcimiu odbędą się uroczystości ku czci świętej Kościoła katolickiego, Żydówki, filozofa, karmelitanki i męczennicy, jednej ze współpatronek Europy. Zaprasza na nie bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej i Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W uroczystości weźmie udział m. in. pielgrzymka ok. 100 młodych ludzi z wszystkich czterech diecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji z bp Clemensem Pickelem, przewodniczącym rosyjskiego episkopatu i ordynariuszem diecezji św. Klemensa w Saratowie.
 9. Bp Kamiński: świadectwo życia to najskuteczniejszy środek ewangelizacji
  Świadectwo życia to najskuteczniejszy środek ewangelizacji - podkreślił bp Romuald Kamiński. Ordynariusz warszawsko-praski spotkał się wolontariuszami Wspólnoty Domy Serca, która od roku 2012 istnieje na terenie diecezji. Obecnie składa się ona z pięciu osób, które żyjąc charyzmatem ruchu niosą innym miłość, przyjaźni i obecność.
 10. Bp Dec do dziekanów: wybierajmy wąską drogę
  - Wybierajmy wąską drogę i ciasną bramę, aby zasmakować ziemskiej pomyślności i osiągnąć szczęście wieczne - mówił bp Ignacy Dec do księży dziekanów diecezji świdnickiej w homilii podczas Mszy św., która rozpoczęła dzisiejszą konferencję dziekanów. Po eucharystii kapłani obradowali w gmachu WSD Diecezji Świdnickiej.

Dodatkowe informacje