eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kard. Arborelius apeluje o powstrzymanie antysemityzmu
  Kard. Anders Arborelius przestrzega przed rozwojem antysemityzmu w Skandynawii. Wczoraj wystosował on oświadczenie jako przewodniczący Rady Kościołów w Szwecji. Reaguje w nim na serię antysemickich incydentów, które miały miejsce w Szwecji, Danii i Norwegii w związku z 81. rocznicą kryształowej nocy.
 2. Papież: młodzi to żyzna gleba, którą Bóg daje wspólnotom
  „Młodzi ludzie mówią do nas i stawiają nam pytania, uświadamiają nam blaski i cienie naszej wspólnoty oraz z entuzjazmem zachęcają nas do udzielania odpowiedzi na wyzwania naszych czasów”. Te słowa papież skierował do uczestników XX latynoamerykańskiego spotkania liderów duszpasterstw młodzieżowych. Towarzyszą mu słowa: „My młodzi ludzie, jesteśmy ziemią świętą, teraz Boga”. Spotkanie odbywa się w dniach od 18 do 23 listopada w Limie.
 3. Chrystusowcy: nie akceptujemy zachowań Stanisława Michalkiewicza
  Rzecznik Towarzystwa Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej ks. Marek Grygiel SChR, odnosząc się do ujawnienia przez Stanisława Michalkiewicza danych ofiary byłego chrystusowca i byłego księdza Romana B, stwierdził, że zakonnicy stojąc na straży szacunku wobec ofiary i jej prawa do anonimowości nie akceptują tego typu zachowań.
 4. KUL: Wiesław Myśliwski spotka się z czytelnikami
  W czwartek 21 listopada 2019 r. Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie gościł swojego absolwenta, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, a zarazem swojego absolwenta - Wiesława Myśliwskiego. Podczas wydarzenia pisarz zostanie uhonorowany wyróżnieniem uniwersyteckim. Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu KULowskie spotkania literackie oraz wernisaży literackich „Akcentu”. Poprowadzi je redaktor naczelny „Akcentu” dr Bogusław Wróblewski. Podczas wydarzenia pisarz zostanie uhonorowany wyróżnieniem uniwersyteckim „Gratae Memoriae Signum Universitatis" (Znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu).
 5. W Jedlni odsłonięto pomnik ku czci gen. Dąbrowskiego
  We wsi Jedlnia w województwie mazowieckim odsłonięto pomnik ku czci gen. dyw. Jana Henryka Dąbrowskiego. Monument powstał z okazji 210. rocznicy stacjonowania naczelnego dowódcy wojsk polskich w podradomskiej wiosce. Autorami projektu monumentu i jego fundatorami są ks. kan. Janusz Smerda, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni i prezes Stowarzyszenia Jedlnia Wojciech Pestka.
 6. Rekolekcje biskupów to czas, kiedy słuchamy
  - Jest to czas zaczerpnięcia nowych duchowych sił na te wyzwania, jakie na nas czekają – powiedział KAI abp Stanisław Budzik, uczestniczący w dorocznych rekolekcja dla Księży Biskupów w Jasnogórskim Sanktuarium. Ich tematem jest Eucharystia, a rekolekcjonistą jest o. Wojciech Giertych OP, teolog Domu Papieskiego. Metropolita lubelski dodał, że jest to wyjątkowy czas, w którym „biskupi nie przemawiają, ale słuchają”.
 7. Premier Morawiecki w expose: nie ma naszej zgody na rewolucje ideologiczne
  Rodzina, jak mówił prymas Stefan Wyszyński, to bastion całej Polski. Nie ma naszej zgody na eksperymenty społeczne i rewolucje ideologiczne. Kto chce bez zaproszenia wejść do szkół i pisać ideologiczne podręczniki, ten podkłada pod Polskę ładunek wybuchowy i chce wywołać wojnę kulturową. Nie dopuszczę do niej - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w wygłoszonym przez siebie expose nowego rządu.
 8. Płock: szczoteczki do zębów trafiły do Czadu
  Ponad 10 tysięcy szczoteczek i niemal 8 tysięcy past do zębów, które zebrano w diecezji płockiej w ramach akcji „Szczoteczka i pasta do zębów dla dzieci z Czadu”, trafiło już do adresatów w Afryce. Inicjatywę przeprowadzono w związku z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.
 9. Franciszek w Japonii spotka się z niewinnie skazanym na śmierć
  Podczas wizyty w Japonii w dniach 23-26 listopada papież Franciszek prawdopodobnie spotka się z Iwao Hakamada. Jest on uważany za człowieka, który na świecie spędził najwięcej dni w celi śmierci.
 10. Kielce: wieczór wspomnień o Brunonie Schulzu w 77. rocznicę śmierci
  Projekcja filmu „Maski” w reżyserii Wojciecha Walkiewicza i wykład o autorze „Sklepów cynamonowych” dr hab. Mirosława Wójcika prof. UJK – złożyły się na wspomnieniowy „Wieczór schulzowski” zorganizowany w 77. rocznicę śmierci Brunona Schulza, który odbył się 19 listopada w Kielcach.

Dodatkowe informacje