eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Francuski myśliciel apeluje o umiarkowanie i solidarność w trosce o ochronę stworzenia
  „Nasza Ziemia. Pochwała umiarkowania” – ten tytuł książki francuskiego myśliciela, ongiś inżyniera, który pracował przy budowie elektrowni atomowych, wyraża w skrócie całą treść jego przesłania François Bal - od 1974 roku członek katolickiej wspólnoty „Wiara i Światło” i były dyrektor Chrześcijańskiego Biura Osób Niepełnosprawnych – snuje refleksje inspirowane treścią encykliki „Laudato si” opublikowanej w 2015 roku i określonej przez media jako „zielona encyklika”.
 2. Hagia Sophia nadal będzie nosić swą nazwę po przekształceniu w meczet
  Hagia SophiaHagia Sophia w Stambule nadal będzie nosić swą nazwę po przekształceniu w meczet. Przewodniczący urzędu ds. religii Ali Erbaş zapewnił, że pozostaje w mocy nazwa przyjęta w 1453 roku: Wielki Meczet Ayasofya.
 3. Arcybiskup Chittagongu zmarł z powodu koronawirusa
  W Bangladeszu na skutek zarażenia koronawirusem zmarł w wieku 70 lat arcybiskup Chittagongu Moses Costa. Od połowy czerwca hierarcha był hospitalizowany w prywatnym szpitalu w stolicy kraju Dhace.
 4. Dzień modlitw za teściowe i synowe w Licheniu
  Wspomnienie bł. Marianny Biernackiej, która oddała życie za synową podczas II wojny światowej, stało się 12 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej okazją do modlitwy o dobre relacje w rodzinach.
 5. Koronawirus powoduje kryzys oświatowy na świecie
  Organizacja praw dziecka Save the Children ostrzegła przed światowym kryzysem szkolnictwa spowodowanym pandemią Covid-19. Według opublikowanego 13 lipca raportu organizacji, do końca roku niemal 10 milionów dzieci będzie całkowicie odciętych od nauki. Dotyczy to zwłaszcza dziewcząt w ubogich krajach oraz w regionach ogarniętych kryzysem, które na skutek zamknięcia szkół oraz problemów gospodarczych zmuszane są do pracy zarobkowej lub do małżeństwa.
 6. Postulator procesu beatyfikacyjnego o. Żelazka odwiedził Polskę
  W dniach 9-13 lipca w Poznaniu i okolicach przebywał o. Thazhathuveetil Kurian SVD z Puri, główny postulator procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD (1918-2006), misjonarza, nazywanego w świecie „ojcem trędowatych”. O. Kurian kontynuuje w Puri dzieło werbisty z Palędzia.
 7. Bp Nitkiewicz: decyzja ws. Hagia Sohia bardziej polityczna niż religijna
  Hagia Sophia pozostaje symbolem chrześcijaństwa, dlatego przekształcenie jej w meczet może niepokoić - podkreśla bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu. Komentując dla KAI decyzję prezydenta Turcji ocenia, że ma ona charakter bardziej polityczny aniżeli religijny.
 8. Krajowy duszpasterz kierowców: Polacy jeżdżą bezpieczniej niż kiedyś
  Polacy jeżdżą dużo bezpieczniej niż kiedyś – stwierdził w rozmowie z KAI ks. dr Marian Midura – krajowy duszpasterz kierowców. Od 19 do 26 lipca obchodzony będzie XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa z „Akcją św. Krzysztof”, w ramach której organizacja MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy.
 9. Poznań: akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” dla uczniów z Ukrainy
  tornister dzieckoCaritas Archidiecezji Poznańskiej rozpoczęła zbiórkę przyborów szkolnych w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. W tym roku tornistry na początku września zostaną przekazane dzieciom i młodzieży z Kołomyi na Ukrainie.
 10. Jasna Góra: inna niż zwykle – dotarła piesza pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska
  Inaczej niż zwykle, nie po 11 dniach drogi, ale zaledwie po 3 etapach wędrówki, jednak szczęśliwi, z wielką miłością do Maryi na Jasną Górę dotarła 37. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak zwykle z modlitwą za polską wieś i w tym roku tez o ustanie epidemii i nowe powołania kapłańskie.

Dodatkowe informacje