eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Bp Milewski: tam, gdzie jest Bóg, jest odwaga i świadectwo
  O potrzebie „bezpieczeństwa duchowego” mówił bp Mirosław Milewski w płockiej bazylice katedralnej, podczas Mszy św. dziękczynnej za 60 lat działalności PERN SA w Płocku. - Tam, gdzie jest Bóg, nie ma strachu i trwogi. Tam, gdzie jest Bóg, tam jest odwaga i świadectwo – podkreślił biskup.
 2. Franciszek u św. Marty: W centrum posługi kościelnej jest dar Boży
  Na konieczność postrzegania posługi święceń w Kościele przede wszystkim jako bezinteresownego daru Boga zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Przestrzegł przed postrzeganiem kapłaństwa czy biskupstwa jako swego rodzaju zajęcia czy funkcji, i zauważył, że z braku kontemplacji tego daru Bożego rodzą się wszystkie znane nam odstępstwa i wypaczenia posługi święceń.
 3. Kalisz: bp Janiak poświęcił nowy budynek Komendy Miejskiej Policji
  Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił nowy budynek Komendy Miejskiej w Kaliszu. To jedna z największych inwestycji realizowanych przez policję w całej Polsce. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji funkcjonariuszy policji w kościele św. Gotarda.
 4. W 32 diecezjach przygotowano programy ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym
  Centrum Ochrony Dziecka zakończyło szkolenia „zespołów ds. prewencji” powołanych przez ordynariuszy we wszystkich polskich diecezjach – poinformował KAI o. Adam Żak, dyrektor Centrum. Uczestniczyły w nich zespoły z diecezji przynależących do poszczególnych metropolii, gdyż szkolenia były organizowane na poziomie metropolii.
 5. Zmarł o. Hubert Czuma SJ
  Dzisiaj w Warszawie zmarł o. Hubert Czuma SJ, niezłomny wychowawca młodzieży, duszpasterz ludzi pracy, kapelan "Solidarności", prześladowany przez aparat bezpieczeństwa PRL. Odszedł do Pana w 89 roku życia, 71 powołania zakonnego i 64 kapłaństwa. "Straciliśmy wybitnego jezuitę, prawdziwego patriotę i przyjaciela" - piszą współbracia.
 6. Franciszek w Kazachstanie w 2021?
  Zdaniem kazachskiej prasy, istnieją szanse na wizytę papieża Franciszka w tym kraju w roku 2021 – donosi portal "Il Sismografo". Informacje te pojawiły się po wczorajszym spotkaniu przewodniczącej Senatu, Darigi Nazarbajewej z ks. prał. Khaledem Akashehem, kierownikiem sekcji islamskiej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Reprezentował on Stolicę Apostolską na odbywającej się w Astanie XVIII sesji Sekretariatu Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych.
 7. Instytut Myśli Schumana zachęca do modlitwy o dobry wybór posłów i senatorów
  Do modlitwy o dobry wybór posłów i senatorów, których będzie można nazwać uczniami Chrystusa w polityce - zachęca Instytut Myśli Schumana. W dniu wyborów parlamentarnych, w niedzielę 13 października w całej Polsce ma się odbyć kolejna odsłona akcji "Modlitwa bez Granic".
 8. Uroczyste otwarcie diecezjalnego Synodu Młodych
  „On Żyje i chce byś ty żył” – to hasło zainaugurowanego 18 września Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Otworzył go pasterz diecezji bp Romuald Kamiński w czasie mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Zgromadziło się na niej ok. 700 młodych uczestników obrad oraz lektorów. Liturgię koncelebrowało ponad stu kapłanów wraz bp Markiem Solarczykiem oraz bp Albertem LeGatt Winnipeg ordynariuszem diecezji Saint-Boniface w Kanadzie.
 9. Przewodniczący Konferencji Rektorów: Homoseksualista nie powinien zostać przyjęty do stanu duchownego
  - Kryteria Kościoła są tu bardzo jasne. Dokumenty Stolicy Apostolskiej mówią, że jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione skłonności homoseksualne, to nie powinien być w seminarium duchownym - powiedział w wywiadzie dla KAI ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
 10. Ełk: obudzić i ożywić w wierzących odpowiedzialność misyjną
  W czwartek, 19 września 2019 r. w sali konferencyjnej Centrum Dydaktyczno-Oświatowego w Ełku odbyło się spotkanie referentów misyjnych diecezji ełckiej. Tematem spotkania było przygotowanie do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w diecezji.

Dodatkowe informacje