eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Bp Mering apeluje o pomoc dla Bejrutu
  „Proszę, by w niedzielę 16 sierpnia po wszystkich Mszach świętych przeprowadzona została zbiórka do puszek na pomoc ofiarom tragedii w Libanie. Włączając się w ogólnopolską akcję, nawet niewielką ofiarą, ale płynącą z serca, wspomóżmy ludzi dotkniętych nieszczęściem” – zaapelował do wiernych diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering. Niedziela 16 sierpnia w całej Polsce będzie dniem solidarności z Libanem. Apel Biskupa Włocławskiego odczytany został w kościołach w niedzielę 9 sierpnia.
 2. Jesienne zebranie środowisk misyjnych – w innej formie z powodu koronawirusa
  Ze względu na epidemię COVID-19 tegoroczne jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych nie odbędzie się w tradycyjnej formie - zdecydowała dyrekcja PDM po zasięgnięciu opinii dyrektorów diecezjalnych z całej Polski.
 3. W czasie pandemii pracownik lotniska przepisał ręcznie cała Biblię
  Pracownik lotniska międzynarodowego w Koczinie w stanie Kerala na południu Indii – Rejin Valson wykorzystał 113 dni przymusowego zamknięcia w domu z powodu pandemii koronawirusa na ręczne przepisanie całego Pisma Świętego. Użył do tego 2755 kart formatu A4 i 32 piór. Jako zaangażowany parafianin ofiarował swój trud w intencji swej ciężarnej żony.
 4. Konkurs! Wygraj książkę z Ewangelią niedzielną komentowaną przez papieża
  Razem z wydawnictwem Ojców Franciszkanów Niepokalanów przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania jest książka papieża Franciszka “Ewangelia niedzielna komentowana przez Ojca Świętego”. Żeby wygrać książkę, wystarczy za pośrednictwem formularza konkursowego na dole strony odpowiedzieć na pytanie: Co Twoim zdaniem było najważniejszym elementem ostatniej pielgrzymki zagranicznej Papieża Franciszka? Odpowiedź uzasadnij. Podpowiedzi można szukać na portalu […]
 5. Chrystus z Rio de Janeiro przywdział libańską flagę
  W minionych dniach obiegło świat zdjęcie pomnika Chrystusa z Rio de Janeiro przywdzianego w świetlistą flagę Libanu, widoczną w nocy we wszystkich zakątkach tego portowego miasta. Jest to reakcja Brazylijczyków na tragedię, która rozegrała się w porcie w Bejrucie, a w której – jak się szacuje - zginęło co najmniej 160 osób, zaś ponad 5 tys. osób jest rannych. Liczby te mogą być znacznie wyższe, ponieważ wiele osób nie zostało jeszcze odnalezionych. Dodatkowo ok. 300 tys. mieszkańców miasta pozostaje bez dachu nad głową.
 6. Coraz więcej Polaków upamiętnia dzieje przodków
  Coraz więcej Polaków szuka swoich korzeni, upamiętnia dzieje swoich przodków. Szukają w archiwach i księgach parafialnych, na podstawie dostępnych dokumentów rodzinnych odtwarzają ich przeszłość. – Nie jest to wyraźny trend, ale na podstawie moich obserwacji wynika, że istotnie takie poszukiwania są dość częste, z pewnością obserwujemy też duże zainteresowanie historią – mówi KAI socjolog kultury prof. Andrzej Tyszka. Na pytanie czemu to robią, zainteresowani odpowiadają: żeby ocalić pamięć o przodkach, wzmocnić tożsamość, odkryć korzenie.
 7. Powołaniowy sierpień w Brazylii
  Tradycyjnie Kościół w Brazylii przeżywa sierpień jako czas poświęconego powołaniom. Pierwsza niedziela miesiąca była poświęcona powołaniu do służby kapłańskiej (diakon, prezbiter i biskup). W drugą niedzielę, kiedy obchodzono Dzień Ojca Kościół zainicjowano Tydzień Rodziny. Kolejne niedziele będą poświęcone powołaniu do życia konsekrowanego, różnym posługom laikatu w strukturach Kościoła i społeczeństwie oraz katechetom, których jest w Brazylii ponad 400 tys.
 8. Mt 8,1-17: Jezus uzdrawia mocą Boga
  Tekst w przekładzie Biblii Tysiąclecia (wyd. V) 8,1 Gdy zszedł z góry, postępowały za Nim wielkie tłumy. 2 A oto podszedł trędowaty i upadł przed Nim, mówiąc: «Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». 3 [Jezus] wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł: «Chcę, bądź oczyszczony!». I natychmiast został oczyszczony z trądu. 4 Jezus powiedział do niego: […]
 9. Piesza pielgrzymka dominikańska – duchowo i symbolicznie na Jasnej Górze
  Idziemy do Mamy na Jasną… i w tym roku zabrzmiał ten swoisty hymn pieszej pielgrzymki dominikańskiej, choć ona sama w tradycyjnej formie się nie odbyła. Młodzież z krakowskiego duszpasterstwa „Beczka” pielgrzymowała duchowo, a dziś spontanicznie i symbolicznie przeszła kilkadziesiąt metrów, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej.
 10. Licheń: 2 tys. pielgrzymów na “Spotkaniu rodzin z Jezusem”
  Aby wszystkie rodziny były środowiskami wzrostu w wierze, mądrości oraz łasce u Boga i ludzi - modlono się podczas "Spotkania rodzin z Jezusem w domu Matki", które odbyło się w niedzielę 9 sierpnia w licheńskiej bazylice. Ponad 2 tys. pielgrzymów uczestniczyło w Mszy świętej odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Dodatkowe informacje