eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Kard. Nycz: Polska zawdzięcza tak wiele Janowi Pawłowi II i kard. Wyszyńskiemu, których drogi się skrzyżowały
  - Polska i Kościół zawdzięcza tak wiele Janowi Pawłowi II i kard. Wyszyńskiemu, których drogi się skrzyżowały - powiedział kard. Kazimierz Nycz za zakończenie uroczystego, popołudniowego koncertu w świątyni Opatrzności Bożej, który był zwieńczeniem 19. Dnia Papieskiego. Metropolita warszawski podziękował też wszystkim darczyńcom, którzy dziś składali się na fundusz stypendialny Fundacji na rzecz ubogiej i zdolnej młodzieży.
 2. Abp Ryś do studentów: wiara nie jest procesem świętego spokoju i stabilizacji!
  - Wiara nie jest procesem świętego spokoju i stabilizacji. Wiara ma w sobie dynamikę. Wiara jest podporządkowaniem Słowu, które cię wytrąca. – mówił do łódzkich żaków abp Ryś.
 3. Tarnów: Dzieci, które zmarły przed narodzeniem spoczęły we wspólnym grobowcu
  89 dzieci, które zmarły przed narodzeniem pochowano we wspólnym grobowcu na cmentarzu w Tarnowie Mościcach. Znajduje się tam Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach odbywa się raz w roku, w okolicach 15 października, kiedy to obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.
 4. Bp Turzyński: nie można wykluczyć Chrystusa z historii Polski
  Nie można wykluczyć Chrystusa z historii Polski - powiedział biskup Piotr Turzyński, który przewodniczył mszy świętej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Liturgia była celebrowana z okazji Dnia Papieskiego i zakończenia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W programie był również koncert "Totus Tuus Sum Maria" pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.
 5. Trzebnica: centralne uroczystości ku czci św. Jadwigi
  Musimy się obudzić, bo stać nas na wiele, potencjał Bożej mocy jest ogromny – mówił bp Andrzej Czaja w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja przewodniczył centralnym uroczystościom ku czci patronki wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. - Nie możemy być zajęci sobą. Musimy więcej dać z siebie. Nie brać a dawać. Nie o sobie myśleć, ale o służbie Bogu i ludziom – dodał hierarcha.
 6. Bydgoszcz: modlitwa, muzyka oraz doping podczas VIII „Bydgoskiej Karoliady”
  Modlitwa, muzyka oraz gorący doping towarzyszyły uczestnikom VIII „Bydgoskiej Karoliady”, która odbywała się w hali Artego Arena w Bydgoszczy w ramach XIX Dnia Papieskiego.
 7. Bp Jerzy Mazur: Wstańcie, chodźmy – aby służyć
  W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku, w niedzielę, 13 października w godzinie miłosierdzia zgromadzili się Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia oraz wierni na obchody XIX Dnia Papieskiego. W tym roku wspomnieniom św. Jana Pawła II towarzyszy hasło: „Wstańcie, chodźmy!”. W kościołach oraz podczas wydarzeń kulturalnych przypominano nauczanie Ojca Świętego oraz wspominano jego pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny.
 8. Bp Buzun: za sprawą Jana Pawła II dokonało się bierzmowanie dziejów ochrzczonej już Polski
  - Relacja z Bogiem czyni człowieka wolnym – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu z okazji XIX Dnia Papieskiego. Dodał, że "za sprawą Jana Pawła II dokonało się bierzmowanie dziejów ochrzczonej już Polski".
 9. Poznań: kapłan z kraju misyjnego mówi o życiu w Ugandzie
  Ks. David Okullu z Ugandy, z kraju, w którym przez 43 lata pełniła posługę dr Wanda Błeńska, był gościem parafii pw. Matki Teresy z Kalkuty w Kamionkach k. Poznania. – Widziałem w Polsce wodę w fontannach i myślałem o moich parafianach, którzy muszą przejść niekiedy kilka kilometrów, by pobrać czystą wodę ze studni do picia – mówił ks. Okullu.
 10. Nowy Targ: Górale w Dniu Papieskim modlili się na nowotarskim lotnisku, gdzie 40 lat temu Podhalanie spotkali się z Janem Pawłem II
  Lotnisko w Nowym Targu jest miejscem spotkania z Janem Pawłem II z milionową rzeszą wiernych w czerwcu 1979 r. Na pamiątkę tego wydarzenia, w jego 40 rocznicę oraz z okazji XIX Dnia Papieskiego grupa nowotarżan modliła się przy pomniku papieża z Polski.

Dodatkowe informacje